Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / Spotkanie z Siostrą Dawidą Ryll i jej poezją
fbthdr

Spotkanie z Siostrą Dawidą Ryll i jej poezją

Mieleckie Towarzystwo Literackie pod przewodnictwem prezesa Zbigniewa Michalskiego regularnie dostarcza nam nowy wrażeń artystycznych z zakresu poezji i prozy. Tym razem do Mielca przyjechała siostra Dawida Ryll, mgr filologii polskiej i mgr teologii (KUL). Pochodzi z Dąbrówki k. Ulanowa. W 1981 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Pracowała jako katechetka w parafiach św. Trójcy w Warszawie i Podwyższenia Krzyża w Krośnie, nauczycielka języka polskiego w LO przy NSD w Miejscu Piastowym, w KLO w Jaśle oraz jako katechetka i polonistka w ZS nr 4 w Jaśle. Obecnie jest sekretarką generalną i rzecznikiem prasowym Zgromadzenia, moderatorem strony michalitki.pl, redaktorem kwartalnika „Zwiastun”, katechetką w MZSP w Miejscu Piastowym.

Debiutowała w prasie w 1988 r. („Powściągliwość i Praca”). Opublikowała zbiory wierszy: Małe wędrowanie (1994), Przestrzeń ofiarowaną (1995), Bez poziomek (1999), Ścieżki niedalekie (2002), Czytanie z księgi lat (2012). Jest autorką powieściowo skonstruowanej biografii Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek, Dom w cieniu skrzydeł ( wyd. I 1998 r. i wyd. II 2008 r.). Jej wiersze publikowano także w kilku antologiach (m.in. Wolność nie zniewolona, Duch wieje kędy chce, Pochwyć mnie Światło rzeką swoich ramion, Światłem będący zanurzeni w światłości, Wieczność nie ma kalendarza, Między Ochrydą a Bugiem) oraz w kilkunastu almanachach poetyckich (m.in. Echem minionych słów, Smak migdałów, Wobec światła, Do pierwszego zdziwienia, Chyba warto, Na dwoje stół, Tam gdzie rosną wiersze). W dorobku ma też wiele artykułów o tematyce religijnej i społecznej, publikowanych w prasie.

Siostra Dawida zaprezentowała w Mielcu swój najnowszy tomik poetycki „Za oknem mgła”. Poetkę przedstawił prezes MTL Zbigniew Michalski, a omówienia twórczości siostry Dawidy dokonała wiceprezes MTL Barbara Augustyn, a wybrane wiersze siostry odczytała Emilia Żola. Przerywnik artystyczny stanowił wokalny i instrumentalny występ „Sokolików” PTG „Sokół 1893” w Mielcu.

Siostra Dawida bardzo serdecznie podziękowała za zaproszenie do Mielca, za fachowe omówienie swojej twórczości oraz piękne odczytanie jej wierszy. Podkreśliła, ze choć jako siostra zakonna jest nauczycielką, to w swojej twórczości nigdy nie poucza. Jej wiersze są proste, pełne ciepła, miłości do człowieka i przyrody. Siostra Dawida opowiadała, ze podczas pandemii Covid przez pewien czas była wolontariuszką i usługiwała chorym. To bardzo pogłębiło jej poznanie cierpienia innych i potrzeby niesienia im pomocy. Mimo to starała się zachować pogodę ducha i przekazywać ją chorym. Siostra przywiozła na spotkanie pączki i ciastka, co było bardzo miłą niespodzianką dla przybyłych.

PS. Na sali nie było prądu oraz światła i mimo szarówki poezja siostry Dawidy tak oświecała miejsce i uczestników, ze można było czytać jej wiersze i wykonać zdjęcia.

Inf. i fot. Włodek Gąsiewski

Fot. grupowe: Ryszard Krupa

Fot. Ryszard Krupa

Na miejscu byłem i to uwieczniłem – Włodek Gąsiewski

Włodek Gąsiewski zaprasza do lektury swoich mieleckich i nie tylko publikacji:

BIESZCZADZKIE SZLAKI IKON /BIESZCZADY TRAIL OF ICONS/ DROGA DO ŁOPIENKI /THE WAY TO ŁOPIENKA/

„Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21”. Wydanie Mielec, czerwiec 2022. Tematem fotografii ulicznej są przypadkowe, odpowiednio uchwycone ujęcia życia ulicznego. Jest to dyscyplina z pogranicza reportażu oraz fotografii artystycznej… W albumie znalazło 130 ujęć w absolutnej większości rejestrujących ulice, ludzi, architekturę i przyrodę miejską. Podpisy i opisy słowne mają charakter liryczno-poetycki, w oszczędny, ale też i artystyczny sposób przekazujące nastrój pokazany na fotografiach. W związku z tym album może być zwięzłym zapisem dokumentalno-artystycznym z życia miasta Mielca z początku lat 20. XXI wieku. Publikacja jest po polsku i angielsku i może być pamiątką nie tylko miejscowych, ale też i wielu gości z zagranicy przebywających w Mielcu. Szukaj w mieleckich księgarniach oraz w internecie:

https://allegro.pl/oferta/mielec-w-fotografii-ulicznej-i-slowie-20-21-12254912139

V Kolumna III Rzeszy i kaci ziemi mieleckiej podczas okupacji niemieckiej – Rudolf Zimmermann i inni, nowa książka historyczna Włodka Gąsiewskiego

Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady

Sprawdź również

Zapraszamy na pokazy konne do Żarówki

W niedzielę, 2 czerwca, w Żarówce miłośnicy koni znów będą mogli podziwiać w akcji te …