Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże

Niepodległościowy test radomyślan

W jaki sposób dokonany został podział Śląska Cieszyńskiego; który traktat kończył wojnę polsko-bolszewicką, gdzie planowano plebiscyty – to tylko niektóre z pytań III Radomyskiego Testu Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” pod patronatem Burmistrza Radomyśla Wielkiego i Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Rywalizację wygrał Krystian Jasina z Żarówki.

Test, który odbył się w poniedziałek w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim przeprowadzony został w ramach obchodów 99. rocznicy powrotu Polski na mapy świata. – W tym roku ponownie zaproponowaliśmy radomyskiej młodzieży udział w teście dotyczącym historii naszego kraju z lat 1914-1922, a więc z czasów kształtowania się naszej państwowości, po 123 niebytu na mapach świata – mówi pomysłodawca i współorganizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.

Piłsudski i granice

– Tegoroczny test dotyczył głównie postaci Józefa Piłsudskiego z racji 150. rocznicy urodzin Marszałka i obchodzonego właśnie Roku Piłsudskiego, a także kształtowania granic II RP. Stąd wśród pytań nie zabrakło tych dotyczących najważniejszych postanowień wobec Polski na konferencji pokojowej w Wersalu; plebiscytów, powstania wielkopolskiego i powstań śląskich, czy wojny polsko-bolszewickiej. Przydała się też wiedza o tym w jaki sposób dokonany został podział Śląska Cieszyńskiego między Polskę a Czechosłowację; który z traktatów kończył wojnę polsko-bolszewicką, która formacja uczestniczyła w bitwie pod Kostiuchnówką. W sumie uczestnicy testu musieli odpowiedzieć na 24 pytania – dodaje Krzysztof Babiarz.

Laureaci

Najlepiej z III Radomyskim Testem Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” poradził sobie Krystian Jasina (Zespół Szkół w Radomyślu Wielkim), który na 30 możliwych punktów zdobył 24 i w nagrodę otrzymał tablet i zestaw gadżetów. – Jestem bardzo zaskoczony, że wygrałem. Oczywiście przed testem się przygotowywałem, trochę wiedzy zdobytej w szkole też posiadałem, ale nie sądziłem, że zwyciężę. Udział w tych zmaganiach to fajna sprawa, tym bardziej że można wygrać ciekawe nagrody. Tablet na pewno się przyda – powiedział zwycięzca.

Drugie miejsce zajęła Weronika Wałęga z Radomyśla Wielkiego (Gimnazjum Publiczne w Radomyślu Wielkim), a trzecie Łukasz Kmieć z Janowca (ZS). W gronie laureatów znaleźli się także zdobywcy czwartego miejsca: Wiktoria Wałęga z Radomyśla i Tomasz Siembab z Dulczy Małej (GP) oraz Norbert Ratusiński z Radomyśla (ZS).

– Dziękuję za udział w teście wszystkim uczestnikom. Naprawdę warto poznawać historię naszego kraju. Gratuluję zwycięzcy i pozostałym laureatom – powiedział wiceburmistrz Stanisław Lonczak, który wraz z dyrektorem ZS Stanisławem Prygą i Krzysztofem Babiarzem wręczali nagrody.

Podziękowania dla fundatorów nagród

W tym miejscu należą się podziękowania fundatorom, którzy je przekazali. Przede wszystkim burmistrzowi Józefowi Rybińskiemu za ufundowanie nagrody głównej, a także rzeszowskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej za gry edukacyjne i książki, IPN-owi, Muzeum Regionalnemu w Mielcu, oraz wydawnictwom Prószyński i S-ka, Erica i Rebis, które przekazały książki o tematyce historycznej.

Podziękowania należą się także dyrekcji, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół, którzy włączyli się w przeprowadzenie testu oraz jego urozmaicenie poprzez prezentację i wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu.

Krzysztof Babiarz
Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

 

Sprawdź również

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych”

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” – projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwiz Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony …