Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Uniwersalność helikoptera BLACK HAWK na konferencji poświęconej ewakuacji medycznej
U.S. Army soldiers from 2nd Battalion, 12th Cavalry Regiment, 4th Brigade, 1st Cavalry Division, practice loading patients into a UH-60 Black Hawk helicopter during medical evacuation training at Contingency Operation Site Warrior, Kirkuk province, Iraq, May 6, 2011, in support of Operation New Dawn. (Photo by: Spc. Sara Wakai)

Uniwersalność helikoptera BLACK HAWK na konferencji poświęconej ewakuacji medycznej

U.S. Army soldiers from 2nd Battalion, 12th Cavalry Regiment, 4th Brigade, 1st Cavalry Division, practice loading patients into a UH-60 Black Hawk helicopter during medical evacuation training at Contingency Operation Site Warrior, Kirkuk province, Iraq, May 6, 2011, in support of Operation New Dawn.  (Photo by: Spc. Sara Wakai)
U.S. Army soldiers from 2nd Battalion, 12th Cavalry Regiment, 4th Brigade, 1st Cavalry Division, practice loading patients into a UH-60 Black Hawk helicopter during medical evacuation training at Contingency Operation Site Warrior, Kirkuk province, Iraq, May 6, 2011, in support of Operation New Dawn. (Photo by: Spc. Sara Wakai)

Zrekonfigurowany śmigłowiec z infrastrukturą medyczną, do wsparcia na polu bitwy i misji humanitarnych
MIELEC, Polska, 27 września 2016 – Wszechstronność produkowanego w Mielcu helikoptera S-70i BLACK HAWK zostanie pokazana na dużej konferencji poświęconej ewakuacji medycznej (MEDEVAC), która odbędzie się na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie w dniach 29-30 września.
Aby podkreślić potencjał wielozadaniowego śmigłowca, prezentowany BLACK HAWK będzie wyposażony w zintegrowany pakiet sprzętu medycznego do misji ewakuacyjnych, zaprojektowany do bezpiecznej ewakuacji rannych żołnierzy z pola bitwy lub wspierania operacji ratunkowych podczas klęsk żywiołowych. Konwersja z uzbrojonej wersji wsparcia bojowego, zaprezentowanej latem tego roku w Wielkiej Brytanii i w Polsce, do wersji medycznej jest możliwa w ciągu kilku godzin.
“Dzisiejszy teatr działań wojennych i budżety obronne wymagają śmigłowca, który może wykonać każdą misję, jest zarówno łatwy w obsłudze, jak i w konserwacji w warunkach polowych” powiedział Janusz Zakręcki, Prezes i Dyrektor Naczelny PZL Mielec. „Zaprojektowany konkretnie jako helikopter wojskowy, a nie jako zaadaptowana wersja helikoptera cywilnego, BLACK HAWK odpowiada na te potrzeby dzięki swojej wszechstronności, niezawodności i osiągom, nawet podczas działań w najtrudniejszych warunkach”.
W konfiguracji MEDEVAC niezawodny i wytrzymały BLACK HAWK zapewnia lotnicze wsparcie medyczne i transport pacjenta w warunkach zbliżonych do ambulansu, oferując nowoczesny, całościowy pakiet ratunkowych usług medycznych, umożliwiający transport pacjenta do szpitala bez względu na odległość od punktu, w którym toczą się działania.
Jako platforma wojskowa, helikoptery BLACK HAWK są często wykorzystywane do transportu ofiar drogą powietrzną, w sytuacjach gdy wymagane jest szybkie działania, które pozwoli zapobiec śmierci tzw. „złota godzina”.
MEDEVAC BLACK HAWK może być wyposażony w kilka – maksymalnie do sześciu – stanowisk ratowania pacjenta. Jest wyposażony w siedzenia dla personelu medycznego, wzmocnioną podłogę, system kontroli środowiska, przenośny elektrokardiograf, defibrylatory, urządzenia odsysające, przenośne butle z tlenem i systemy monitorowania pacjentów. Aby zlokalizować położenie ofiar, śmigłowiec może być wyposażony w elektrooptyczny system na podczerwień, system lokalizowania personelu oraz zintegrowany elektryczny dźwig ratunkowy.
Z czteroosobową załogą, która składa się z pilota, drugiego pilota, mechanika i pracownika medycznego, MEDEVAC BLACK HAWK, wyposażony w cztery stanowiska ratunkowe wciąż może przyjąć na pokład do pięciu żołnierzy i jest gotowy do prowadzenia ratunkowych misji ewakuacyjnych nawet w trudnych warunkach pogodowych, w wysokich temperaturach, na dużych wysokościach, w dzień i w nocy.
Produkowany w PZL Mielec helikopter S-70i BLACK HAWK, na którym oparta jest wersja MEDEVAC, jaką zaprezentujemy w Dęblinie, może być wykorzystywana do misji wojskowych, poszukiwawczych i ratowniczych, a także pomocy humanitarnej i pomocy w przypadku katastrof. Jest ona kombinacją zaawansowanych rozwiązań technologicznych, w tym potężne silniki, udoskonalony wirnik, z użyteczną przestrzenią kabiny aby móc spełniać swoją wielozadaniowość z równą doskonałością.
BLACK HAWK, który już zapewnia pracę ponad 1.500 pracownikom w PZL Mielec i tysiącom kolejnym w firmach wchodzących w skład polskiego łańcucha dostaw, jest dostępny dla międzynarodowych klientów wojskowych, a także dla agencji rządowych na całym świecie. W tym miesiącu Chile uznało, że S-70i spełnia jego wymogi, jeżeli chodzi o helikopter wielozadaniowy, stając się szóstym klientem eksportowym dla będących własnością Lockheed Martin Polskich Zakładów Lotniczych Mielec, jednego z największych w Polsce eksporterów produktów obronnych.

Dominika Bochnak
Kierownik Działu PR i Marketingu

Sprawdź również

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych”

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” – projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwiz Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony …