Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / CENTRALNA  UROCZYSTOŚĆ  ODPUSTOWA  W  CMOLASIE

CENTRALNA  UROCZYSTOŚĆ  ODPUSTOWA  W  CMOLASIE

         W niedzielę, dnia 7 sierpnia 2022 r. w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w  Cmolasie, odbyła się Centralna Uroczystość Odpustowa.  Po powitaniu zaproszonych gości, zarówno duchownych jak i świeckich, przez kustosza miejscowego Sanktuarium, Uroczystą Mszę Świętą  Odpustową – dożynkową w intencji parafian, pielgrzymów, samorządowców, rolników i ludzi pracy odprawił i kazanie wygłosił JE ks. abp Marek Jędraszewski  –  Metropolita Archidiecezji Krakowskiej.

         W uroczystości wzięła udział liczna rzesza wiernych z miejscowej Parafii, a także pielgrzymi i grupy pielgrzymkowe z odległych miejscowości. Delegacje pobliskich miejscowości prezentowały swoje, pięknie wykonane, wieńce dożynkowe. W korowodzie odpustowo – dożynkowym zmierzali także do ołtarza liczni ministranci, księża, kobiety w pięknie wykonanych strojach ludowych, niosących wieńce i feretrony, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich.

         Ks. abp  Marek Jędraszewski w swoim kazaniu podkreślił między innymi;  konieczność czuwania i czujności wobec wielu zagrożeń współczesnego świata. Przestrzegał także przed uleganiem różnym fałszywym ideologiom , które przyjmowane bezkrytycznie, mogą zniszczyć naszą wiarę. Wspomniał także o więzi duchowej, jaka ma miejsce między Krakowem a miejscowością Cmolas. A to za przyczyną znakomitej postaci Wojciecha Borowiusza, świadka Objawienia Pana Jezusa w Cmolasie, a później  –  wieloletniego Rektora Akademii Krakowskiej.

         Przed nabożeństwem i po jego zakończeniu, miejscowa orkiestra dęta ubogacała uroczystość wiązankami melodii, nie tylko kościelnych.  Na placu kościelnym ustawione były liczne plansze plenerowe ilustrujące historię cmolaskich kościołów i kultu religijnego. Pielgrzymi mogli także zwiedzać zabytkowy kościółek, który pierwotnie był postawiony dokładnie w miejscu Objawienia Pańskiego z przed  437 lat.

         W ogóle, można powiedzieć, że w czasie tego szczególnego Odpustu, panowała atmosfera podniosła i radosna, wzmacniająca ducha i ciało, oraz obfitująca w potrzebne dla nas łaski.

                                                                                                                                         Kazimierz  Tarapata

         Załączam liczne zdjęcia z uroczystości, w tym zdjęcia z zabytkowego kościółka i ołtarza.

Sprawdź również

Dzieci z półkolonii w „Jadernówce”

W ostatnich dniach w Muzeum Historii Fotografii “Jadernówka’’ w Mielcu gościły dzieci z mieleckich półkolonii. …