Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / „Mielec w fotografii ulicznej i słowie” Włodka Gąsiewskiego wśród mieleckich literatów

„Mielec w fotografii ulicznej i słowie” Włodka Gąsiewskiego wśród mieleckich literatów

W dniu 10 września 2022 r. Mieleckie Towarzystwo Literackie zorganizowało kolejne spotkanie z literaturą, tym razem jako spotkanie autorskie z Włodzimierzem Gąsiewskim autorem albumu fotografii i poezji pt. „Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21”. W kameralnej atmosferze miłośników fotografii i słowa przywitał Zbigniew Michalski prezes mieleckich literatów, który przedstawił sylwetkę autora i jego publikację. Następnie małżeństwo Barbara i Wiesław Augustynowie recytowali po polsku i po angielsku utwory poetyckie stanowiące opisy zdjęć w albumie. W swoim wystąpieniu Włodek Gąsiewski przybliżył genezę powstania wydawnictwa, na które składa się ok. 130 zdjęć, tzw. „street photo”, tj. fotografii ulicznej wykonanych niejednokrotnie ad hoc telefonem komórkowym w latach 2020-2021 tj. w czasie pandemii Covid. Zdjęcia i ich poetyckie opisy dotyczą wyłącznie miasta Mielca, a ich tłumaczenia na język angielski, których dokonała córka autora – Olga Markowska, wynikają z faktu, iż mamy obecnie wielu zagranicznych gości, dla których angielski jest często językowym wspólnym mianownikiem.

Album fotografii i słowa Włodka Gąsiewskiego przedstawia codzienne życie mieleckiej ulicy, która mimo pandemii żyła swoim rytmem i przetrwała trudne chwile. Chociaż opisy zdjęć mają charakter poetycki, to jednak przedstawiają prozę życia i na swój sposób są artystycznym dokumentem z historii miasta.

Przerywnikiem muzycznym spotkania były wykonane praktycznie a capella, po polsku i angielsku piosenki Kamili Bik. Były też pytania i krótka dyskusja z autorem. „Poezja ma zdrowe rumieńce” powiedział Włodek Gąsiewski, przytaczając tytuł wiersza Tadeusza Różewicza, jeszcze z lat 70. XX w. mimo obecnego braku zainteresowania tego typu aktywnością mieszkańców Mielca i powiatu mieleckiego m.in. ze strony władz, to jednak twórczość poetycka tu rozwija się i znajduje swoich zwolenników. Dowodem tego jest także działalność Mieleckiego Towarzystwa Literackiego, jego prezesa Zbigniewa Michalskiego i wielu jego członków. Mimo pandemii towarzystwo działało, odbywały się spotkania i w grudniu 2021 r. został wydany kolejny Mielecki Rocznik Literacko-Kulturalny „Dygresje”. Odbyła się także jego udana prezentacja. Ukazało się też kilka nowych tomików i odbyły się ich promocje. Działalność Towarzystwa i twórczość jego członków i sympatyków sprawia, że Mielec nie jest „białą plamą” na tle podkarpackiej i polskiej literatury, a wręcz przeciwnie – jej ważną częścią.

Autor Włodek Gąsiewski dziękuje za zorganizowanie spotkania i miłą atmosferę w jego trakcie oraz obecność uczestników i fotografów dokumentujących spotkanie. Jednocześnie zaprasza na kolejne mieleckie literackie przedsięwzięcia.

Włodek Gąsiewski

Fot. Olga Markowska

Uwaga! Zdjęcia otwierają się pojedynczo w nowym oknie

Włodek Gąsiewski, Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21

Sprawdź również

Są pieniądze na izbę pamięci

Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim pozyskał 1,6 mln zł na przebudowę budynku byłej rzeźni w …