Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Skwer Kazimierza Popiołka śp. wójta Padwi Narodowej

Skwer Kazimierza Popiołka śp. wójta Padwi Narodowej

8 grudnia 2013 r., w pierwszą rocznicę śmierci Kazimierza Popiołka – wieloletniego wójta gminy Padew Narodowa odbyły się uroczystości obchodów tej rocznicy połączone z nadaniem imienia Skweru Kazimierza Popiołka przy Pomniku Grunwaldzkim w Padwi Narodowej. Na uroczystości złożyła się msza święta w kościele parafialnym w Padwi Narodowej p.w. św. Bartłomieja Apostoła koncelebrowana pod przewodnictwem ks. kanonika mgr. Janusza Filarowskiego proboszcza parafii Padew Narodowa pw. św. Antoniego z Padwy. Po nabożeństwie jego uczestnicy, w tym liczne poczty sztandarowe, udały sie pod Pomnik Grunwaldzki w Padwi Narodowej, obok którego znajduje się estetycznie urządzony skwer o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, któremu Rada Gminy Padew Narodowa nadała imię Kazimierza Popiołka. Przed specjalnie wykonaną tablicą z nazwą skweru wystąpili m.in. Jan Mycek – przewodniczący Rady Gminy, żona i córka śp. Kazimierza Popiołka, która dokonała odsłonięcia tablicy z nazwą oraz ks. Filarowski, który poświęcił skwer i tablicę. W dalszej części głos zabierali także: Jan Tarapata – radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Mirosław Pluta – poseł na Sejm RP, Józef Rybiński – burmistrz Radomyśla Wielkiego i przedstawiciel konwentu prezydenta miasta, starosty, burmistrzów i wójtów gmin powiatu mieleckiego oraz Robert Pluta – wójt gminy Padew Narodowa. Podkreślali oni wszyscy dokonania i zasługi śp. Kazimierza Popiołka – wójta gminy w latach 1990-212 oraz konieczność upamiętniania osób, które przyczyniają się do rozwoju społeczności lokalnych. Wystąpił też jeden z inicjatorów nadania nazwy Skweru Kazimierza Popiołka – Stanisław Bik, które przemówienie przytaczamy w całości:

„Szanowni państwo, droga rodzino, czcigodni kapłani, koledzy i przyjaciele świętej pamięci Kazimierza Popiołka! W imieniu Zarządu Powiatowego i Gminnego PSL i OSP w Mielcu i Padwi Narodowej dziękuję wszystkim za przybycie, według godności, pełnionej funkcji i zajmowanego stanowiska. Dziękuję tak licznie przybyłym sztandarom.

Drodzy państwo!

To już rok, jak pożegnaliśmy do wieczności, wybitnego syna ziemi padewskiej św. pamięci Kazimierza Popiołka. Ten las sztandarów i wasza obecność świadczy o tym, że byłeś nieprzeciętną osobistością samorządową, strażacką i Ruchu Ludowego. Żyjesz do dziś w naszych sercach. Pozostawiłeś wiele pomników swojej pracy społecznej i samorządowej na ziemi padewskiej. Można Cię porównać do zacnych chłopskich synów naszej ziemi, jakimi byli Maciej Czechura i Franciszek Krempa. Oddani wójtowie padewscy i posłowie ruchu ludowego, którzy w czasach trudnych, zaborów i sanacji, bronili godności polskiego chłopa. Społeczeństwo gminy padewskiej, czcigodnych rodaków, darzy szacunkiem, zaufaniem i pamięcią.

Szanowni państwo!

W imieniu Zarządu Gminnego PSL i OSP w Padwi Narodowej dziękuję Radzie Gminy pod przewodnictwem pana Jana Mycka. Pragnę podziękować Wójtowi Gminy Padew narodowa panu Robertowi Plucie za podjęcie odpowiedniej uchwały o nadaniu imienia, dla tej historycznej ziemi padewskiej, na której to nasi dziadkowie 103 lata temu usypali kopiec i postawili pomnik. Bogu na chwałę, ludziom na przestrogę dla upamiętnienia zwycięskiej Bitwy pod Grunwaldem. Ta ziemia była i jest miejscem uroczystości państwowych i patriotycznych. Była świadkiem wielu zakrętów historii naszej drogiej Rzeczpospolitej. Ta ziemia o tak bogatej przeszłości ma imię Kazimierza Popiołka.

Kazimierzu, ta ziemia od dzisiaj należy do Ciebie!

Kolego Wójcie, Druhu Prezesie!

Twój duch jest tu dzisiaj z nami. Żyjesz w naszych sercach. Niech mi będzie wolno w Twoim imieniu podziękować wszystkim za obecność. Dziękuję czcigodnym kapłanom za sprawowanie mszy św. w Twojej intencji. Pragnę podziękować tak licznie przybyłym sztandarom z powiatu mieleckiego, kolegom samorządowcom, druhom strażakom, młodzieży i wszystkim obecnym. W Twoim imieniu, Kazimierzu, składam staropolskie podziękowanie: Bóg zapłać!”

Następnie uczestnicy uroczystości udali się na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie na grobie śp. Kazimierz Popiołka złożono wieńce i kwiaty.

Inf., fot. i nagranie wideo: Włodzimierz Gąsiewski

 

Zobacz nagranie wideo:

 

Nadanie imienia Skweru Kazimierza Popiołka w Padwi Narodowej

Sprawdź również

Pierwszy F-16 70/72 z kadłubem tylnym wyprodukowanym w PZL Mielec

Osiągnięcie tego kroku milowego pokazuje rosnącą rolę Polski w globalnej produkcji obronnej MIELEC, Polska, 5 …