Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / Wystawa o wolności w Radomyślu Wielkim

Wystawa o wolności w Radomyślu Wielkim

Radomyśl Wielki znalazł się na mapie ogólnopolskiej trasy wystawy „Polskie wolności” zrealizowanej przez Piotra Wójcika z Fundacji Picture Doc.

 

Autor, na 1 dzień – 3 lipca – przyjechał do Radomyśla Wielkiego z wystawą plenerową  „Polskie wolności” 25 lat po przemianach w 1989 r., którą w tym tygodniu prezentował też w Rzeszowie i Łańcucie.

Wystawa fotograficzna była prezentowana na Rynku od południa do późnego wieczora. Najpierw odbyły się warsztaty fotograficzne. Kilka uczestniczek najpierw porozmawiało z Piotrem Wójcikiem nt. wolności, a następnie otrzymały aparaty fotograficzne i do wieczora miały czas na to, aby w ujęciu fotograficznym wyrazić czym jest dla nich wolność. Zdjęcia będą prezentowane w kolejnych miastach oraz 11 listopada w Brukseli, a ich celem jest opowiedzenie czym dla ludzi jest wolność.

Popołudniu na Rynku pojawiła się młodzież z miejscowego Gimnazjum oraz grupa młodzieży z Ukrainy, która przebywa w Radomyślu Wielkim na wymianie międzyszkolnej. Autor zdjęć najpierw opowiedział im o sobie, o projekcie i swoim podejściu do wolności. Następnie oprowadził wszystkich po wystawie. Na tym nie koniec, celem warsztatów było też odpowiedzenie sobie na pytanie czym dla mnie jest wolność.

Każdy z mieszkańców gminy, przechodząc przez Rynek miał okazję poznać bohaterów fotografii, dowiedzieć się czym się zajmują, jak definiują wolność, oraz zadać sobie samym takie same pytania.

Od czasów Hegla zwykło się wyróżniać dwa rodzaje wolności: „wolność od czegoś” i „wolność do czegoś” – tłumaczy swój zamysł Piotr Wójcik. – Pierwsza to wolność rozumiana jako brak zewnętrznego przymusu, druga – to wolność wyboru. W 1989 roku pojęcie wolności funkcjonowało przede wszystkim w znaczeniu "wolności od" zniewolenia, zakłamania i prześladowań systemu komunistycznego. Mój projekt odwołuje się do tego doświadczenia, ale do niego nie ogranicza. Koncentruje się bowiem na kryterium "wolności do czegoś". Co to jest wolność dla Polaka żyjącego tu i teraz? Mam nadzieję, że w jakiejś mierze dam odpowiedź na tak postawione pytanie.

W czerwcu, projekt „Polskie wolności” ruszyły w Polskę i specjalnie przygotowany "Kontener Wolności" w ciągu trzech miesięcy – od czerwca do sierpnia – odwiedza 25 miast, miasteczek, wsi. Każdy może w nim sporządzić swój manifest wolności, swoje świadectwo 1989 roku.

Wystawę swoim patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Anna Bratek
Rzeczniczka prasowa
Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim
 

Wystawa o wolności w Radomyślu Wielkim

Sprawdź również

Zwycięstwo BezNazwy

Grupa Tańca BezNazwy, działająca w Domu Kultury SCK, nie próżnuje. Ledwo tancerki pod wodzą Joanny …