Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Sport zdrowie / Zdrowie i uroda / Kibice zaprotestowali. Pogoń zamiast Karpat

Kibice zaprotestowali. Pogoń zamiast Karpat

Nie Karpaty Lwów, a Pogoń Lwów będzie uczestnikiem turnieju z okazji jubileuszu 75-lecia Stali Mielec.

 

Przypomnijmy, że w niedzielę, 12 października, władze klubu organizują jubileusz z okazji 75 lat istnienia Stali Mielec. Do udziału w turnieju jubileuszowym działacze zaprosili ekstraklasowe Podbeskidzie Bielsko-Biała i ukraińską drużynę Karpaty Lwów. I w przypadku tej drugiej ekipy pojawił się problem. Otóż przed rozpoczęciem rozgrywek ligi ukraińskiej Karpaty Lwów zaprezentowały nowy rezerwowy komplet strojów. Ich kolorystyka to ukłon w stronę Stepana Bandery i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowskiej). Podobnych barw używało również bojówka OUN (b) – Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). Karpaty na co dzień grają w barwach zielono-białych. Ich drugim zapasowym strojem od tego sezonu są stroje czerwono-czarne, nawiązujące do kolorów, którymi od 1940 roku posługuje się OUN (b). – Wybór właśnie takich kolorów to swoisty ukłon w stronę kolorystyki ruchu narodowo-wyzwoleńczego walczącego o wolność Ukrainy, na czele którego stał Bohater Ukrainy Stepan Bandera – wyjaśniał Danyło Nikulenko, kierownik centrum prasowego Karpat.

Przypomnijmy, że Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji OUN, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonane przez jej zbrojne ramię – UPA, dowodzoną przez Romana Szuchewycza. Ocenia się, że ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 100 do 150 tysięcy Polaków mieszkających na Kresach.

Zaproszenie przez mieleckich działaczy lwowskich Karpat na turniej jubileuszowy spotkało się ze stanowczym protestem części kibiców Stali i przedstawicieli środowisk prawicowych oraz patriotycznych. W liście do władz klubu napisali: „Z wielkim zażenowaniem przyjęliśmy wiadomość o zaproszeniu na 75-lecie Stali Mielec zespołu z Ukrainy Karpaty Lwów. Taką decyzją krzywdzą państwo Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich i wpisują się w działalność antypolską”.

Dalej w liście czytamy, że polityka władz Karpat wpisuje się w szeroko pojęte działania władz Lwowa i obwodów zachodniej Ukrainy. „Są oni zainteresowani zewnętrzną współpracą z Polską i Polakami wyłącznie kiedy widzą w tym instrumentalne korzyści. Natomiast w kwestiach wewnętrznych ich postawa jest tego zaprzeczeniem, co widać przy okazji zajęcia lwowskich kościołów katolickich, utrudnieniami dla Domu Polskiego we Lwowie, zakłócanie polskich uroczystości na grobach pomordowanych Polaków, czy wreszcie permanentne ataki na Cmentarz Orląt Lwowskich.

Stanowczo protestujemy, przeciwko promowaniu postaw banderowskich i antypolskich na terenie całej Polski, dlatego zwracamy się do władz Stali Mielec o anulowanie zaproszenia na 75-lecie dla zespołu Karpaty Lwów. Jeśli jednak podtrzymają państwo zaproszenie będziemy na miejscu w dniu meczu reagować stanowczo i zdecydowanie zgodnie z literą prawa”.

Pod listem podpisali się: Marcin Siembida – prezes Stowarzyszenia Sympatyków Pogoni Lwów i Stowarzyszenia „Razem dla Kresów”, Patriotyczny Mielec, Obóz Narodowo-Radykalny Mielec,

Kibice Stali Mielec, Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” oddział Mielec, Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” oddział Bielsko-Biała, Narodowe Podkarpacie, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa „Mściciel.

Na reakcję klubu nie trzeba było długo czekać. W poniedziałek (29 września) wydali oni komunikat w sprawie święta 75 lat Stali Mielec, w którym czytamy: „Klub FKS Stal Mielec informuje, że rozważył wszystkie głosy Kibiców w sprawie udziału w Święcie 75 lat Stali Mielec drużyny Karpaty Lwów. Mając na uwadze świąteczną atmosferę, troskę o bezpieczeństwo, szczytny cel, postanowiliśmy podziękować Karpatom za udział w turnieju i zaprosić Pogoń Lwów”.

Dodajmy, że Pogoń Lwów zaproszenie już przyjęła.

arz

Sprawdź również

Laboratorium Mikrobiologiczne w Szpitalu Specjalistycznym oferuje test w kierunku wirusa SARS-CoV-2

To ilościowe oznaczenie poziomu p-ciał IgG w surowicy Uważasz, że mogłeś mieć kontakt z koronawirusem …