Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Kulturalny rozkład jazdy – lipiec 2017

Kulturalny rozkład jazdy – lipiec 2017

Wystawa – Jadernówka

Wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Lizakowskiego – ,,Bieszczadzkie ścieżki”Muzeum Regionalne, Oddział Fotograficzny ,,Jadernówka” – 5 lipca, godz. 18.

Wystawa czynna będzie przez całe wakacje.

Wstęp: 3 i 2 zł.

* * *

Autor zdjęć, Grzegorz Lizakowski zaprasza na wędrówkę po szlakach znanych i tych mniej popularnych, na wędrówkę przez cztery pory roku. Bieszczady to wciąż żywa opowieść o górach, o przyrodzie, ludziach, ale też o emocjach, przeżyciach i doznaniach. Grzegorz Lizakowski przewędrował to piękno wzdłuż i wszerz i dzieli się z nami tymi kilometrami górskich szlaków. Jeżeli ktoś łączy dwie pasje – góry i fotografię, to z takiego mariażu może wyjść tylko opowieść niezwykła… Autor zdjęć tego dokonał.

 6 lipca

XX Mielecki Festiwal Muzyczny

II KONCERT

Koncert jurorów Konkursu Muzyki Organowej i Organowo – Kameralnej „ARTEM CAMERALEM PROMOVERE” – 6 lipca (czwartek), godz. 19.30, kościół pw. MBNP w Mielcu

Wystąpią: prof. Konstanty Andrzej Kulka (Warszawa), prof. Roman Perucki (Gdańsk), prof. Marek Mleczko (Kraków), prof. Władysław Szymański (Katowice), dr hab. Wacław Golonka (Kraków)

Wstęp wolny

 * * *

Już po raz drugi częścią składową Mieleckiego Festiwalu Muzycznego organizowanego przez Samorządowe Centrum Kultury jest konkurs muzyki organowej i organowo – kameralnej ,,Artem cameralem promovere”. Młodzi muzycy grają na organach firmy Eule w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu, a ich kunszt ocenia jury złożone z wybitych wirtuozów. Konkurs kończy rozdanie nagród młodym wykonawcom i koncert jurorów, którymi w tym roku są: prof. Konstanty Andrzej Kulka (Warszawa), prof. Roman Perucki (Gdańsk), prof. Marek Mleczko (Kraków), prof. Władysław Szymański (Katowice), dr hab. Wacław Golonka z Krakowa.

 7 lipca

Wernisaż wystawy ,,Brzmienie wewnętrzne – Quantum – obrazy nowej epoki” Kingi Kolouszek – 7 lipca, godz. 19, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK. Wystawa potrwa do 30 lipca.

Wstęp wolny.

 * * *

 Kinga Kolouszek ur. 1973 w Kolbuszowej, absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom uzyskała w pracowni projektowania graficznego w 1998 roku pod kierunkiem prof. Juliana Pałki i prof. Mieczysława Wasilewskiego poszerzony o aneks z malarstwa. W 2002 roku związała się z grupą Emocjonalistów pod kierunkiem Lubomira Tomaszewskiego, z którą brała udział w wielu wystawach w USA i w Europie. W międzyczasie uczyła też w szkołach nowojorskich, brała udział w plenerach malarskich i prowadziła warsztaty artystyczne. Prace artystki znajdują się kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Jej fascynację kolorem w pełni oddaje seria obrazów abstrakcyjnych inspirowanych fizyką kwantową. W tym roku odbędzie się wystawa prac malarskich Kingi Kolouszek zatytułowana ’’Quantum’’. Będzie ona towarzyszyć międzynarodowej konferencji fizyków kwantowych na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

8 lipca

XX Mielecki Festiwal Muzyczny

III KONCERT

Koncert URMULI Quintet (Gruzja) – 8 lipca (sobota), godz. 20.00 Park Oborskich

Bezpłatne bilety wstępu do odebrania w kasie kina ,,Galaktyka” (dni robocze od godz. 12.00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, czwartki – kasa nieczynna).

* * *

Quintet Urmuli to gruziński zespół założony w 1994 r. w Tbilisi przez Nugzara Kavtaradze, pieśniarza, kompozytora i instrumentalistę, członka zespołów Iavnana, Kelaptari, oraz współpracownika legend muzyki gruzińskiej, m.in. Omara Kelaptrishvili i Izoldy Pipii.

Quintet Urmuli ratuje od zapomnienia tradycje muzyczne kultury gruzińskiej. Podczas koncertów wykorzystują tradycyjne gruzińskie instrumentarium, m.in. lutnie panduri  i chonguri, podwójnostroikowy dęty drewniany duduk, smyczkowe chuniri, flet salamuri oraz dudy chiboni.

