24 maja 2007 r. odbył się finał III Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego „O Srebrne Pióro Prezydenta Miasta Mielca”. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem i wzięło w nim udział 99 poetów w kategoriach młodzież i dorośli. Uczestnicy pochodzili głównie z Polski południowo-wschodniej, choć nadesłał też swoje wiersze poeta pochodzący z Niemiec.
Finał Turnieju polegał na prezentacji 31 nominowanych utworów w wykonaniu członków Kółka Recytatorskiego z mieleckiego Gimnazjum Nr 2. Natomiast oprawę muzyczną zapewnili młodzi muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu. Po prezentacji Jury konkursu dokonało ostatecznego wyboru przyznając nagrody główne i wyróżnienia.
Protokół z posiedzenia Jury III edycji Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego „O Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca pod patronatem Prezesa Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, oraz o Laur „Nadwisłocza” i „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
w Rzeszowie Filia w Mielcu w dniu 24. 05. 2007 r.
Jury w składzie:
1. Ewa Aleksiej –przewodnicząca SNaP/Polska, nauczyciel polonista,
2. Włodzimierz Gąsiewski – poeta, literat, nauczyciel, dziennikarz,
3. Edward Guziakiewicz – poeta, literat,
4. Józefa Krasoń – kierownik PBW Filia w Mielcu,
5. Gerta Matuszkiewicz – nauczyciel bibliotekarz,
6. Elżbieta Minorczyk – nauczyciel bibliotekarz,
7. Ewa Rzeszutek – nauczyciel polonista,
8. Elżbieta Witek – nauczyciel polonista,
9. Józef Witek – dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta,
10. Wiesław Zieliński – prezes ZLP O/Rzeszów.
Przyznało:
„Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca w kategorii Dorośli otrzymał Jan Stępień z Mielca, a w kategorii Młodzież Marcin Pikula, uczeń LO w Stalowej Woli.
Jury przyznało również wyróżnienia:
I wyróżnienie w kategorii dorosłych otrzymała Anna Kipa z Dębicy,
II wyróżnienie w kategorii dorosłych otrzymała Anna Grabowska również z Dębicy,
III wyróżnienie w kategorii dorosłych otrzymała Halina Baran zamieszkała w Izdebkach.
W kategorii młodzieżowej przyznano:
I wyróżnienie Elżbiecie Musiał z Gimnazjum w Jaśle,
II wyróżnienie Annie Kolak z LO w Dębicy,
III wyróżnienie Kamili Michoń z LO w Dębicy.
Laur „Nadwisłocza” w kategorii dorosłych otrzymał Zbigniew Michalski z Mielca, a w kategorii młodzieżowej Katarzyna Jabłońska z LO w Jeżowem.
„Poetycki Exslibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Filia
w Mielcu w kategorii dorosłych otrzymała Anna Kipa z Dębicy, a w kategorii młodzieżowej Marcin Miela z I LO w Mielcu.
Nagrodę Publiczności w kategorii dorosłych otrzymali: Anna Kipa z Dębicy, Anna Piliszewska z Wieliczki oraz Zbigniew Michalski z Mielca, a w kategorii młodzieżowej Marcin Miela.
Nagrodę Dziennikarzy Radia PULS FM otrzymała Natalia Puzon z LO w Dębicy.
Finałowi towarzyszyła wystawa malarska prac Ewy Czeczot, Krystyny Gargas-Gąsiewskiej, Magdaleny Hill, Doroty Łaz, Małgorzaty Kruk.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wsparli organizację Turnieju: Prezydentowi Miasta Mielca, Państwowej Szkole Muzycznej w Mielcu, Gimnazjum Nr 2 w Mielcu, dyrektorowi Samorządowemu Centrum Kultury – Markowi Skalskiemu oraz członkom Jury.
W związku z konkursem poetyckim „O Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca, już po raz drugi ukazała się okolicznościowa publikacja. Zawiera ona krótką informację o dwóch poprzednich edycjach konkursu, wiersze laureatów konkursu z ubiegłego roku i 31 nominowanych utworów w tegorocznej edycji konkursu.
Wydanie poetyckiej broszury sfinansowała Gmina Miejska Mielec. Opracowania i redakcji dokonali: Włodzimierz Gąsiewski, Józefa Krasoń, Gerta Matuszkiewicz i Elżebieta Minorczyk. Zdjęcia były autorstwa Damiana Gąsiewskiego. Wydawca to Agencja Wydawnicza „Promocja”
w Mielcu. Druk: Zakład Poligraficzny Zbigniewa Gajka w Mielcu.
W słowie wstępnym Prezydenta Miasta Mielca czytamy m.in.:
Po raz drugi otrzymujecie Państwo do rąk zbiorek utworów wyróżnionych
w Turnieju. Bardzo się cieszę, że konkursem tym zainteresowanych jest coraz więcej osób, zarówno młodych jak i dorosłych. Skąd to zadowolenie? Poezję tworzą ludzie kreatywni i wrażliwi, ale także przenikliwi i potrafiący pobudzić wyobraźnię innych, często charyzmatyczni. Jeśli te cechy posiada młode pokolenie, to ten fakt nie może pozostawać obojętnym i budzi optymizm.
Doceniam Turniej także dlatego, gdyż jest on bardzo potrzebną „sceną”, na której poeci mogą pokazać swój talent, potencjał, przy okazji gwarantując Czytelnikom chwilę refleksji lub po prostu relaksu przy dobrej lekturze. Dzięki Turniejowi wiele wierszy unika wyroku: „szuflada”,
a poeci ratują się od zapomnienia i twórczego niespełnienia.
O trafności pomysłu organizatorów Turnieju świadczy także fakt, iż swoje prace zgłaszają nie tylko mieszkańcy naszego miasta i województwa, ale także innych, często odległych regionów. To oznacza, że tego typu inicjatywy są potrzebne, a ludzi utalentowanych i ambitnych nie brakuje. Gratuluję organizatorom Turnieju: Redakcji Miesięcznika „Wieści Regionalne” i kwartalnika „Nadwisłocze” oraz Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filia w Mielcu, że to zauważyli i dali poetom szansę artystycznego zaistnienia.
Włodzimierz Gąsiewski