Sześć dni szkolenia i warsztatów!
☑️ Aż 6 dni, średnio po 8 godzin dziennie, ratownicy medyczni z Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zdobywali nową i rozszerzali posiadaną wiedzę, a także szlifowali praktyczne umiejętności, na których opiera się ich codzienna praca.
💬 – Sama medycyna ratunkowa jest bardzo dynamiczna. Zmieniają się zalecenia, bo przybywa wyników badań naukowych, więc i procedur, możliwości. Do wykorzystania jest coraz więcej nowoczesnego sprzętu. Oczywiście co jakiś czas zaczynają obowiązywać nowe przepisy, zmieniają się również realia pracy. Ratownik musi być tego wszystkiego świadomy, żeby działać sprawnie i nie stresować się dodatkowo w sytuacjach, które już z racji charakteru wykonywanego zawodu, są bardzo złożone – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Gałuszka, dyrektor PSPR Mielec.
☑️Tematyka poruszana tym razem na KDRM była bardzo szeroka. Ratownicy przyjrzeli się m.in. postępowaniu w stanach zagrożenia życia u osób dorosłych oraz u dzieci, czy resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dzieci, niemowląt i świeżorodków (dzieci bezpośrednio po urodzeniu). Była okazja dokładnie przeanalizować zagadnienia z zakresu farmakologii w stanach zagrożenia życia. Jednym z kluczowych tematów stało się odebranie porodu nagłego w warunkach przedszpitalnych. Tym razem, pamiętając o specyfice ostatniego czasu związanego wcześniej z covidem, potem z wojną na Ukrainie i zwiększoną liczbą pacjentów, którym trzeba było pomóc nagle i natychmiast, udało się podjąć temat wsparcia psychologicznego dla poszkodowanych. Nie zabrakło omówienia z psychologiem sposobów radzenia sobie ze stresem w pracy ratownika medycznego. Ratownicy przyjrzeli się ponadto sytuacjom wymagającym użycia przymusu bezpośredniego.
💬 – Kurs był bogaty, tematy zostały poruszone dogłębnie i obszernie. Nie zabrakło okazji do ćwiczeń i możliwości zadawania pytań. Sądzę, że każdy z 26 ratowników, którzy wzięli w nim udział, wyszedł z KDRM-u dużo pewniejszy siebie, z przekonaniem, jakie obszary swojej pracy ma opanowane, a co jeszcze warto podszlifować wybierając kolejne kursy – mówi Mateusz Wszół, kierownik Szkoły Ratownictwa Medycznego w PSPR Mielec.
☑️ Żeby dopełnić obowiązku doskonalenia zawodowego ratownik medyczny w danym okresie edukacyjnym musi zdobyć co najmniej 200 punktów edukacyjnych za udział w wybranych formach doskonalenia zawodowego. Jednak w tym czasie to właśnie zdobycie 120 punktów za udział w kursie doskonalącym zakończonym egzaminem jest obowiązkowe.
Aneta Dyka-Urbańska,
rzecznik prasowy PSPR Mielec