Nasz ,,produkt eksportowy”, zespół Pieśni i Tańca ,,Rzeszowiacy” po lipcowych wakacjach ruszył na wyjazdowe koncerty. Byli w Budapeszcie, w Poznaniu, ubarwiali dożynki, pokazy lotnicze, a w planach najbliższych jest wydanie kalendarza z 12 fotografiami zespołu w najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miejscach Mielca.
reklama:
Dwa bratanki i do tańca i do…
Najpierw zespół wziął udział w Otwartych Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Budapeszcie. W węgierskiej imprezie, która trwała od 3 do 7 sierpnia, brały udział zespoły z Izraela (2 zespoły), Włoch (2 zespoły), Grecji, Finlandii, Czech, Węgier (3 zespoły) i Polski. Nasz kraj obok „Rzeszowiaków” reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej.
Głównym punktem programu budapeszteńskich spotkań był wspólny koncert w Centrum Kultury w dzielnicy Csili, w którym mielczanie zaprezentowali się jak zwykle imponująco. Był też czas na zwiedzanie parlamentu, bazyliki św. Stefana, Zamku w Budzie, Zwack Museum i na udział w wieczorkach integracyjnych zorganizowanych przez gospodarzy. ,,Rzeszowiacy” mieli też możliwość popłynąć statkiem po Dunaju do pięknej, zabytkowej miejscowości Szentendre.
Z Budapesztu na integrację w Poznaniu
Nazajutrz po powrocie z Węgier wyruszyli na kolejną imprezę – na XV Światowy Przegląd Folkloru „Integracje” w Poznaniu, na który zostały zaproszone zespoły cieszące się największą popularnością w ostatnich czternastu edycjach. Organizatorami przeglądu są: Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe „Integracje”, a ich głównym przesłaniem jest ukazanie piękna i bogactwa kultury ludowej.
Od 8 do 17 sierpnia na scenach przeglądu prezentowały się zespoły z całego świata: Zespół Ludowy „Cifra” z Czech, Zespół Tańca Ludowego „Elte” z Węgier, Rosyjski Zespół Ludowy „Zabava”, Balet Folklorystyczny „Tzontemoc” z Meksyku, zespół „Trencan” ze Słowacji, ukraiński Zespół Tańca „Volynyanka”.
Klepanki, akrobacje, meksykańskie trąbki
Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”, wystąpił na scenach „INTEGRACJI” po raz pierwszy i zaprezentował tam cztery suity taneczne: przeworską, lubelską, sądecką oraz suitę tańców Zagłębia Dąbrowskiego.
Przegląd był barwny i wielokulturowy: były węgierskie klepanki, akrobacje słowiańskich tancerzy oraz meksykańskie trąbki. Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny festiwalu, zaprezentował publiczności najlepszych z najlepszych. Widzowie mieli okazję zobaczyć śpiewaków zjeżdżających z wysokości kilkunastu metrów na linach, dj’a ‘scratchującego’ do akompaniamentu kapeli ludowej czy też poloneza tańczonego konno. Podczas tej edycji na scenie zaprezentowano największe ,,smaczki” spośród wszystkich prezentacji 15-lecia.
,,Rzeszowiacy” na czele
Przegląd rozpoczął się w niedzielę koncertami w Kostrzynie i Swarzędzu. Barwny pochód zespołów prowadził Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”, który przed koncertem przygotował warsztaty dla publiczności. Dzieci, młodzież oraz dorośli mogli poznać elementy tańców polskich oraz wziąć udział w zabawach integracyjnych. Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” inaugurował koncerty Przeglądu.
Ich pokaz odbył się w muszli koncertowej w Parku Wilsona. W kolejne dni można było podziwiać zespoły w Lesznie, Wronkach, Wągrowcu i Grodzisku Wielkopolskim. Uczestnicy Przeglądu uświetnili swoimi występami mszę św. w kościele Wszystkich Świętych, po której udali się na scenę Festiwalu Dobrego Smaku na Starym Rynku, gdzie krótkimi pokazami zachwycali tamtejszą publiczność. Przegląd zakończył plenerowy koncert finałowy prezentujący różne oblicza folkloru. Jego elementami były najlepsze fragmenty pokazów z poprzednich edycji. Koncert miał miejsce przed Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Misz – masz dożynkowo-lotniczy
,,Rzeszowiacy” są chętnie zapraszani, aby uświetniać imprezy dożynkowe w naszym powiecie. Tym razem można ich było podziwiać podczas dożynek gminy Przecław w Wylowie (23 sierpnia), a 6 września na dożynkach Województwa Świętokrzyskiego w Sandomierzu. 13 września tańczyli i śpiewali na lotnisku podczas pokazów lotniczych, a 20 września – na placu AK w ramach projektu ,,Jeden dzień z życia miasta”.
Małgorzata Rojkowicz