Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Majowy kulturalny rozkład jazdy

Majowy kulturalny rozkład jazdy

3 maja

Koncert BIG Mielec BAND – park obok kościółka św. Marka na Starówce, 3 maja, godz. 17.

Organizator: Dom Kultury SCK, parafia pw. Św. Mateusza.

Patronat – Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

* * *

Tradycja nakazuje, aby 3 maja przed południem uczcić pod pomnikiem Jana Kilińskiego (zwanego Wolności) rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a po południu muzycznie świętować to jedno z najbardziej radosnych świąt narodowych. A do takiego świętowania najlepsza jest muzyka na żywo w świetnym wykonaniu. Dom Kultury SCK ma kilka znakomitych zespołów, ale przyjęło się, że to Big Mielec Band pod dyrekcją Waldemara Ozgi zapewnia co roku majówkowe muzykowanie w parku obok kościółka św. Marka. Tak będzie i tym razem (trzymamy kciuki za pogodę). Obok BMB wystąpią też gościnnie: Grupa Wokalna „Kameleon” pod wodzą Jolanty Dudzik, Studio Wokalne KDMusickierowane przez Kasię Dudzik oraz sekstet N.K.D., w składzie którego znajdą się tacy muzycy jak: Jarek Szajna (trąbka), Filip Krauz (trąbka), Mateusz Ozga (piano), Krzysztof Mysona (kontrabas), Oliver Monticolo (perkusja), Michał Tulik (gitara).

Koncert poprowadzą Jolanta i Katarzyna Dudzik. Serdecznie zapraszamy na plenerowy, świąteczny koncert nad Wisłoką. Wstęp wolny.

p r o m o c j a :

Nepomuki w dolinie Wisły i Wisłoki

1-31 maja

Wystawa prac Pabla Picassa „Grafika nieokiełznana” Galeria ESCEK Domu Kultury SCK. Wystawa potrwa do 11 czerwca. Prace z oryginalnych matryc artysty. Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie.

Organizator – Dom Kultury SCK

Wstęp wolny.

* * *

Pablo Picasso (Pablo Ruiz Blasco) żył w latach 1881-1973. Jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Był niezwykle charyzmatycznym twórcą, o nietuzinkowym temperamencie, uprawiający różnorakie dziedziny sztuki. Obdarzony niezwykłym, niemalże pierwotnym instynktem malarskim i rysunkowym. Jego artystyczna wszechstronność objawiała się zarówno w technice (malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik), jak i w formie (w swej pracy używał ołówka, akwarel, farb olejnych, kredek, metalu, gipsu, kamienia oraz różnorodnych odpadów). Przez całe życie z pasją odkrywał dla siebie nowe obszary artystycznego działania, burzył je i budował na nowo. Żaden ze współczesnych twórców sztuki nie może się równać z nim pod względem artystycznej płodności. Grafika stanowi jedną z dyscyplin, którymi zajmował się Picasso. Uprawiał wiele jej odmian min. akwatintę, drzeworyt, linoryt, staloryt, mezzotintę, preferując jednak litografię i akwafortę. Najbardziej obfitujący w graficzne dokonania okres dla Picassa rozpoczyna się od lat trzydziestych XX wieku. Szacuje się, że artysta stworzył za życia około 2000 grafik.

W roku 1937 jeden z czołowych marszandów międzywojennego Paryża – AmbroiseVollard zamówił u Picassa okolicznościową tekę grafik – akwafort. Zawierała ona 5 zestawów tematycznych i zatytułowana została „Suita Vollarda”. Na wystawie możemy zobaczyć niektóre prace z tej teki, sygnowane przez artystę. We wszystkich przewija się motyw fascynacji antykiem oraz kult aktu. Technika linorytu reprezentowana jest na wystawie przez prace wykonane w latach 60-tych (teka Linogravures). Tematycznie nawiązują one do popularnych w twórczości Picassa motywów bachanaliów, korridy. Szczególnego smaku kolekcji dodają staloryty poświęcone tematyce erotycznej. Prace, które oglądać możemy na wystawie, są stalorytami perfekcyjnie wykonanymi w 1969 roku przez wydawnictwo amerykańskie Avangarde. Frywolne, ale i nieco żartobliwe, są kwintesencją natury samego artysty. W 1959 roku Picasso wykonał na zamówienie tekę grafik z okazji 80. rocznicy powstania wieży Eiffla. Prace te wydane zostały przez znane paryskie wydawnictwo „Montmartre”. Na wystawie eksponowane są odbitki prac z tej teki, przeniesione na płyty cynkowe i sygnowane przez artystę ołówkiem. Stylistyka i tematyka tego cyklu nawiązuje do motywów antycznych. Heliografiki, z powracającym motywem malarza i modelki oraz clownów, to jedne z piękniejszych prac eksponowanych na wystawie. Przypominają swym charakterem lawowane tuszem rysunki bądź akwarele. Sygnowane przez artystę, wydane zostały przez wydawnictwo „VerveMourlot”. Ozdobą wystawy są wielkoformatowe litografie barwne, pochodzące z kolekcji Mariny Picasso, wnuczki malarza. Ich stylistyka jest bardzo różnorodna – od postkubistycznej deformacji, poprzez realistyczny monumentalizm form, aż po ascetyczną kreskę. Kolejny cykl graficzny „Wojna i Pokój” z 1954 roku jest reprezentowany na wystawie w formie barwnych litografii. Wystawę dopełnia czarno-biała fotografia i autograf artysty.

