Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Barometr zawodów – gdzie będzie praca?

Barometr zawodów – gdzie będzie praca?

Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu opublikował wyniki badania "Barometr zawodów". Analiza wskazuje, że dla niektórych osób nie zabraknie pracy a z kolei inni muszą liczyć się z dużymi trudnościami w znalezieniu zatrudnienia.

 

reklama:

 

 

Barometr zawodów został opracowywany na podstawie opinii ekspertów związanych z rynkiem pracy, którzy korzystając ze swojej wiedzy oraz doświadczenia starali się przewidzieć jak będzie kształtowało się zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych zawodach w 2016 roku. W opinii ekspertów taki sposób prognozowania sytuacji na rynku pracy jest dużo trafniejszy niż statystyczna, ilościowa analiza liczby osób bezrobotnych oraz zgłaszanych propozycji pracy. Przede wszystkim można wyeliminować oferty zgłaszane przez pracodawców wielokrotnie na to samo stanowisko pracy w krótkim okresie czasu, uwzględnić rotację pracowników a także sezonowość zatrudnienia występującą w wielu branżach i zawodach.

Wyniki "Barometru zawodów" zaprezentowano w postaci czytelnej tabeli obejmującej listę ponad 170 grup zawodowych z podziałem na zawody deficytowe, nadwyżkowe i zrównoważone. Zawody deficytowe to takie, w których w najbliższym roku nie powinno być większych trudności ze znalezieniem pracy, gdyż pracodawcy będą poszukiwać kandydatów dysponujących odpowiednimi kompetencjami. W przypadku zawodów nadwyżkowych znalezienie zatrudnienia będzie zapewne dużo trudniejsze ze względu na małą ilość ofert pracy i bardzo dużą liczbę osób zainteresowanych podjęciem tego typu pracy. Za zawody zrównoważone uznano takie profesje, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób chętnych do jej podjęcia.

– Przede wszystkim problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć informatycy, inżynierowie oraz specjaliści automatyki i robotyki, lekarze i pielęgniarki a także szefowie kuchni, spawacze, pracownicy budowlani, kierowcy samochodów ciężarowych oraz mechanicy, blacharze i lakiernicy samochodowi – informuje Marek Przygoda koordynator badania "Barometr zawodów" w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mielcu.

– Dużo trudniejsza będzie sytuacja ekonomistów, pedagogów, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, politologów, filozofów, socjologów i pracowników administracji a także fryzjerów, ogrodników, kucharzy, sprzedawców i kasjerów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są to popularne zawody nauczane w szkołach ponadgimnazjalnych zlokalizowanych na terenie powiatu a także na większości uczelni w regionie – dodaje Marek Przygoda.

Zdaniem ekspertów przedstawiciele podobnych grup zawodowych mogą znaleźć się zarówno w grupie zawodów deficytowych jak i nadwyżkowych. W tym przypadku decydują przede wszystkim posiadane kompetencje zawodowe w tym specjalistyczne uprawnienia i kwalifikacje, obsługa konkretnych programów komputerowych, znajomość języków obcych oraz dysponowanie co najmniej kilkuletnim doświadczeniem zawodowym na podobnym stanowisku pracy.

Dodatkowe informacje w tym zestawienia w postaci map i tabel dotyczące województw oraz innych powiatów można znaleźć pod adresem www.barometrzawodow.pl

 

Marek Przygoda
Inspektor powiatowy
Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu

 

 
 

 

Sprawdź również

Koncert Niepodległościowy [zdjęcia]

Pięknym koncertem Mielecka Orkiestra Symfoniczna, przy pełnej widowni, uświetniła obchody Święta Niepodległości. Koncert Niepodległościowy co …