Wykłady dla diabetyków ściągnęły tłumy
Cykl wykładów ordynatora mieleckiego Oddziału Chirurgii Naczyniowej dla członków Koła Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Podleszanach okazał się strzałem w dziesiątkę. Obydwie dotychczasowe prelekcje przyciągnęły komplet słuchaczy, a w planach jest już kolejna. – Spotykać się z członkami Koła to naprawdę przyjemność. Przede wszystkim wykłady są świetnie zorganizowane, słuchacze skupieni i ciekawi tematu, a oprócz tego są warunki aby się wspomóc prezentacją multimedialną, toteż sądzę, że te prelekcje przyniosą efekty – uważa lek. med. Marek Wilczyński, specjalista chirurgii naczyniowej i chirurgii ogólnej, który na co dzień pracuje w Szpitalu Powiatowym w Mielcu.
Pierwszy z wykładów, listopadowy, poświęcony był powikłaniom naczyniowym w kontekście cukrzycy. Drugi, który został wygłoszony w marcu, dotyczył przewlekłego niedokrwienia w przebiegu miażdżycy. – Obydwie prelekcje trwały ok. 1,5 godz., a to jest czas, w którym można nie tylko przekazać ogrom wiedzy cennej na co dzień, a także odpowiedzieć na wiele podstawowych pytań tak z zakresu profilaktyki, jak i dotyczącej konkretnych problemów, z jakimi mierzą się cukrzycy. Czasami kilka wskazówek, rozwianie mitów czy wątpliwości, pomaga pacjentowi uniknąć w przyszłości wielu problemów – podkreśla lek. med. Marek Wilczyński. Dodaje, że dzięki temu, iż Koło ma swoją długą historię, jest bardzo aktywne i dobrze zarządzane, cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Sami diabetycy podkreślają, że swoją markę ma również Szpital Powiatowy w Mielcu i oczywiście sam oddział Chirurgii Naczyniowej, co przełożyło się niezwykłą frekwencję, z której zadowolona jest również Danuta Zaremba, prezes Koła: – Im więcej osób dowie się, jak sobie radzić z powikłaniami cukrzycy, tym mniej będzie cierpieć z powodu jej ciężkich następstw. Obydwa spotkania zgromadziły po ok. 120 osób każde, i to nie tylko z Mielca i okolic, ale nawet z Nowej Dęby i np. Koła Terenowego z Jarosławia. To nam pokazało, jak cenna jest dla diabetyków ta wiedza, ale także jak łakną jej inne osoby, bo spotkania były otwarte, z czego mieszkańcy powiatu chętnie skorzystali – zaznacza Prezes. Jest zachwycona klimatem prelekcji. – Pan doktor jest osobą bardzo konkretną, ciepłą, wyrozumiałą. Słuchał naprawdę dziesiątek pytań z uwagą i na każde starał się odpowiedzieć, pomóc, wskazać możliwe sposoby postępowania. Tak więc mogę powiedzieć, że szpital to nie tylko budynek, w którym walczy się o zdrowie chorych, ale także profilaktyka, z która wychodzi do ludzi z całym sercem. I za to chcę podziękować tak doktorowi Wilczyńskiemu, jak i dyrektorowi szpitala Leszkowi Kołaczowi – dodaje Danuta Zaremba.
Dyrekcja szpitala również jest pod wrażeniem sukcesu cyklu wykładów, któremu patronują również władze powiatu mieleckiego oraz Rada Społeczna szpitala z Józefem Smacznym na czele. – W dzisiejszych czasach wiele osób narzeka na trudny dostęp do specjalistów, a tego typu spotkania z pewnością dają szansę na zdobycie wiedzy wprost od fachowca, na zadanie wielu nurtujących chorego pytań, a skorzystanie z cennych wskazówek pozwala żyć bezpieczniej, uniknąć wielu powikłań, zapobiec rozwojowi choroby. Cieszę się, że wagę tych wykładów doceniło tak wiele osób – mówi Leszek Kołacz.
Aneta Dyka – Urbańska
Lek. med. Marek WilczyĹski wygĹosiĹ prelekcjÄ