Na wystawę składa się 50 prac.

Godziny otwarcia Galerii: poniedziałek – nieczynna; wtorek – piątek – 11.00 – 19.00;  sobota – nieczynna; niedziela – 15.00 – 19.00.

Informacje dla grup zorganizowanych:

W celu ustalenia szczegółów odwiedzin naszej Galerii i zwiedzenia wystawy przez grupy zorganizowane, prosimy kontaktować się telefonicznie (17 787 50 13) lub mailowo (imprezy@kultura.mielec.pl) z Działem Organizacji Imprez i Wystaw Artystycznych Domu Kultury SCK.

p r o m o c j a :

Ikony na I Komunię św., chrzest, ślub, urodziny, imieniny i inne okazje

27 maja

Koncert popis zespołów ludowych Domu Kultury SCK– 27 maja, godz. 16, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Organizator – Dom Kultury SCK

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie Kina Galaktyka (kasa czynna w dni robocze od godz. 12.00, w soboty i niedziele- godzinę przed seansem, w środy- kasa nieczynna) oraz onlinebilety.kinogalaktyka.pl

* * *

W koncercie obejrzymy zespoły: „Ziemia Mielecka”, ZPiT „Mali Rzeszowiacy” oraz Dziecięcy Zespół Tańca „Ziemia Mielecka”.

Zespół „Ziemia Mielecka” prowadzi Alicja Skopińska. Instruktorem grup młodszych „Małych Rzeszowiaków” jest Beata Sudoł, a grupy starszej – Mariusz Bożek.

30 maja

Festiwal Pieśni Maryjnych – 30 maja, godz. 19, kościół pw. MBNP.

Organizatorzy: Parafia pw. MBNP, Dom Kultury SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Jak zwykle w maju Dom Kultury SCK organizuje koncert pieśni maryjnych, który jest okazją do zaprezentowania swoich umiejętności chórom, zespołom muzycznych i solistom. Co roku w Festiwalu bierze udział kilka grup i chórów, które gości kościół pw. MBNP.

31 maja

Koncert popis zespołów artystycznych Domu Kultury SCK –31 maja, godz. 17 (grupy dziecięce) i godz. 19 (grupy młodzieżowe), sala widowiskowa SCK.

Organizator – Dom Kultury SCK

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie Kina Galaktyka (kasa czynna w dni robocze od godz. 12.00, w soboty i niedziele- godzinę przed seansem, w środy- kasa nieczynna) oraz onlinebilety.kinogalaktyka.pl

* * *

W tanecznym przedstawieniu, będącym ukoronowaniem całorocznej pracy trzech zespołów działających w Domu Kultury SCK, zobaczymy Teatr Tańca „AleToNic” pod kierunkiem Izabeli Serwan, Grupę Tańca „Beznazwy” pod kierunkiem Joanny Lonczak, Zespół Tańca Nowoczesnego „Flamingi” pod kierunkiem Anny Leszkiewicz.

p r o m o c j a :

Mielec brama na podwórko kamienicy Dębickich, obraz olejny

Muzeum Regionalne SCK

Muzeum Historii Regionalnej SCK

Do 24 września 2023 roku zamiast w soboty, Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” otwarte będzie w niedziele. Godziny zwiedzania 14.00-18.00. Wstęp bezpłatny.

1-31 maja

Wystawa pt. „Mielec w PRL. Ludzie, miejsca, wydarzenia…”

Organizator – Muzeum Historii Regionalnej SCK.

