Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / Konferencja prasowa pomóż Maksiowi – możesz uratować komuś życie

Konferencja prasowa pomóż Maksiowi – możesz uratować komuś życie

Konferencja prasowa pomóż MaksiowiJuż w najbliższą niedzielę (8 maja), w godz. 10.00 – 16.00 w Radomyślu Wielkim i Żarówce odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku, w ramach którego będzie się można zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych. Podczas konferencji prasowej w Radomyślu Wielkim organizatorzy akcji zachęcali do włączenia się w to cenne przedsięwzięcie.

 Akcja dedykowana jest choremu na neuroblastomę (nowotwór złośliwy) Maksiowi Jachymowi z Żarówki i wszystkim chorym potrzebującym przeszczepienia szpiku od niespokrewnionego dawcy.Bardzo się cieszę, że ta akcja odbędzie się u nas i mam nadzieje, że dzięki niej uda się pomóc naszemu młodemu mieszkańcowi – Maksiowi, a być może i innym potrzebującym osobom. Jako władze gminy popieramy tę inicjatywę. Cieszy, że tak wielu młodych ludzi angażuje się w tę akcję, że widzą potrzebę niesienia pomocy drugiej osobie. Ze swej strony zachęcamy mieszkańców nie tylko naszej gminy, ale także okolicznych gmin do rejestrowania się w bazie dawców szpiku. Najbliższa możliwość już w niedzielę w Radomyślu Wielkim i Żarówce  – zachęca burmistrz Józef Rybiński.

Maks walczy

Dla rodziny Jachymów życie zmieniło bieg pod koniec 2015 roku. – Wówczas rodzice Maksa zauważyli, że ma on mocno spuchnięte dziąsła i policzki. Po wizycie u drugiego dentysty Maks dostał skierowanie na badania, które potwierdziły najgorsze przypuszczenia, że jest to nowotwór złośliwy. Dziecko ma bardzo duże guzy w jamie brzusznej, żuchwie oraz pod kością ciemieniową – opowiada ciocia Maksa, Magdalena Konior. Obecnie chłopiec przebywa w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie poddawany jest chemioterapii. – W Warszawie trwa walka z chorobą, rodzice wymieniają się w opiece nad dzieckiem. Maks najwcześniej będzie mógł wrócić do domu za kilka miesięcy. To dla nas wszystkich bardzo trudne doświadczenie – dodaje.

Rodzina i bliscy Maksia nie potrafią czekać bezczynnie – wraz z Fundacją DKMS zainicjowali akcję rejestracji potencjalnych dawców. Lokalnymi koordynatorami przedsięwzięcia zostali pracownicy Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim Anna Jachym i Piotr Wolak. Przygotowania do akcji pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Maksia i Innych” idą pełną parą: roznoszone są ulotki, rozklejane są plakaty, zaangażowane zostały urząd miejski, organizacje pozarządowe na czele z OSP, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media.

Kto może zostać dawcą?

W polskim rejestrze niespokrewnionych dawców komórek macierzystych i szpiku prowadzonym przez Poltransplant zarejestrowane jest ponad milion potencjalnych Dawców, a ponad 27 milionów w bazach na całym świecie. Niestety nadal nie wszyscy pacjenci potrzebujący przeszczepienia od niespokrewnionego dawcy znajdują swojego „genetycznego bliźniaka”.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). – Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL – wyjaśniał Artur Koszla, koordynator ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS.

 Ona już pomogła

Do zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego zachęcała też Irena Hajduk, rzeczywista dawczyni szpiku kości z Żarówki. Sama zdecydowała się na zarejestrowanie podczas akcji prowadzonej wśród studentów. Dzięki tej decyzji pomogła chorej Niemce, która jest już kilka miesięcy po przeszczepie i czuje się bardzo dobrze. – Zachęcam wszystkich do rejestracji w bazie dawców. To naprawdę nic nie kosztuje, nie boli, a można ocalić komuś życie. Ja na pewno zrobiłabym to raz jeszcze – zapewniała.

Na koniec jeszcze raz przypominamy, że jako potencjalni dawcy szpiku i komórek macierzystych możemy się zarejestrować w najbliższą niedzielę, w godz. 10.00 – 16.00 w Radomyślu Wielkim (remiza OSP, ul. Matuli 3) i w Żarówce (szkoła podstawowa).

FOT. Konferencja prasowa w Radomyślu Wielkim. Od lewej Anna Jachym,  Irena Hajduk, Artur Koszla, Józef Rybiński, Magdalena Konior i Piotr Wolak.

Krzysztof Babiarz
Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

 

Sprawdź również

Spotkanie z pisarzem, Maciejem Liziniewiczem

Już 28 kwietnia o godz. 17w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z pisarzem, Maciejem …