Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / „Wariacje kulturalne nr 2”

„Wariacje kulturalne nr 2”

Tematem przewodnim tegorocznej edycji ,,Wariacji kulturalnych” było miasto: architektura, urbanistyka, dokumentowanie jego życia. Projektowano je w ramach wariacji „Projektuj Mielec” i dokumentowano w wariacji "Dokumentuj Mielec”. ,,Wariacje kulturalne nr 2”, które realizowało Samorządowe Centrum Kultury, mogły się odbyć dzięki 25-tysięcznej dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

reklama:

 

 

Kolaż, witraż, rzeźba, pastel, instalacja, rysunek i geometria przestrzenna, projektowanie ogrodów, batik, decoupage, zdobienie, dokumentowanie życia miasta, urbanistyka, architektura i modernizm – aż 1147 mielczan nieco bardziej poznało te techniki i pojęcia dzięki uczestnictwu w 15 działaniach tegorocznej edycji tego edukacyjno – animacyjnego projektu.

Wariacje miastotwórcze

Był to cykl spotkań, warsztatów, pogadanek i wykładów. Część pierwsza nazwana „Projektuj Mielec” skierowana była do dzieci i młodzieży, czyli tych, do których należy przyszłość miasta i ich samych w tym mieście. Starano się poprzez animacje artystyczne tłumaczyć pojęcia, terminy, koncepcje, tak aby dzieci i młodzież stały się świadomymi mieszkańcami miasta, aby znały cechy charakterystyczne modernistycznego miasta i w przyszłości mogły świadomie kształtować swoje bliższe i dalsze otoczenie. Część drugą „Dokumentuj Mielec” skierowano do osób dorosłych. Pokazano, że nie trzeba olbrzymich środków i maksymalnego wykształcenia kierunkowego, aby poczuć, że jest się artystą, że każdy może tworzyć rzeczy piękne i że może wpływać na swe otoczenie – zarówno bliższe (czyli wnętrze domu lub mieszkanie), ale i dalsze (osiedle, miasto). 

Na pogadanki, wykłady i warsztaty zgłaszano się indywidualnie lub grupowo (przedszkola, szkoły i stowarzyszenia). W tym roku, w związku z tematyką, jaką wybrano dla ,,Wariacji”, spore zainteresowanie wykazały szkoły o profilu technicznym: Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Budowlanych i Zespół Szkół Ekonomicznych. To właśnie młodzież z ZSE (130 osób) uczestniczyła w wariacji ,,Dokumentuj Mielec", podczas której znany polski dziennikarz Cezary Ciszewski prowadził z nimi warsztaty dziennikarstwa społecznego „JA w Mieście”.

Warsztaty „Papierowe miasto” prowadzono dla 20 grup dzieci z mieleckich przedszkoli. W sumie w zajęciach realizowanych przez plastyczkę Domu Kultury Małgorzatę Zając – Waga wzięło udział aż 400 dzieci.

W pozostałych warsztatach, poza projektem ,,Papierowe miasto” i „Ja w Mieście”, uczestniczyło 237 osób – w tym dorośli i seniorzy. Zaskoczeniem było to, że na zajęcia z batiku, decoupage i zdobnictwa stawiał się komplet (łącznie 60 osób) dorosłych uczestników, głównie kobiety, które podkreślały, że także takich zajęć oczekują w ofercie mieleckich instytucji.

 

Taneczne rzeźby z zaskoczenia

Flashmob to zgromadzenie w jednym miejscu tłumu przypadkowych ludzi, których zaprasza się z zaskoczenia poprzez media społecznościowe. Jest to nowa forma aranżowania wydarzeń – także tych o charakterze kulturalnym – i miała ona miejsce w Mielcu bodaj po raz pierwszy właśnie przy okazji drugiej edycji ,,Wariacji kulturalnych”. Mielec znany jest z rzeźb zakopiańskiego artysty, Henryka Burzca, stąd pomysł, aby w ,,Wariacjach” poświęconych miastu i elementom architektonicznym i urbanistycznym, które je tworzą, trochę czasu poświęcić właśnie rzeźbom charakterystycznym dla Mielca. Podczas flashmoba rzeźby Burzca zostały obtańczone według choreografii i scenariusza uczestników grup tanecznych Domu Kultury SCK. To niezwykłe wydarzenie z pewnością zgromadziłoby większą liczbę uczestników, gdyby nie niesprzyjająca aura.

