Tegoroczne VIII Podkarpackie Imieniny Krystyn w Komańczy odbiły się szerokim echem nie tylko w kraju ale i po jego granicami. Te manifestacyjnie obchodzone imieniny, jak podkreślają media, wpisały się na stałe w kalejdoskop wydarzeń kulturalnych Podkarpacia. Pełnią funkcję promocji lokalnych środowisk i z roku na rok podwyższa się ich poziom artystyczny. Bowiem samorządy zapraszające Krystyny eksponują nie tylko osobliwości historyczno-turystyczne swoich miejscowości, regionalną kuchnię, ale by godnie przyjąć solenizantki prezentują także dorobek uzdolnionych osób z pokolenia zarówno juniorów jak i seniorów, zapraszając także takich wykonawców z sąsiednich województw. Bogactwo amatorskich talentów dorównuje często poziomowi profesjonalistów.
Samorząd gminy Komańcza przyjął solenizantki niezwykle gościnnie i uroczyście. Tradycyjne powitanie chlebem i solą przez Jana Macko, sołtysa sołectwa Szczawne-Kulaszne dopełnił szampański toast i tort. Wójt gminy Komańcza Roman Bzdyk przekazał na czas imienin swoją władzę Królowej Krystynie I wręczając Jej berło, a dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, radna Krystyna Galik-Harhaj podarowała obraz z wizerunkiem Św. Krystyny z Bolseny. Niespodziewanie zabrzmiał operowy głos wójta, który w duecie z dyrektor GOK wyśpiewał życzenia solenizantkom. Artystycznych wzruszeń dostarczał również każdy następny występ. Utalentowani bracia Marcel i Wiktor Kotuła z Leżajska skradli serca wszystkich Krystyn parafrazując piosenkę „Bo z Krystynami…” i dedykując królowej Krystyn song „Krysię zesłał Bóg”. Agata Demkowicz ze Szczawnego zaczarowała pieśniami o miłości dwórki królewskie, które zostały porwane do tańca szałowym występem zespołu Senior Singers z Chrzanowa. W czterech odsłonach szykownych strojów seniorek wybrzmiał repertuar cygański, Alibabek, Anny Jantar i Abby. Przy kapeli z Jaślisk solenizantki pokazały jak „Krystyna tańczy w Komańczy”.
Honorowi goście przybyli z życzeniami i imieninowymi prezentami. Poseł Wiesław Buż wręczył ogromny kosz kwiatów szefowej Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich, a każda Krystyna otrzymała od wicestarosty sanockiego Janusza Cecuły bryloczki z dukatem, od Zbigniewa Pawłowskiego nadleśniczego Nadleśnictwa Lesko sadzonki i od wójta gminy Komańcza Romana Bzdyka gospodarskie upominki w dowcipnymi komentarzami. Europoseł Elżbieta Łukacijewska ufundowała tort podany w Siekierezadzie w Jej gminie Cisna. Krystyna Leśniak Moczuk prezes SKP przekazała gospodarzom uroczystości autorską książkę
„Fenomen Krystyn”. Stosowne godności Krystynianin Pierwszy i Nasza Krystyna nadano gościom, gospodarzom i artystom. Super Krystyną została Krystyna Galik-Harhaj, a nagrodę Krynia 2020 ufundowano dla Krystyny Łobody. Wierszowane życzenia koleżankom dedykowała Krystyna Osenkowska-Kapica z Krościenka.
Niezatarte wrażenia, szczególnie na warszawiankach i Krystynie z Norwegii wywarły osobliwości muzealne w Myczkowcach, Myczkowie, sanockim skansenie i Zamku, a także historia sanockiego grodu opowiedziana przez lokalną przewodnik Krystynę Dżoń oraz sale pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Klasztorze Nazaretanek w Komańczy. Solenizantki uczestniczyły we mszy św. rekolekcyjnej w Kościele pw. Św. Józefa w Komańczy, a Dom Rekolekcyjny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Przemyskiej w Rzepedzi otworzył podwoje dla Krystyn.
Podkarpackie Imieniny Krystyn w Komańczy z pewnością pozostaną na długi czas w pamięci wszystkich mieszkańców gminy, gości i samych solenizantek.
Krystyna Leśniak-Moczuk