Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / Kolędowali dla rodziców

Kolędowali dla rodziców

Dwa mieleckie chóry młodzieżowe, I i II Liceum Ogólnokształcącego, które na co dzień rywalizują ze sobą, wystąpiły na wspólnym koncercie. Powód? Występują w Mielcu i poza nim, zdarza się, że wyjeżdżają zagranicę, ale ich rodziny rzadko mają okazję ich słyszeć. Stąd pomysł dyrektora Samorządowego Centrum Kultury Jacka Tejchmy, aby chórzyści zakolędowali dla swoich rodziców.

 

reklama:

 

 

Nigdzie w Polsce nie ma takiej pogody dla chórów jak w Mielcu. Nie ma takiego miasta, gdzie byłoby ich 8, w tym dwa młodzieżowe. Jacek Tejchma, dyrektor SCK, jest z pewnością w dwójnasób dumny z takiego stanu rzeczy, gdyż przez lata śpiewał w chórze akademickim UJ, za co m.in. 2 lata temu otrzymał nagrodę ,,Honoris gloria” z rąk prezydenta Jacka Majchrowskiego. Muzyka chóralna dyrektorowi SCK jest więc bliska, stąd też pomysł, aby przy SCK utworzyć Stowarzyszenie Chórów Młodzieżowych ,,Resonet”. Istniejące od roku Stowarzyszenie wspiera pracę artystyczną młodzieży w obu chórach. Dzięki Stowarzyszeniu także samorząd miejski może wesprzeć dotacją działalność chórów, mimo że zarówno finansowanie jak i nadzór nad szkołami średnimi, a więc też nad I i II LO, sprawuje Starostwo Powiatowe. Dyrektor Tejchma podziękował Prezydentowi Danielowi Kozdębie za  takie przyzwoite wsparcie finansowe dla ,,Resonetu”, przywitał również przedstawicielkę Starostwa Powiatowego Marię Napieracz i dyrektora II LO Zbigniewa Rzeźnika, a przede wszystkim gorąco pozdrowił i życzył wspaniałego koncertu rodzicom chórzystów, którzy wypełnili widownię Centrum Promocyjno – Wystawienniczego. Podkreślił jednak, że bez darczyńców działalność zarówno Stowarzyszenia, jak i Samorządowego Centrum Kultury, nie byłaby tak bogata. Przywitał i podziękował sponsorom, którzy od lat wspierają finansowo działalność SCK: Januszowi Kotarbie z Mieleckiej Szkoły Biznesu, Eugeniuszowi Andrusiewiczowi z Elektromontażu Rzeszów, Tadeuszowi Działo z MTLD, Krzysztofowi i Andrzejowi Ziarkom z Retechu, Krzysztofowi Czai z Czajena, Stanisławowi Brygowi z FotoLab, Markowi Bąbale z MPGK, Wojciechowi Tycnerowi z PPHU ,,Tycner”, Jolancie Szwakop z Xerimy, Stanisławowi Turkotowi z EKOBUD, Tadeuszowi Działo, Krzysztofowi Lesiowi i Marianowi Żelazko z Reg-Benz.

– Nie ma takiego drugiego miasta w Polsce, które mogłoby się poszczycić tak rozwiniętą działalnością chórów, oba nasze zespoły młodzieżowe to ścisła polska czołówka w swojej kategorii, co potwierdzają liczne nagrody na konkursach – chwalił Jacek Tejchma. – Oba zespoły są znane i obecne w życiu miasta, dość powiedzieć, że w 2015 r. dały 30 koncertów dla lokalnej społeczności.

Koncert rozpoczął chór II LO pod dyrekcją Antoniego Stańczyka. Młodzież zaśpiewała m.in. kolędy: ,,Wśród nocnej ciszy”, ,,Gdy się Chrystus rodzi”, ,,Pasterze mili”, Jam jest dudka”, ,,Judzką krainę”. Chór I LO  kierowany przez Pawła Lisa zaprezentował: ,,Witaj Zbawicielu” , ,,Bóg zawitał”, ,,Gdy się Chrystus rodzi”, ,,Gloria”, ,,Dnia jednego o północy”, ,,Szczedrik”, ,,Jingle bells”.

Nie trzeba chyba dodawać, z jakim entuzjazmem publiczność, a więc rodziny chórzystów, oklaskiwała kolejne wykonania. Na koniec chóry wspólnie wykonały kolędę, do której włączyła się także publiczność.

Za wspaniały wieczór podziękował młodzieży i jej rodzicom prezydent Daniel Kozdęba, który żartobliwie przypomniał, że chociaż rywalizacja pomiędzy obu liceami trwa od dawna, to jednak są motywy łączące: piękny śpiew i duma rodziców, którą widać było tego wieczoru.

Koncert chórów I i II LO miał miejsce 30 stycznia w Centrum Promocyjno-Wystawienniczym 30 stycznia.

 

Małgorzata Rojkowicz

 

Dwa mieleckie chóry młodzieżowe I i II LO

Sprawdź również

Przemysław Gintrowski w „Przesłuchanie człowieka” Tejkowskiego

Przemysław Gintrowski, kompozytor, wokalista, bard opozycji, z pewnością zasłużył na pamięć następnych pokoleń, nic więc …