 

Przyjechali z całej Polski

Warsztaty, wykłady, pogadanki i animacje prowadziło 23 profesjonalistów: prof. dr Bogusław Krasnowolski, architekci Dariusz Gniewek, Katarzyna Platowska, Ewa Solarz – historyczka sztuki i dizajnerka, Joanna Sobiczewska – specjalistka ds. zieleni, Marlena Mosior – pedagog plastyki, Katarzyna Onacko – witrażystka, Krzysztof Haptaś – pracownik MR SCK, Piotr Woroniec i Katarzyna Zabiegło – rzeźbiarze, Józef Franczak i Iwona Jankowska – Kozak – artyści malarze, Bernadetta Stępień – pastelistka, Małgorzata Zając-Waga – instruktor plastyk DK SCK, Helena Jacyno-Piaskowska – malarka w technice batiku, Anna Kuchniak – pedagog plastyki, Renata Rodewald-Soja (decoupage), Cezary Ciszewski – dziennikarz, dokumentalista, filmowiec, choreografowie tańca DK SCK: Izabela Serwan, Joanna Lonczak, Anna Leszkiewicz, Alicja Skopińska – Parys oraz Mariusz Bożek. 

O poziomie ,,wariacyjnych” zajęć niech świadczą uczelnie i instytucje, z którymi prowadzący są zawodowo związani: Uniwersytet Papieski JP II w Krakowie, ,,Graphis” – Szkoła architektury i sztuki wizualnej w Rzeszowie, Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie, Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Wśród prowadzących znaleźli się znani i cenieni malarze, rzeźbiarze, witrażyści i plastycy z Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny i Mazowsza.

 

Talentów nie zakopać

Prowadzący warsztaty podkreślali wysoki poziom realizacji warsztatowych zajęć. Często byli zaskoczeni tym, jak młodzi mielczanie podchodzą do zadań, ile umiejętności i pasji wykazują. Warto dodać, że niektóre warsztaty trwały od 4 do 6 godzin, co dla młodszych adeptów sztuki było nie lada wyzwaniem. Jednak, jak podkreśla Joanna Kruszyńska, szefowa Działu Organizacji Imprez Artystycznych, koordynatorka projektu ,,Wariacje kulturalne nr 2”, prowadzący zajęcia starli się je urozmaicić tak, aby utrzymać koncentracje i uwagę najmłodszych uczestników. Nawet bardzo trudne warsztaty rysunku z naciskiem na perspektywę i geometrię okazały się wcale nie tak trudne dla niewykształconych przecież w tym kierunku młodych ludzi. – Młodzież i dorośli uczestnicy „Wariacji..” byli zaskoczeni, gdy okazało się, że zajęcia dotyczące architektury i urbanistyki wcale nie są dla nich tak odległe, zaś dzieci doskonale odnajdywały np. elementy architektury modernistycznej w znanych budynkach swojego miasta – mówi Joanna Kruszyńska.

Projekt ,,Wariacje kulturalne” czeka teraz na podsumowanie w postaci wystawy, która pokaże, jak młodsi mielczanie projektują i wyobrażają sobie swoje miasto w przyszłości i jak nieco starsi je dokumentują.

Czy będą następne wariacje? – Zainteresowanie było rzeczywiście duże, ale myślę, że może warto rozwinąć niektóre elementy tegorocznych ,,Wariacji kulturalnych” – mówi Joanna Kruszyńska. – Kuszące byłoby pójście np. w kierunku pokazania przejawów kultury niezależnej w naszym mieście – dodaje. Czy to się uda? Zobaczymy.

 

Zdjęcie główne:

Najmłodsi mieszkańcy Mielca, którzy podczas  warsztatów “Mielec przyszłości”  (rzeźba, instalacja) prowadzonych przez Piotra Worońca i Katarzynę Zabiegło wykonali prawdziwe cudeńka architektoniczne z gliny i innych „profesjonalnych” materiałów. Grupa z Niepublicznego Przedszkola “Mali Odkrywcy” fot. Grzegorz Kruszyński

Zdjęcia w galerii:

1.Szczęśliwi mali architekci modernistycznego “Papierowego miasta” przy jego makiecie. Grupa z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Mielcu.  fot. Grzegorz Kruszyński

2. Taneczny flashmob na Placu Armii Krajowej. fot. G. Kruszyński

3. zdjęcie FBPA…. Cezary Ciszewski i uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w mieleckim Lówrze podczas warsztatów “JA w Mieście” fot. Elżbieta Kukowska z Mielca w Komie

 

Małgorzata Rojkowicz

 

 

 

 

 

„Wariacje kulturalne nr 2”

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …