Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / Krzyż w Piątkowcu w miejscu zbrodni postawiony, a teraz podpalony

Krzyż w Piątkowcu w miejscu zbrodni postawiony, a teraz podpalony

Jak informują media oraz m.in. Ochotnicza Straż Pożarna w Wadowicach Górnych, w nocy z poniedziałku na wtorek tj. 7 marca 2023 r. ok. godz. 3, nieznani sprawcy podpalili Krzyż Katolicki stojący przy drodze wojewódzkiej w Piątkowcu w „Lesie Piątkowskim”. O tym karygodnym fakcie w następnych dniach wypowiadali się m.in. samorządowcy i składano tam kwiaty. W dniu 14 marca br. krzyża już nie było, prawdopodobnie przewieziono go do policyjnych oględzin lub do renowacji.

Tymczasem względnie prosty odcinek tzw. „piątkowskiej drogi” od obecnego ronda z obwodnicą do ostrego zakrętu przed Wadowicami Górnymi ma złą sławę i miało tam miejsce wiele poważnych wypadków drogowych. Okoliczne lasy w XX w. były świadkiem zbrodni i śmierci, zwłaszcza podczas II wojny światowej. Według opowieści mieszkańców Piątkowca przed I wojną światową pijany ziemianin, wracając przez las nocą, zabił chłopa. Od tamtej pory między 12-tą a 1-szą w nocy, nie można było tamtędy ani przejść, ani przejechać. Inny ziemianin, po przymusowym nocnym postoju w leśniczówce pod lasem, wrócił następnego dnia i ufundował krzyż. Wyciosali go pracownicy leśni, a pan pozostawił leśniczemu pieniądze, aby dbał o ten krzyż. Od tamtej pory w lesie przestało straszyć. Podczas okupacji niemieckiej w tych lasach działali partyzanci, ale też i ukrywały się duże grupy Żydów, dorośli i dzieci. Niemcy urządzali na nich obławy i wielu zabili. Także zimą 1944/45 podczas przedzierania się przez front sowiecki wielu Żydów zginęło w wymianie ognia. W sierpniu i wrześniu 1944 r. Niemcy zlokalizowali tu armaty i składy amunicji. Stąd też ostrzeliwali wolny już od Niemców Mielec. Nieznana jest liczba leśnych grobów przy tej drodze, ale może ona sięgać dziesiątki, a może nawet setki. Takie nagromadzenie śródleśnych pochówków, według niektórych może mieć wpływ na dziwne i tragiczne zjawiska.

Krzyż kilkakrotnie ulegał naturalnemu zniszczeniu i był wystawiany na nowo, a obecny postawiono w 1988 r., przetrwał więc 35 lat. Jego próba podpalenia jest karygodna.

Fot. zdemontowanego krzyża i drogi 14.03.2023 r. Włodek Gąsiewski, fot. nadpalonego krzyża: https://www.facebook.com/ospwadowiceg; zdjęcie całego krzyża z 2016 r. fot. W. Gąsiewski

Źródła: Kmieć W., Piątkowiec dawniej i dziś. Mielec-Piątkowiec 2004; W. Gąsiewski, Gmina Wadowice Górne historia i współczesność. Wadowice Górne 2016.

Sprawdź również

Spektakl „Piękna i bestia” w wykonaniu Teatru Muzycznego Broadway GOK w Giedlarowej

W dniu 24 października 2024 r. w sali widowiskowej DK SCK odbył się spektakl „Piękna …