Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Ależ to było AstroNight

Ależ to było AstroNight

W Radomyślu Wielkim ponad dwustu pasjonatów nocnego nieba za pomocą serii teleskopów i innych narzędzi miało możliwość oglądania księżyca wraz z jego kraterami, a także planety Jowisz i Saturn, odpowiednio ze słynnym „wielkim okiem” i pierścieniami.

Było to możliwe dzięki organizacji 7 października kolejnego wydarzenia z cyklu AstroNight w Obserwatorium Astronomicznym w Radomyślu Wielki. – Dziękujemy wam za tak liczne przybycie. Idealnie zamknęliśmy tym wydarzeniem sezon astronomiczny w naszym Obserwatorium – przekazują organizatorzy.
Oprócz wspomnianych już księżyca, Jowisza i Saturna uczestnikom towarzyszyło całe jesienne nocne niebo, jego gwiazdy, konstelacje i główne obiekty nieba, w tym galaktyka Andromeda. Także interaktywna piaskownica była nie lada atrakcją dla najmłodszych odwiedzających, aby oświecić ich umysły nie tylko w zakresie astronomii, ale także geografii, geologii i kartografii.

Jest dla kogo to robić
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji, w szczególności biorąc pod uwagę skromny, dwudniowy czas, jaki mieliśmy do dyspozycji na organizację i promocję wydarzenia. Dziękujemy wszystkim naszym partnerom i przyjaciołom za pomoc w promocji wydarzenia, a także wszystkim, którzy poświęcili swój czas na przybycie do Obserwatorium – skomentował Dominik Hamala, ambasador Esero Polska.
– Dzisiejsze obserwacje były ostatnim wydarzeniem w sezonie 2022, z którego jesteśmy szczególnie dumni. Zaskakująco duża liczba uczestników wzięła bowiem udział w naszych „AstroNight” w czerwcu i lipcu. To pozwoliło nam jeszcze bardziej wzmocnić wizerunek Radomyśla Wielkiego jako centrum astronomii w południowej Polsce – dodał Janusz Grzyb z radomyskiego Obserwatorium.

Uwieczniony Jowisz i Mars
Dodajmy, że astronom Mariusz Bajer wykorzystał pogodę i wydarzenie AstroNight by niesamowicie uchwycić Jowisza i Marsa. – Wczorajsze planety przez teleskop SCT 11″ w Obserwatorium Astronomicznym w Radomyślu Wielkim. Jowisz i Mars w kolorze przez moją nową kamerkę planetarną. Mars daleko, jedyne 111 mln km (dla światła 6 minut w jedną stronę). Ale Jowisz jest jeszcze dalej, prawie 600 mln km co dla światła zajmuje tylko 33 minuty – skomentował na FB swoje zdjęcia Mariusz Bajer.

Filmik z: kl AstroNight iknij tutaj.

Krzysztof Babiarz

Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

Sprawdź również

Wśród najlepszych na Podkarpaciu

Historyczny awans koszykarek ZSP Ruda (Gmina Radomyśl Wielki) do finału wojewódzkiego rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego! …