Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Wystawa i konferencja naukowa w Muzeum Regionalnym w Mielcu – „W czasach Franciszka Krempy (1853-1935). Kultura ludowa regionu mieleckiego”

Wystawa i konferencja naukowa w Muzeum Regionalnym w Mielcu – „W czasach Franciszka Krempy (1853-1935). Kultura ludowa regionu mieleckiego”

4 października 2013 r. odbyła się druga część obchodów 160. rocznicy urodzin Franciszka Krempy, która pod hasłem: „Z myślą o Polsce i polskiej wsi. Ruch ludowy w XIX i XX w.” odbywała się dnia poprzedniego w Padwi Narodowej. W Muzeum Regionalnym w Mielcu uświetniła ją wystawa, a po jej otwarciu i zwiedzeniu przybyli goście, m.in. Andrzej Chrabąszcz – starosta powiatu mieleckiego, Andrzej Bryła – wicestarosta powiatu mieleckiego, Arkadiusz Gałkowski – dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Mielca, Andrzej Osnowski radny powiatu mieleckiego, Jerzy Kazana – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, rodzina Franciszka Krempy, samorządowcy, ludzie nauki i kultury oraz młodzież szkolna z I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu z nauczycielami: Krystyną Zielińską i Piotrem Babulą. Gospodarzem wystawy i konferencji był dr Jerzy Skrzypczak – dyrektor Muzeum Regionalnego, który przywitał gości, zaś starosta Andrzej Chrabąszcz wygłosił krótkie przemówienie, w którym podziękował organizatorom oraz podkreślił znaczenie przybliżania historii i zasłużonych postaci zwłaszcza dla młodego pokolenia.

Następnie odbyła się konferencja naukowa, w ramach której wygłoszono następujące referaty: ks. dr hab. Janusz Królikowski, prof. Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Sprawa chłopska w listach pasterskich biskupów tarnowskich; dr Bogusław Kacperek (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie), Dwie dusze Jakuba Bojki; dr Włodzimierz Gąsiewski (kwartalnik „Nadwisłocze”, I LO w Mielcu), Działalność społeczno-polityczna ks. dr. Adama Kopycińskiego z Gawłuszowic; mgr Waldemar Stępak (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu), Wojciech Wiącek z Machowa – „bo w sercu mu Polska urosła”; mgr Krzysztof Haptaś (Muzeum Regionalne w Mielcu), Działalność polityczna i parlamentarna Andrzeja Kędziora na łamach organu PSL „Przyjaciel Ludu” w latach 1908-1914; dr Maria Ożóg, Stronnictwo Ludowe w powiecie mieleckim w latach 30. XX w.; dr hab. Tadeusz Zych, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Ruch ludowy i jego liderzy w powiecie tarnobrzeskim do 1947 r.; mgr Andrzej Krempa (Muzeum Regionalne w Mielcu), Bataliony Chłopskie w powiecie mieleckim w latach okupacji hitlerowskiej; dr Marcin Bukała (IPN Rzeszów), Relacje PSL i jego działaczy z innymi ugrupowaniami politycznymi w powiecie mieleckim w latach 1945-1947.

Konferencji przewodniczył dr Jerzy Skrzypczak oraz ks. dr hab. Janusz Królikowski. W dyskusji zabrała głos dr Maria Ożóg, która podkreśliła jeszcze rolę działaczy ludowych szczebla gromadzkiego, gminnego i powiatowego w powiecie mieleckim, w tym także inteligencji, np. mieleckiego adwokata Weryńskiego, czy też mgr ekonomii Jana Gesinga i magistra leśnictwa Jana Gesinga – wywodzących się z rodziny kolonistów niemieckich z Schönanger (obecnego Orłowa). Dr Ożóg przekazała jeszcze inną bardzo ciekawą wiadomość, że na pocz. XX w. rodzina Chrabąszczów także z Schönanger (pradziadkowie obecnego starosty Andrzeja Chrabąszcza), gościli w swoim domu Wincentego Witosa, który również tam nocował. Oczywiście prelegenci ze względu na ograniczony czas wystąpień przekazali tylko część przygotowanych materiałów. Ich całość w formie drukowanej, jako plon tej konferencji, ukaże się staraniem Muzeum Regionalnego w Mielcu na wiosnę 2014 r.

Inf. Włodzimierz Gąsiewski, fot. Damian Gąsiewski, W. Gąsiewski

 

Nagranie wideo wystąpienia starosty Andrzeja Chrabąszcza (zdjęcia W. Gąsiewski)

 

W czasach Franciszka Krempy (1853-1935). Kultura ludowa regionu mieleckiego… (fot. D. Gąsiewski, W. Gąsiewski)

Sprawdź również

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

1 sierpnia pod pomnikiem Armii Krajowej odbyły się obchody 80.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach …