Ponad 160 mln zł na inwestycje w szpitale
Są kolejne pieniądze na podkarpacką służbę zdrowia. Aż 16 z 19 szpitali aplikujących do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego otrzyma środki finansowe na inwestycje. Jest duża szansa, że trzy podmioty, które znalazły się „pod kreską” otrzymają pieniądze w przyszłym roku.
To efekt dwóch ważnych uchwał, które podjął Zarząd Województwa Podkarpackiego. W pierwszej przyjęto ocenę merytoryczną wniosków złożonych w konkursie dotyczącym infrastruktury ochrony zdrowia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Na jej podstawie zarząd wkrótce podpisze umowy o dofinansowanie inwestycji dla szpitali w Brzozowie, w Nisku, w Mielcu, w Łańcucie, w Przeworsku, w Strzyżowie, w Rzeszowie (SP ZOZ nr 1), w Kolbuszowej, w Jarosławiu, w Stalowej Woli oraz w Leżajsku. Druga uchwała dotyczyła relokacji środków w ramach RPO WP 2014-2020, co jeszcze w tym roku zapewni finansowanie zadań, o które aplikowały szpitale w Rzeszowie (Św. Rodzina), Jaśle, Ropczycach, Lesku oraz Lubaczowie.
Na wsparcie do przyszłego roku muszą poczekać podmioty w Sanoku, w Dębicy i w Nowej Dębie. Wnioski o środki inwestycyjne w tych placówkach otrzymały najmniej punktów, ale to nie przekreśla szans na otrzymanie wsparcia. Zarząd Województwa będzie czynił starania w Komisji Europejskiej, by ta zgodziła się na dalszą relokację środków w ramach RPO dla naszego województwa.
– Wszystkie spośród 19 aplikacji jakie do nas wpłynęły przeszły pozytywną ocenę formalną i zasługiwały na to, by w ślad za nimi poszły konkretne działania z naszej strony. Mówimy tu o pieniądzach, które przyczynią się do poprawy standardu leczenia mieszkańców naszego województwa. Stąd dzisiejsza decyzja o zapewnieniu dodatkowych środków na konkurs oraz uruchomienie procedury, która zapewni wsparcie trzem placówkom będącym póki co „pod kreską” – wyjaśnia Stanisław Kruczek członek zarząd odpowiedzialny za służbę zdrowia.
Łączne dofinansowanie jakie w ramach tego działania trafi do szpitali to ponad 160 mln. złotych.
– Jeśli środki pozyskane z RPO WP połączymy z wkładem własnym zapewnionym w większości przypadków przez samorządy powiatowe to mówimy o kwocie wyraźnie przekraczającej 200 mln złotych. Trzeba jasno powiedzieć, ze szpitale powiatowe na Podkarpaciu jeszcze nigdy nie otrzymały tak dużych środków z RPO. Bardzo nas to cieszy, ponieważ starania lokalnych samorządów o pozyskanie pieniędzy z UE połączone z wygospodarowywaniem wkładów własnych na inwestycje znacznie wpłynie na jakość usług medycznych oferowanych w naszym województwie – podkreśla Stanisław Kruczek.
– Cieszę się, że tak duża kwota trafi do szpitali powiatowych. Placówki te również borykają się z problemami finansowymi i wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego to szansa na poprawę jakości leczenia. Przypomnę również, że w trybie pozakonkursowym dotacje otrzymały szpitale wojewódzkie. Była to kwota 220 milionów złotych, zatem łącznie do szpitali na Podkarpaciu trafi ponad 400 milionów złotych – dodaje marszałek Władysław Ortyl.
Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP
Zobacz także
Wyniki oceny merytorycznej wniosków w ramach konkursu osi priorytetowej – VI Spójność przestrzenna i społeczna, działania – 6.2 Infrastruktura ochrony zdrowia i pomocy społecznej poddziałania – 6.2.1 Infrastruktura ochrony zdrowia, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 – w pliku:: wyniki oceny-zal do info_