25 stycznia 2019 r. w Centrum Końcowego Wyposażenia Śmigłowców, obiekt H12 PZL Mielec, odbyła się uroczystość podpisania umowy na dostawę śmigłowców dla Wojska Polskiego. Z tej okazji do Mielca przyjechał Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Obecna była Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki, liczni generałowie i oficerowie WP, oddział komandosów WP oraz wielu innych dostojnych gości. Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu stwierdził m.in., że ten Zakład jest ważny dla całej Doliny Lotniczej, dla Podkarpacia, dla całej Polski, co również podkreślał Mateusz Błaszczak, który jeszcze kilka miesięcy temu jako Minister Spraw Wewnętrznych na podobnej uroczystości podpisywał zamówienie na dostawę Black Hawków dla polskiej Policji. Podziękował za to Prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki, w tym także m.in. europosłowi Tomaszowi Porębie i Marszałkowi Władysławowi Ortylowi za wsparcie w tych działaniach.
Poniżej publikujemy oficjalną informację PZL Mielec o tym wydarzeniu, jak również migawki wideo i fotoreportaż z uroczystości.
Inf. fot. i wideo: Włodzimierz Gąsiewski
Premier Mateusz Morawiecki w PZL Mielec
Premier Mateusz Morawiecki w PZL Mielec – ten Zakład jest ważny dla całej Doliny Lotniczej, dla Podkarpacia, dla całej Polski…
Opublikowany przez Promocja Mielec Piątek, 25 stycznia 2019
Janusz Zakręcki – Prezes PZL Mielec podczas podpisania umowy na dostawę śmigłowców Black Hawk dla Wojska Polskiego
Opublikowany przez Promocja Mielec Piątek, 25 stycznia 2019
PZL Mielec z kontraktem na śmigłowce dla polskich Wojsk Specjalnych
MIELEC, Polska, 25 stycznia 2019 r. – Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził dzisiaj zamówienie na cztery wyprodukowane w Polsce śmigłowce Sikorsky S-70i Black Hawk, które zwiększą zdolności operacyjne polskich Wojsk Specjalnych. Produkcja śmigłowców rozpocznie się natychmiast, a ich dostawa nastąpi do końca bieżącego roku.
Przemawiając w trakcie uroczystości podpisania umowy w zakładach PZL Mielec należących do firmy Lockheed Martin, gdzie powstają S-70i, minister Błaszczak powiedział: -To ważna chwila i ważny dzień dla Polski i załogi PZL Mielec. Wojsko Polskie kupiło sprawdzone śmigłowce Black Hawk. Śmigłowce, które zostały sprawdzone w warunkach wojennych w Iraku, oraz w Afganistanie i należą do najnowocześniejszych na świecie. Minister powiedział również: -To jest pierwszy etap współpracy Wojska Polskiego z PZL Mielec. Umowa została podpisana w obecności Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Produkcja helikopterów Black Hawk przeznaczonych do operacji specjalnych, przyczyni się bezpośrednio do utrzymania około 1700 miejsc pracy w zakładach PZL Mielec i wesprze zatrudnienie około 5000 dodatkowych osób w spółkach w polskim łańcuchu dostaw firmy. Wiele z tych spółek to małe i średnie przedsiębiorstwa, mające swoje siedziby w Dolinie Lotniczej.
Dokładne specyfikacje śmigłowców oraz szczegóły dotyczące specjalistycznego sprzętu, który ma być na nich zamontowany, są opatrzone klauzulą „zastrzeżone” i nie mogą zostać ujawnione.
-Dzięki temu, że zarówno polska policja, jak i siły specjalne wybierają S-70i Black Hawk, budowane w Polsce śmigłowce uzyskują oficjalną aprobatę polskiego rządu. Dla potencjalnych klientów eksportowych jest to ważny sygnał, który świadczy o zaufaniu do naszego sprzętu – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny zakładów PZL Mielec. -S-70i jest identyczny pod względem zdolności oraz osiągów, jak inne Black Hawki używane przez wielu polskich sojuszników w NATO. To pozwoli polskim żołnierzom na szybką integrację oraz sprawne współdziałanie z sojuszniczymi wojskami – dodał prezes.
Zaprojektowany i wytwarzany zgodnie z wymaganiami Armii USA wielozadaniowy śmigłowiec Black Hawk, jest często wybieranym helikopterem do zadań transportowych i wspierania działań bojowych, używanym przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i 31 innych klientów na świecie.
Śmigłowiec zaprojektowany z myślą o wykorzystywaniu w operacjach i łatwym utrzymaniu w terenie, może być szybko przekonfigurowany do różnych misji, takich jak transport żołnierzy, udział w misjach bojowych, MEDEVAC, pomoc humanitarna, misje poszukiwawczo-ratownicze czy transport ładunków, a także do użycia w działaniach szturmowych jako uzbrojony helikopter.
Dzięki trwającej ponad 50 lat współpracy z NATO, Lockheed Martin jest dla państw Europy zaufanym partnerem strategicznym. Firma otworzyła biuro w centrum Warszawy w 1997 roku i współdziała z polskim MON w szeregu programów w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, włączając w to Centrum Wspomagania Operacji Powietrznych, myśliwce F-16, zaawansowane systemy celownicze Sniper, samoloty transportowe C-130E Hercules oraz Aegis Ashore.