Koncert Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej
15 kwietnia, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK – Koncert Wiosenny Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej.
* * *
Mielecka Orkiestra Symfoniczna przyzwyczaiła nas już do swojego muzycznego kalendarza. Jedną z czterech propozycji muzycznych, jaką dla nas rokrocznie przygotowuje, jest koncert wiosenny, na który muzycy MOS zapraszają zwykle w terminie bliskim świętom wielkanocnym. W tym roku w repertuarze wiosennym MOS znajdą się utwory m.in. Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Gioacchino Rossiniego. Piotr Wyzga, muzyk MOS i jej rzecznik tak opisuje to muzyczne wydarzenie: ,,Muzyczna ekspresja wiosennego optymizmu, najambitniejsza artystycznie prezentacja będąca podsumowaniem historycznego, pierwszego sezonu artystycznego Orkiestry. W programie Symfonia nr 39 Es- dur Wolfganga Amadeusa Mozarta, Uwertura do opery „Cyrulik sewilski” oraz utwory dedykowane.
Konkurs ,,Wygraj sukces”
23 kwietnia, sala nr 1 Domu Kultury SCK, godz. 9 – eliminacje wstępne XXIII Konkursu Piosenki ,,Wygraj sukces”.
* * *
Konkurs ,,Wygraj sukces” organizowany jest już po raz 23 przez Studio ,,Pro-Media” oraz Tarnobrzeski Dom Kultury. To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów wokalnych w Polsce. W konkursie mogą wziąć udział wokaliści od 6 do 19 lat w czterech kategoriach wiekowych.
Spotkanie z pisarką
Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską – ,,Wszystkie moje mamy” (o Irenie Sendlerowej) – 23 kwietnia, godz. 9 w Wypożyczalni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej przy ul. Biernackiego 6.
Drugie spotkanie z pisarką skierowane do dzieci młodszych odbędzie się w tym samym dniu o godz. 12 w Filii nr 7 przy ul. Zygmuntowskiej 14.
* * *
Renata Piątkowska mieszka w Bielsku-Białej, jest absolwentką socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2007 roku otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest autorką książek dla dzieci: „Opowiadań dla przedszkolaków”, „Opowiadań z piaskownicy”, „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski”. Renata Piątkowska znalazła się wśród laureatów konkursu, rozstrzygniętego na początku kwietnia 2008., o Nagrodę im. M. Weryho-Radziwiłłowicz, przyznawaną przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”. Patronat honorowy sprawował m.in. Minister Edukacji Narodowej. Celem konkursu było odkrywanie osób, dzieł i inicjatyw, które wspierają wszechstronny rozwój dziecka oraz jego spontaniczną i twórczą aktywność.
Przeciągi literackie
13 kwietnia, 25 kwietnia, 28 kwietnia
Warsztaty artystyczno-interpretatorskie z tworzenia komiksu na bazie poezji Rafała Rutkowskiego; moderator: Maciej Pałka;
godz. 9-11 – grupa gimnazjalna
godz. 11:30-13:30 – grupa ponadgimnazjalna
MACIEJ PAŁKA – polski ilustrator, twórca komiksów i gier. Cechami charakterystycznymi jego twórczości jest lekko karykaturalna stylistyka lecz posługuje się również konwencją realistyczną. Jest autorem dziesiątek szortów, rysunków do „Benka Dampca” czy ilustratorem polskich magazynów takich jak „Ziniol” i „Kolektyw”. Na przełomie 2016 i 2017 r. jego komiks ze scenariuszem Tomasza Pstrągowskiego pt. „Jak schudnąć 30 kg? Prawdziwa historia miłosna” został nominowany do nagrody 27. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.
25 kwietnia
Spotkanie mieleckiej młodzieży z poetą Rafałem Rutkowskim, którego wiersze były kanwą do tworzenia komiksów. Rozmowa o twórczości poety, wspólne czytanie jego wierszy.
Wręczenie uczestnikom warsztatów publikacji ZIN, omówienie komiksów wybranych do wydawnictwa i jego ogólnej formy; moderator: Kamil Brewiński.
RAFAŁ RUTKOWSKI – poeta, absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jego wiersze są publikowane m.in. w „Odrze”, „Zeszytach Poetyckich”, „Opcjach”, „Wakacie”, „Dwutygodniku”, „Helikopterze” czy „ArtPapierze”. Jest autorem książki pt. „Chodzę spać do rzeki” za którą otrzymał wyróżnienie w prestiżowym XII Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” za najlepszy debiut poetycki roku. Laureat lubelskiej nagrody kulturalnej „Żurawie”, stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin. Uczestnik najważniejszych festiwali literackich w kraju. Jest organizatorem cyklu spotkań poetyckich „Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie.
KAMIL BREWIŃSKI – poeta, redaktor, moderator wydarzeń literackich. Z wykształcenia jest polonistą, z zamiłowania –kolekcjonerem pewnych rzeczy. Laureat projektu „Połów 2011”. Swoje dzieła publikował m.in. w „Wakacie”, „Wyspie” czy „Cegle”. „Brewiński jest estetą specyficznym; bliski poetyce fragmentu i „pięknej ruiny”, tworzy wspaniale brzmiące frazy z użyciem języka młodzieżowego, błyskawicznie murszejącego na naszych oczach i na naszych ustach.”
28 kwietnia
Koncert akustyczny DARII ZAWIAŁOW – Finał „Przeciągów literackich 2018”. Bilety 20 zł.
DARIA ZAWIAŁOW – wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, która przebojem weszła na polski rynek muzyczny. Jej znaki szczególne to wyjątkowy głos i silna osobowość sceniczna. Zadebiutowała w Opolu, gdzie zaprezentowała swój singiel „Malinowy Chruśniak” i zdobyła Nagrodę im. Anny Jantar – Opolską Karolinkę. W 2017 roku ukazał się jej pierwszy album „A Kysz”, nad którym pracowała wraz z przyjacielem i producentem Michałem Kushem. Płyta okazała się dużym sukcesem – promujące go single zdobyły szczyty list przebojów, a teledyski osiągnęły wielomilionowe liczby wyświetleń. Koncerty Darii są bardzo żywiołowe, pełne rockowej energii i świeżego brzemienia. Po debiucie gościła na największych polskich festiwalach (m.in. na Open’erze, Orange Warsaw Festivalu, Męskim Graniu), a jej pierwsza klubowa trasa koncertowała przyciągnęła tłumy! Daria Zawiałow wraz z producentem Michałem Kushem stworzyli również autorską wersję utworu Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”, który w styczniu 2018 roku wspiął się na 1. miejsce „Listy przebojów Programu Trzeciego”. Daria Zawiałow otrzymała również 5 nominacji do nagrody „Fryderyk 2018” m.in. w kategoriach „Fonograficzny debiut roku”, „Utwór roku” oraz „Album roku alternatywa”.
VI Międzyszkolny Konkurs Zespołów Tanecznych „Dance 2018”
27 kwietnia
Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Wojska Polskiego w Mielcu zaprasza do udziału w VI Międzyszkolnym Konkursie Zespołów Tanecznych „Dance 2018”. Konkurs odbędzie się w dniu 27 kwietnia 2018 roku w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu, Al. Niepodległości 7.
Do udziału w konkursie zapraszamy grupy taneczne działające przy szkołach podstawowych województwa podkarpackiego. Konkurs będzie okazją do zaprezentowania twórczości szkolnych zespołów tanecznych oraz do wymiany pomysłów i doświadczeń w zakresie tańca.
Koncert
,,Rzeszowiacy dla Niepodległej” – 29 kwietnia, godz. 17, Górka Cyranowska
Koncert ZPiT ,,Rzeszowiacy”.
* * *
Plenerowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca ,,Rzeszowiacy” uświetni obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Trudno się dziwić, że nasz wspaniały zespół postanowił dodać swoją cegiełkę do rocznicowych obchodów. Koncert będzie miał wyjątkowy wymiar ze względu na plenerowy charakter wydarzenia. Pozostaje trzymać kciuki, aby pogoda dopisała.
Mamy nadzieję, że zainteresuje Państwa nasza artystyczna propozycja.
Serdecznie zapraszamy.
W załączeniu przesyłamy Państwu regulamin konkursu oraz kartę zgłoszenia.
Zamieszczone są one również na stronie internetowej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu pod adresem www.kultura.mielec.pl oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Mielcu pod adresem www.sp3.mielec.pl
Konkurs „Dance” posiada również stronę na Facebooku, gdzie na bieżąco zamieszczane są wszystkie aktualności.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa z dniem 30 marca 2018 roku. Karty zgłoszenia prosimy przesyłać na adres : Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, Al. Niepodległości 7,
39-300 Mielec lub e-mail: zespoly@kultura.mielec.pl z dopiskiem „Dance”.
Małgorzata Rojkowicz