75-latkowie nie będą musieli składać oświadczeń o uprawnieniu do zwolnienia z abonamentu RTV – zakłada projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. W przyszłym tygodniu Sejm będzie pracował nad nowelizacją ustawy.
reklama:
Projekt nowelizacji znosi dotychczasowy obowiązek składania oświadczeń uprawniających do zwolnienia z opłat abonamentowych przez osoby, które ukończyły 75 lat, ponieważ – jak pokazuje życie – obowiązek ten jest uciążliwy i trudny do wypełnienia m.in. ze względu na stan zdrowia tych osób. Często nie dopełniały formalności, ponosząc ich konsekwencje.
Poczta Polska, która zajmuje się ściąganiem abonamentu – będzie mogła sama ustalić wiek abonentów i automatycznie zwolnić ich z opłat na podstawie PESEL, bowiem nowelizacja przyznała jej dostęp do rejestru.
Inne grupy zwolnione z opłat abonamentowych nie będą miały tego typu udogodnień, w dalszym ciągu muszą do zwolnienia z abonamentu przedstawić wymagane dokumenty.
Przypominam, że uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych są m.in.: oprócz osób, które ukończyły 75. rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Szczególnie przypominam o przysługujących zwolnieniach, bo interweniowałam w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji w sprawie zaległości w opłatach abonamentowych. Można otrzymać zwolnienie od opłaty rtv. To jest nasze prawo.
Krystyna Skowrońska