Repertuar zespołu składa się zarówno z autorskich jak i tradycyjnych utworów muzyki instrumentalnej oraz charakterystycznych dla gruzińskiego folkloru pieśni polifonicznych, z których najstarsze sięgają średniowiecza. Zespół wydał sześć albumów, zagrał ponad 500 koncertów . m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Ukrainie i Kanadzie. Kilkukrotnie występował również w Polsce.

14 lipca

XX Mielecki Festiwal Muzyczny

IV KONCERT

PIANO.PL – koncert DOROTY MIŚKIEWICZ – 14 lipca (piątek), godz. 19.30, sala widowiskowa Domu Kultury SCK. Z artystką wystąpią trzej znakomici pianiści: Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski, Piotr Orzechowski oraz Atom Spring Quartet.

Bilety w cenie 40 i 30 zł do nabycia w kasie kina ,,Galaktyka” (dni robocze od godz. 12.00, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, czwartki – kasa nieczynna).

* * *

Koncert PIANO.PL Doroty Miśkiewicz to hołd dla polskiej pianistyki. Fortepian to polska specjalność, spośród wielu doskonałych muzyków to właśnie pianiści wiodą w Polsce prym, zauważa artystka. Jako, że gatunkiem najbliższym Dorocie jest jazz, podkreśla nade wszystko dokonania polskich pianistów jazzowych, którzy spektakularnie podążają drogą wyznaczoną niegdyś przez światowej sławy muzyka, Krzysztofa Komedę. Tę drogę wyznaczył także inny znakomity pianista, Fryderyk Chopin, który był nie tylko genialnym kompozytorem, ale i… improwizatorem!

Koncert PIANO.PL jest kontynuacją bezprecedensowego wydarzenia zrealizowanego w maju 2016 roku w Warszawie, podczas którego na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz zaprezentowali się: Leszek Możdżer, Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski, Grzegorz Turnau, Andrzej Jagodziński, Bogdan Hołownia, Krzysztof Herdzin, Dominik Wania, Michał Tokaj, Piotr Orzechowski, Tomasz Kałwak, Lutosławski Piano Duo (Bartek Wąsik i Emilia Sitarz), Atom String Quartet oraz gościnnie Henryk Miśkiewicz.

Płyta CD i DVD z rejestracją koncertu miała swoją premierę 28 października 2016. Projekt znalazł ogromne uznanie w oczach krytyków i środowiska muzycznego, które przełożyło się na przyznanie płycie następujących nagród I wyróżnień: FRYDERYKI 2016 – nominacja dla Doroty Miśkiewicz w kategorii Jazzowy Artysta Roku, nominacja w kategorii Jazzowy Album Roku; JAZZ TOP 2016 magazynu Jazz Forum – zwycięzca w kategoriach: najlepszy album i najważniejsze wydarzenie jazzowe; KORYFEUSZ POLSKIEJ MUZYKI 2016 – nominacja w kategorii ,,Osobowość Roku”.

W Mielcu Dorota Miśkiewicz zagra koncert, który jest „pomniejszoną” prezentacją unikalnego przedsięwzięcia, zrealizowanego w Warszawie. Na scenie pojawią się trzej pianiści reprezentujący trzy muzyczne pokolenia oraz Atom String Quartet.

Na koncert składają się piosenki należące do kanonu polskiej muzyki, a ich wybór podyktowany został osobistymi sympatiami Doroty, subiektywnym odczuwaniem muzyki i tekstu. Decyzje aranżacyjne dotyczące wybranych utworów pozostawione zostały pianistom. Niektóre aranżacje są zaskakujące, pokazują nowe oblicze mniej lub bardziej znanych piosenek, inne dążą do prostoty, nie odbiegając znacznie od oryginałów. Jedne i drugie zachwycają!

30 lipca

Miejski piknik rodzinny ,,Grunt to Rodzinka” – 30 lipca, od godz. 14 do 22, Rynek na Starówce.

Wstęp wolny.

* * *

Doroczna impreza plenerowa, która promuje interesujące i aktywne spędzanie wolnego czasu w gronie najbliższych, jako najlepszej profilaktyki oraz istotnego czynnika wzmacniającego więzi rodzinne. W pikniku co roku bierze udział setki rodzin, dla których organizatorzy przygotowują prezentacje, zabawy i konkursy. W tym roku piknik odbędzie się po raz 7.

 

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …