Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / 100. rocznica odzyskania niepodległości / LEGIONIŚCI Z GMINY TUSZÓW NARODOWY czekają na upamiętnienie
Zdjęcie 2 przedstawia legionistów w okopach · Pierwszy z prawej - Jan Światkowski z Tuszowa, · Siódmy z prawej - Czesław Dędicki z Mielca.

LEGIONIŚCI Z GMINY TUSZÓW NARODOWY czekają na upamiętnienie

W roku 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości, w Gminie Tuszów Narodowy, nie doszło jeszcze do upamiętnienia legionistów wywodzących się z tego terenu mimo, że mogłaby się tym Gmina Pochwalić, gdyż było ich aż 19, w tym 9 zginęło na wojnie. Upamiętniano już żołnierzy wyklętych, gen. Sikorskiego, wszystkich żołnierzy z wszystkich wojen   –  na wspólnej tablicy bezimiennie ( Czajkowa pod szkołą ), ale nie upamiętniono jeszcze legionistów i na razie nie widać takiego zamiaru.  Ponad miesiąc temu napisałem do Wójta Andrzeja Głaza list w tej sprawie, ale nie otrzymałem odpowiedzi, ani też nie słyszałem o jakichkolwiek zamiarach Wójta w tym temacie. Dlatego też dla zadość uczynienia, postanowiłem opublikować tekst traktujący o legionistach z Gminy Tuszów Narodowy. Ten tekst zawarłem w załączniku pisma do Pana Wójta, a także załączam go teraz.  W dodatku, dla ożywienia tekstu, załączam jeszcze dwa zdjęcia przedstawiające  mieleckich legionistów, w tym z Tuszowa.

Kazimierz Tarapata   

 Do Pana Wójta Andrzeja Głaza

 LEGIONIŚCI  Z  GMINY  TUSZÓW  NARODOWY

czekają na upamiętnienie

          W ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości warto przypomnieć, że Gmina Tuszów Narodowy może poszczycić się aż 19 legionistami walczącymi o niepodległość Polski w latach 1914 – 1918. Spośród nich, aż 9–ciu zginęło na polu walki.

Ta imponująca liczba ochotników – legionistów może wynikać między innymi z faktu, że mieszkańcy tej Gminy mieli stosunkowo łatwy dostęp do kolei, a co zatem idzie, więcej zdolnej młodzieży mogło studiować w Mieleckim Gimnazjum, z pośród której przeważnie rekrutowali się legioniści.

Trzeba przypomnieć, że Legiony to pierwsza polska formacja wojskowa XX wieku walcząca w czasie l wojny światowej u boku cesarsko-królewskiej Armii Austriackiej. Przyczyniła się do odzyskania niepodległości w 1918 r. i stała się zalążkiem Wojska Polskiego.

Legioniści z Gminy Tuszów Narodowy wywodzili się z następujących wiosek :

  • Tuszów Narodowy –   8 osób, a mianowicie:

Sikorski  Władysław  –  późniejszy generał WP – uczestnik 3 wojen – zginął

tragicznie w Giblartarze.

Światkowski  Jan       –  późniejszy podpułkownik WP   –  uczestnik 3 wojen.

Malec Jan                  –  późniejszy major WP  –  uczestnik 2 wojen.

Misiaczek Roman      –  późniejszy chorąży WP  –  uczestnik 2 wojen.

Dziewit Józef             –  działacz niepodległościowy.

Bieniek Józef             –   zginął na wojnie.

Kardyś Antoni           –   zginął na wojnie.

Łącz  Józef

  • Czajkowa                 –  5 osób

Hyjek  Stanisław            –    sierżant LP  –  zginął na wojnie

Chrobaczyński  Henryk  –   zginął na wojnie

Dudzik  Wojciech           –   plutonowy LP  –  zginął na wojnie.

Luboch Szczepan           –   zginął na wojnie.

Łącz  Antoni

  • Pluty      –   3 osoby

Kupiec  Kazimierz

Pluta  Antoni

Rzeźnik  Jan                    –  zginął na wojnie.

  • Jaśnany –  2  osoby

Gesing  Jan                     –   późniejszy podporucznik WP  –  uczestnik 2 wojen.

Płaszewski Bolesław       –   późniejszy sierżant WP.

  • Grochowe    –  1 osoba

Pszeniczny  Antoni         –  zginął na wojnie.

 

W czasie l wojny światowej bardzo wielu Polaków walczyło w Armii Austriackiej wcielonych przymusowo. W odróżnieniu od nich legioniści, wstępowali ochotniczo do polskiej formacji wojskowej – legionów, którzy walczyli u boku Armii Austriackiej. Z inicjatywy galicyjskich działaczy wojskowych i cywilnych, mieli oni stanowić zalążek przyszłego Wojska Polskiego w wolnej Polsce.

         Z uwagi na niekwestionowane zasługi polskich legionistów w dziele odzyskiwania niepodległości, powinni oni być godnie uhonorowani i trwale upamiętnieni imiennie, właśnie w roku 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Bardzo dobrym sposobem takiego upamiętnienia mogłaby być oddzielna, imienna tablica zawierająca nazwiska wszystkich legionistów z terenu Gminy Tuszów Narodowy. Oczywiście mogą być także inne formy uczczenia i upamiętnienia tych ludzi, takie jak:  posadzenie dębów pamięci z trwałymi tabliczkami, zawierającymi nazwiska legionistów, zorganizowanie biegu dla uczczenia legionistów, turniej wiedzy o Legionach Polskich „ Piłsudskiego”, konkurs plastyczny na wykonanie portretów „ Ojców Niepodległości”, ognisko na cześć odzyskanej niepodległości ( 11 listopada ), itp.

Pięknym uhonorowaniem i upamiętnieniem popisali się samorządowcy i nauczyciele miasta Radomyśl Wielki. Upamiętnili oni „ swoich”  12 legionistów sadząc im tzw. Dęby Pamięci z tabliczkami, na terenie miejscowego gimnazjum. Ponadto podczas tej ceremonii odczytano życiorysy wszystkich legionistów.

Innym razem zorganizowano konkurs plastyczny dla uhonorowania „ Ojców Niepodległości”. Myślę, że te znakomite przykłady Radomyśla Wielkiego godne są pochwały i naśladowania.

Mam nadzieję, ze Gmina Tuszów Narodowy nie będzie gorsza pod tym względem zwłaszcza, że została wyróżnioną Gminą w Województwie Podkarpackim.

Pozwalam sobie swoje rozważania zakończyć zdaniem, którym rozpocząłem niniejszy tekst :  „Legioniści z Gminy Tuszów Narodowy czekają na upamiętnienie”.

Z poważaniem:  Kazimierz Tarapata

  1. Chciałem jeszcze zapytać, czy może Pan Wójt ma jakieś plany w kierunku uhonorowania i trwałego upamiętnienia imiennego legionistów pochodzących z Gminy Tuszów Narodowy w roku 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości ?

 

Sprawdź również

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych”

„Opowiem Ci o Sprawiedliwych” – projekcja koncertu beatyfikacyjnego „Sprawiedliwiz Markowej”, spotkanie z współautorem książki „Błogosławiony …