30 września na terenie powiatu mieleckiego przeprowadzone zostało ćwiczenie obronne, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Mielcu.
reklama:
30 września 2015 r. na terenie Powiatu Mieleckiego odbyło się powiatowe ćwiczenie obronne pod kryptonimem Mielecka Jesień 2015.
Celem ćwiczenia było sprawdzenie skuteczności współdziałania administracji samorządowej, służb, inspekcji i straży, a także praktyczne sprawdzenie planowanych założeń z zakresu Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
W ramach ćwiczenia zwołano posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w budynku Starostwa Powiatowego. Zainscenizowano także epizod praktyczny, który stanowiła ewakuacja budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie znajdującego się przy ul. Żeromskiego 34. W tym celu przed budynkiem PCPR odpalony został ładunek samopalny, a w środku budynku rozprowadzono sztuczne zadymianie. Służby pracujące na miejscu zaaranżowały także pomoc osobie poszkodowanej. W epizodzie praktycznym wzięły udział mieleckie służby ratunkowe: Powiatowa Komenda Policji, Państwowa Powiatowa Komenda Straży Pożarnej oraz Pogotowie Ratunkowe.
Na zakończenie ćwiczenia członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przeszli krótki kurs w Klubie Strzeleckim LOK oraz kurs udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Wszystkie opisane zdarzenia miały charakter ćwiczeń, ich celem było doskonalenie podziału zadań operacyjnych w jednostkach administracji samorządowej, powiatowych inspekcjach, służbach i strażach, jednostkach organizacyjnych gmin w sytuacjach kryzysowych wywołanych czynnikami zewnętrznymi oraz rozwijanie cech osobowościowych i zdolności podejmowania trafnych rozwiązań przez osoby funkcyjne, podejmowania optymalnych decyzji i sposobów ich realizacji.
Starosta powiatu mieleckiego po zakończeniu ćwiczeń ocenia, że taka forma sprawdzenia gotowości wszystkich jednostek była bardzo potrzebna. – Ćwiczenie obronne przebiegło zgodnie z planem. Udało nam się zrealizować wszystkie punkty. Każda tego rodzaju akcja jest bardzo ważnym doświadczeniem dla zaangażowanych w nie służb. Pozwala w praktyce sprawdzić obowiązujące procedury oraz w warunkach „polowych” przeanalizować przyjęte założenia tak, aby w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej wymagającej szybkiej i zdecydowanej reakcji każdy znał swoje zadania i był przygotowany na niesienie pomocy ludności cywilnej – powiedział Zbigniew Tymuła.
– Ćwiczenia nie tylko pomagają w usprawnianiu zespołów ratowniczych, ale też sprawiają, że wzrasta poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Zdobytego w ten sposób doświadczenia nie zastąpią szkolenia teoretyczne czy wykłady. Dlatego bardzo się cieszę, że służby zarządzania kryzysowego potrafią sprawnie działać nie tylko „przy biurku”, ale przede wszystkim w terenie – dodał.
STAROSTWO POWIATOWE W MIELCU
Asystent Starosty
Ewelina Indyk
Äwiczenie obronne zakoĹczone