Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / O rzezi wołyńskiej w Radomyślu Wielkim

O rzezi wołyńskiej w Radomyślu Wielkim

W najbliższą niedzielę, 24 października, o godz. 17:00 w Radomyślu Wielkim będzie miał miejsce wernisaż wystawy „Niedokończone Msze Wołyńskie…”. Wzbogaci ją prelekcja prof. Adama Kulczyckiego dotycząca rzezi wołyńskiej dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej w czasie II wojny światowej.

Wydarzenie to wpisuje się w upamiętnienie 78.-rocznicy ludobójstwa dokonanego przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na Polakach na Wołyniu.

Wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” została przygotowana przez: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie, Ośrodek Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum UCRAINICUM oraz Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Lublinie. Wernisażowi towarzyszyć będzie prelekcja pt. „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka Polskę. W 78. rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej (Galicji Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”. Wygłosi ją prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki – wykładowca akademicki, działacz i publicysta kresowy.

Wystawę będzie można zobaczyć na sali sportowej byłej szkoły podstawowej przy ul. Ogrodowej 1. Organizatorami wydarzenia są Gmina Radomyśl Wielki, Samorządowe Centrum Kultury w Radomyślu Wielkim i Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresów im. red. ppor. Lubomira Radłowskiego w Rzeszowie. Honorowy patronat objął Józef Rybiński – Burmistrz Radomyśla Wielkiego. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii.

Krzysztof Babiarz

Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

 

Sprawdź również

Rozmowy Wierszami

W dniu 25  kwietnia 2024 r., w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli, byliśmy świadkami …