Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Mielcu

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Mielcu

 Cmentarz usytuowany w Mielcu przy ul. Wolności 120, pierwotnie na mieleckim Rynku. Znajduje się na nim 120 mogił, w tym 84 zbiorowych i 36 indywidualnych, w których spoczywa 2291 poległych. W miejscu centralnym wzniesiony jest obelisk metalowy w kształcie miecza o wysokości 20 m. z płaskorzeźbami na rękojeści i napisem w języku polskim i rosyjskim” „Bohaterskim żołnierzom 33 Radzieckiego Korpusu Pancernego Gwardii poległym w walce z faszyzmem o wyzwolenie miasta i powiatu mieleckiego w okresie 5.VIII.1944 r. – 11.I.1945 r. Społeczeństwo Ziemi Mieleckiej.” Pomnik został wykonany z nierdzewnej blachy i metalowego zbrojenia według projektu art. rzeźbiarza Ryszarda Stryjeckiego. Cmentarz ten został założony w 1947 r. i ekshumowano do niego zwłoki żołnierzy z gmin powiatu mieleckiego oraz z mieleckiego Rynku.  Do lat 70. XX w. na cmentarzu stał niewielki betonowy obelisk z tablicą informacyjną, a na przełomie lat 70. i 80. XX w. przeprowadzono generalny remont i uporządkowano teren i wykonano obecny pomnik, nad którym opiekę sprawuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Kumunalnej w Mielcu.
Z poszczególnych gmin powiatu mieleckiego ekshumowano zwłoki żołnierzy radzieckich: Mielec miasto – 225 żołnierzy, Mielec gmina – 356 żołnierzy, Padew Narodowa – 92 żołnierzy, Tuszów Narodowy – 320 żołnierzy, Czermin – 317 żołnierzy, Borowa – 70 żołnierzy, Gawłuszowice – 45 żołnierzy, Przecław – 155 żołnierzy, Wadowice Górne – 161 żołnierzy, Radomyśl Wielki – 550 żołnierzy, Razem – 2291 żołnierzy (ustalono tylko 28 nazwisk, pozostali to NN, w walkach na terenie powiatu mieleckiego było też ok. 3000 rannych żołnierzy radzieckich).
Ewidencja poległych znajduje się w Urzędzie Miejskim w Mielcu (dane pochodzą z 1974 r. i m.in. ze względu na zmiany w granicach miasta i gmin, mogą one ulec pewnej zmianie w poszczególnych gminach).

 

Inf. i fot z 1 XI 2015 r. Włodzimierz Gąsiewski

 

 

 

 

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Mielcu

Sprawdź również

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

1 sierpnia pod pomnikiem Armii Krajowej odbyły się obchody 80.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach …