Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Jubileusz Dziesięciolecia – 'KARTA 21′

Jubileusz Dziesięciolecia – 'KARTA 21′

W tym roku przypada 10 rocznica Mojej współpracy z Międzynarodową Koalicją dla Ochrony Polskiej Wsi. Współpraca Moja zaczęła się zupełnie przypadkowo, w gazecie medycznej wyczytałem ze myszy karmione żywnością GMO w trzecim pokoleniu tracą sierść ,zapadają na choroby nowotworowe mają problemy z płodnością. Ta informacja przeraziła Mnie szybko zdałem sobie sprawę I pokolenie My II Nasze Dzieci III Nasze Wnuki.
Był to okres ze o żywności GMO pisano bardzo dużo i bardzo ciepło odniosłem wrażenie ze temat jest zbyt piękny aby  był prawdziwy było tu zbyt dużo,, lukru".W pracy z wielkim entuzjazmem koledzy mówili o żywności GMO do tej pory wielu uważa ,,że GMO jest pyszne i ze jest przyszłością świata." Dlatego od razu skontaktowałem się z panem  Zbigniewem Przybylakiem wydawcą kwartalnika ,,Eko Arka"
Pan Zbigniew Przybylak potwierdził Moje obawy i prosił bym skontaktował się z panią Jadwigą Łopatą z Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi. Ze Stryszowa przyszły Mi materiały oraz ulotki i ,, Karta 21- Manifest dla polskiej wsi XXI wieku" z prośbą o rozdawanie i o zbieranie podpisów pod ,, Kartą 21".
 
Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi
 
 
'KARTA 21' 
– Manifest dla polskiej wsi XXI wieku
 
 
My niżej podpisani uważamy, że olbrzymie problemy innych krajów związane z przemysłowymi metodami produkcji żywności są poważnym zagrożeniem dla Polaków i polskiej wsi, dlatego niezależnie czy Polska przystąpi czy nie do Unii Europejskiej
 
Rząd Polski powinien:
 
Natychmiast rozpocząć realizację świadomej polityki, której celem będzie ochrona i promocja wartości polskiej wsi, będących w opozycji do szybko postępujących procesów globalizacji.
Uznać, że jedyną drogą gwarantującą społeczeństwu optymalne zdrowie i dobry stan środowiska naturalnego jest: rozpowszechnianie sposobu odżywiania opartego na lokalnej żywności wysokiej jakości oraz zachowanie krajobrazu wiejskiego cechującego się naturalną bioróżnorodnością.
Rozwijać i wspierać strategie zachowujące dużą liczbę rolników, tradycyjną mozaikę gospodarstw rodzinnych oraz rozwój silnych, lokalnych i regionalnych rynków zbytu.
Docenić ekonomiczne i społeczne korzyści jakie niosą ze sobą ekoturystyka, przetwórstwo w gospodarstwach rolnych, odnawialne źródła energii, ekologiczna gospodarka leśna, bogactwo polskiej wsi i wspierać je w praktyce.
Rząd Polski nie powinien:
 
Powtarzać "restrukturyzacyjnych" błędów innych państw europejskich, pozbawiając w ten sposób kraj jego zasobów lokalnych i doprowadzając do bankructwa setki tysięcy rolników.
Dopuszczać do sprzedaży i produkcji odrzucone przez wielu naukowców oraz świadomych konsumentów z całego świata genetycznie zmodyfikowane produkty żywnościowe (GMO).
Dopuszczać do przemysłowych metod produkcji rolnej.
 
Wzywamy Rząd Polski do:
 
Ochrony unikalnej geograficznej oraz historycznej siły Polski i rozwijania jej tak, aby stała się na całym świecie symbolem nadziei dla milionów ludzi, których przetrwanie zależy od pracy na roli.
Stworzenia nowej wizji rolnictwa, aby odwrócić nadciągającą, globalną katastrofę grożącą bioróżnorodności spowodowaną "urbanizacją" ludności wiejskiej na świecie.
 
Jadwiga Łopata i Julian Rose, ICPPC
 
Pod tym dokumentem udało Mi się zdobyć oprócz Mojego podpisu tylko podpis Edmunda Kowalskiego rolnika ekologicznego ze Złotnik.
 
Na Dożynkach Gminnych w Chorzelowie jeden z rolników zwrócił Mi uwagę abym nie zbierał podpisów pod Kartą 21 i nie rozdawał ulotek  o zagrożeniach ze strony GMO,, bo GMO to przyszłość polskiego rolnictwa", przypomniałem Mu słowa Świętego już papieża Jana Pawła II powiedziane w Krośnie ,,Pozostańcie wierni tradycji Waszych Ojców".
Takie były początki Mojej współpracy z Międzynarodową Koalicją dla Ochrony Polskiej Wsi. 
 
Zbigniew Kuraś

Sprawdź również

Pierwszy F-16 70/72 z kadłubem tylnym wyprodukowanym w PZL Mielec

Osiągnięcie tego kroku milowego pokazuje rosnącą rolę Polski w globalnej produkcji obronnej MIELEC, Polska, 5 …