* * *

Wystawa wielowątkowo pokazuje czasy PRL.Zobaczymy mieszkanie typowej, polskiej rodziny tamtych czasów, wejdziemy do salonu i pokoju dziecięcego ówczesnego przysłowiowego M-4. Sporą część ekspozycji poświęcono wyrobom pochodzącym od największego pracodawcy w Mielcu i powiecie mieleckim – Polskich Zakładów Lotniczych (kiedyś WSK). Ekspozycja przypomni najważniejsze produkty opuszczające linie montażowe mieleckiej fabryki.

Osobnym rozdziałem historii Mielca okresu PRL był klub sportowy Stal Mielec, którego zawodnicy – zarówno w sportach zespołowych jak i indywidualnych – odnosili wielkie sukcesy, zdobywali medale na arenach krajowych i zagranicznych, byli w reprezentacjach narodowych. Ekspozycja pokaże także najbardziej popularne sposoby i miejsca wypoczynku mielczan.

Nie wolno zapominać, że codzienne życie, obyczaje i rozrywki czasów PRL-u toczyły się w cieniu wielkiej polityki, która zapisała wówczas czarne karty w historii Polski, np. poprzez sposób, w jaki wobec swoich obywateli używany był aparat bezpieczeństwa systemu komunistycznego. Ekspozycja przedstawi także tę stronę czasów PRL-u.

Wystawie towarzyszy katalog pt. „Mielec w PRL. Od A do Z” przygotowany w formie krótkiej encyklopedii.

p r o m o c j a :

LOTNICZO-HISTORYCZNE „NADWISŁOCZE” XX LAT 2003-2023 nr 50/2023

20 maja

Noc Muzeów – 20 maja, od godz. 17 do 24, Pałacyk Oborskich.

Organizator –Muzeum Historii Regionalnej SCK

Wstęp wolny.

* * *

Tegoroczna Noc Muzeów w Pałacyku Oborskich będzie się wiązać z wystawą, która została otwarta w kwietniu i nosi nazwę „Mielec w PRL. Ludzie, miejsca, wydarzenia…”.Z tematem wystawy świetnie korespondować będą więc kultowe samochody PRL, czy pokaz mody rodem z czasów PRL. Ale nie będzie to jedyny temat Nocy Muzeów. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać także ciekawej opowieści o rodzinie hr. Oborskich, będzie też kącik dla najmłodszych oraz inne atrakcje.

p r o m o c j a :

Poszukaj w szafach, na strychu i w piwnicy!!!

Muzeum Historii Fotografii Jadernówka

Do 24 września 2023 roku zamiast w soboty, Muzeum Historii Fotografii Jadernówka otwarte będzie w niedziele. Godziny zwiedzania 14-18, wstęp bezpłatny.

20 maja

Europejska Noc Muzeów w „Jadernówce”- 20 maja, początek godz. 15.

Organizator –Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”

* * *

Kolejna Noc Muzeów w „Jadernówce zapowiada się interesująco. Co tym razem? O godz. 15 otwarta zostanie wystawa w Galerii na Płocie, której tematem będzie 50. rocznica zdobycia przez Stal Mielec Mistrzostwa Polski w piłce nożnej. Ciekawie zapowiada się autorska wystawa Tomasza Marosza, fotoreportera Głosu Mieleckiego w latach 90. XX w. i spotkanie z autorem. Otwarcie wystawy „Tomasz Marosz ma GŁOS”o godz. 16. Ponadto w programie m.in.: wieczorynka dla dużych i małych, opowieści muzealne „Kurt Hippert nieznany fotograf Mielca”, feta w muzealnym stylu jubileuszu 70-lecia otwarcia związkowego Kina „Metalowiec” w Zakładowym Domu Kultury.

p r o m o c j a :

Włodek Gąsiewski, Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21

Miejska Biblioteka Publiczna SCK

7 maja

Wernisaż wystawy Łukasza Golby pn.„Golby Rzeźba. Digital. Rysunek” – Galeria MBP, 7 maja, godz. 17.

Organizator: MBP SCK.

Wstęp wolny.

* * *

Artysta po raz pierwszy prezentuje swoje prace na wystawie indywidualnej. Zarówno rzeźba, rysunki, jak i grafika inspirowane są twórczością Zdzisława Beksińskiego, Franciszka Starowieyskiego, H. R. Gigera oraz H. P. Lovecrafta. Do tworzenia swoich rzeźb mielecki artysta używa rzeczy codziennego użytku, z recyklingu. W swobodnej i ekspresyjnej kresce prezentowanych na wystawie prac widać ogromne zamiłowanie do komiksu…

Zapraszamy na wernisaż, na którym będzie oczywiście sam artysta. Wystawa prac Łukasza Golby będzie dostępna do oglądania w Galerii przy ul. Kusocińskiego do końca czerwca.

