Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Tradycja i religia / Relacja z Chrześcijańskich Dni Formacyjnych w Mielcu

Relacja z Chrześcijańskich Dni Formacyjnych w Mielcu

         W ramach kolejnego cyklu Chrześcijańskich Dni Formacyjnych odbywających się w Mielcu pod hasłem: Pamięć i Tożsamość –  1050 – lecie Chrztu Polski, podczas ostatniego weekendu,  interesującą prelekcję w Klubie Tchnienie wygłosił amerykański historyk mieszkający od kilkunastu lat w naszym kraju – dr Philip Steele.  Jej tematyka obracała się wokół kwestii nawrócenia i chrztu Mieszka I jako przełomowego wydarzenia w dziejach państwa polskiego.

 

reklama:

 

 

           Dr Steele jest autorem tezy, że przyjęcie chrztu przez Mieszka I było skutkiem jego decyzji związanej z osobistym, autentycznym nawróceniem, a nie efektem jakiejś konieczności dziejowej, czy przebiegłości politycznej. W istocie bowiem chrzest nie przynosił bezpośrednich korzyści władcy ponieważ wcale nie utrwalał jego władzy. Przeciwnie, chrzest był aktem niepopularnym, a przykłady krajów ościennych pokazują, że władcy, którzy w owym czasie przyjmowali chrzest byli niekiedy nawet mordowani przez swoich poddanych, przywiązanych do mocno zakorzenionych, dawnych wierzeń. Ponadto nie ma dowodów na istnienie przed chrztem Mieszka szerszej i skutecznej działalności misyjnej w państwie Polan. Przyjęcie chrztu nie chroniło też  przed Niemcami, bo czescy chrześcijanie podlegali wówczas biskupstwu w Ratyzbonie. Niemcy zabiegali głównie o wpływy na południu, a papiestwo było słabe. Chrzest nie przynosił również korzyści handlowych, lecz przeciwnie – zmuszał Mieszka do wyrzeczenia się znacznych dochodów ze sprzedaży zdobywanych w wojnach, słowiańskich niewolników cenionych np. w arabskiej wtedy Kordobie. Biorąc więc pod uwagę ówczesną sytuację był aktem nieco przedwczesnym.

              Powyższa teza oraz stosowna argumentacja obalająca utrwaloną m.in. w podręcznikach historii narrację, została po raz pierwszy opublikowana już w 2005 r. w książce pt.  Nawrócenie i chrzest Mieszka I  wydanej przez wydawnictwo Fronda. Jej wznowienie, znacznie rozszerzone, ma ukazać się w następnym roku, właśnie na okoliczność przypadającej, okrągłej 1050 – tej rocznicy Chrztu Polski. Ponadto – jak dowiedzieli się przybyli na wykład słuchacze – nagrywany jest obecnie film dokumentalny według scenariusza Grzegorza Górnego (byłego redaktora Frondy), który powinien być gotowy na kwiecień 2016 roku. W tym filmie przedstawiona ma być omówiona wyżej teza dr Philipa Steele’a dotycząca przyjęcia chrztu przez władcę Polski, która w ostatnich latach zyskuje kolejnych zwolenników, np. w osobie prof. Romana Michałowskiego, cenionego mediewisty. 

             Organizatorzy Chrześcijańskich Dni Formacyjnych zapraszają na kolejne wykłady. W najbliższą sobotę, dnia  14-ego listopada, prelekcję pt. „Znaczenie religii katolickiej dla tożsamości narodowej Polaków” wygłosi prof. dr hab. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie. Wykład odbędzie się 0 godz. 16.30 w głównej sali mieleckiej KANY.

 

Andrzej Skowron

 

 

 

Sprawdź również

Przemysław Gintrowski w „Przesłuchanie człowieka” Tejkowskiego

Przemysław Gintrowski, kompozytor, wokalista, bard opozycji, z pewnością zasłużył na pamięć następnych pokoleń, nic więc …