Tydzień Bibliotek 2023

p r o m o c j a :

Włodek Gąsiewski, Krystyna Gargas-Gąsiewska „Bieszczadzkie szlaki ikon – droga do Łopienki” wydanie drugie 2022

8 – 15 maja

„Moja – Twoja ­– Nasza Biblioteka !”

Warsztaty podróżnicze – 9 maja (wtorek)

Pustynie Świata – godz. 10-11- Wypożyczalnia dla dzieci

Kolorowe Indie – godz. 11.15-12.15 – Wypożyczalnia dla młodzieży

Wypożyczalnia dla dzieci

10 maja, godz. 17 –  „Laurka dla książki” – warsztaty plastyczne dla dzieci +6 

11 maja, godz. 16 – „Czytankowo – kocykowo” – maluszki do 18 miesięcy wraz opiekunem. Spotkanie łączące czytanie literatury dla najmłodszych z warsztatami dla opiekunów, jak wprowadzać dzieci w świat literatury odbędzie się w parku „Rzeszowiaków” przy Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu.  W razie niepogody zajęcia odbędą się w Wypożyczalni dla dzieci

12 maja, godz. 17 –  „Bitwa o tytuł Mistrza Wymowy” – konkurs dla dzieci do lat 10 – koniecznym warunkiem jest umiejętność płynnego czytania tekstu – uczestnik zobaczy zadanie konkursowe dopiero podczas konkursu.

Wypożyczalnia dla Młodzieży

11 maja, godz. 10, sala audiowizualna –  „Cyberprzemoc” – wykład prowadzony przez aspirant Magdalena Skulimowska, Zespół Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii w Mielcu;

16 maja, godz. 11, sala audiowizualna  „Fundacja Nowy Czas Mielec” – spotkanie z młodzieżą.

DKK dla młodzieży – spotkanie w plenerze 20 maja,godz. 12.

Filia nr 4

Zagadki Lassego i Mai – zajęcia detektywistyczne; odgadywanie tytułów książek po okładkach – zabawa facebookowa; czytanie na trawie w ogrodzie przedszkolnym; Kocham Cię książko ­– gra terenowa.

Filia nr 5

Wystawka książek – książki z zakładkami, na których nakleimy najciekawsze cytaty z tych książek, a te zakładki czytelnicy będą mogli sobie zostawić dla siebie, jak pożyczą książkę.. Rozdawanie zakładek wykonanych przez bibliotekarzy

Filia nr 6 Oddział dla Dzieci

Gazetka z rebusami i zagadkami o tematyce biblioteczno-książkowej, z konkursem na ostatniej stronie – rysunek lub historyjka „Moja, twoja, nasza biblioteka”.Rysowanie kredą na deptaku komiksu w temacie Muminki.

Filia nr 6

Wystawka książek – „Mielec i okolice – Filia 6 w lokalnym otoczeniu”

Wystawa prac czytelnika Filii 6 Wiesława Skowrońskiego na czele z obrazem „Dobra Nowina w Filii nr 6″oraz obrazami przedstawiającymi Osiedle Lotników oraz okolice Mielca m.in. Rzemień i okoliczne lasy należące do  Nadleśnictwa Mielec – Lasy Państwowe

Filia nr 7

10 maja, godz. 9 – spotkanie autorskie z Magdaleną Żukowską –Bąk, autorką książki pt. „Pięknie różnimy się skrzydłami. Wrażliwość jest siłą”. W pozostałe dni zajęcia ze sznurkiem makramowym „Motanie, plątanie w bibliotece” prowadzone z Zofią Zygmunt.

30 maja

Finał 3. edycji konkursu literackiego „(nie)Odkryta ziemia mielecka. Nagroda artystyczna im. Marii Błażków” na napisanie utworu poetyckiego lub opowiadania – 30 maja, godz. 18, MBP.

Organizator konkursu – Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, a koordynatorem – Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu.

* * *

Konkurs tematycznie związany jest z niezmiennie kojarzoną z mielecką biblioteką postacią Marii Błażków. Konkurs skierowany jest do osób dorosłych i w swoim zamierzeniu ma promować piękno regionu mieleckiego. Zachęcamy wszystkich do zmierzenia się ze swoim warsztatem literackim i utrwalenia piękna naszego miasta i regionu w strofach wiersza lub wersach opowiadania…

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka.mielec.pl

p r o m o c j a :

„O kwadroludkach i pikselikach wierszo-bajki dla młodszych i starszych dzieci”

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …