W niedzielne popołudnie do Żarówki ściągnęły tłumy pasjonatów koni z Podkarpacia i Małopolski. Byli także goście z Ukrainy i Słowacji. W sumie około dwa tysiące osób podziwiało powożących zaprzęgami, pokazy umiejętności kawaleryjskich oraz piękne klacze rasy: polski koń zimnokrwisty oraz małopolskiej podczas 7. Parady Konnej w Żarówce.
Imprezę rozpoczął przejazd bryczek przez Żarówkę. Na miejscowy stadion poprowadzili je pasjonaci kawalerii ze Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im. 5. Pułku Strzelców Konnych. Kawalerzyści z grupy rekonstrukcyjnej przypomnieli zasługi tej wojskowej formacji i zaprezentowali publiczności umiejętności władania lancą i szablą.
Konkursy powożenia
Wiele emocji dostarczyły konkursy w powożeniu zaprzęgami, w których udział wzięło kilkanaście ekip. Nad ich przebiegiem czuwali przedstawiciele Okręgowego Związku Hodowców Koni z Rzeszowa. W amatorskich zawodach zaprzęgów z dużymi końmi wygrał Feliks Jaje z Radomyśla Wielkiego z luzakiem Józefem Kużdżałem, któremu pokonanie parkuru z 12 bramkami bez żadnego błędu zajęło półtorej minuty. Z kolei w gronie zaprzęgów sportowych najlepiej spisała się ekipa Andrzeja Pelca z powożącym Adamem Malmukiem i luzakiem Krystianem Górskim, którzy bezbłędnie uwinęli się z przejazdem w niespełna minutę.
Dwa czempionaty
Publiczność miała również okazję podziwiać klacze rasy małopolskiej i polskiego konia zimnokrwistego. W ramach przeprowadzonego czempionatu czempionką w rasie małopolskiej została Moda Zbigniewa Bały z Podlesia, a spośród polskiego konia zimnokrwistego tytuł ten zdobyła Abwera Tadeusza Skrzyniarza z Dulczy Małej.
Impreza była okazją do wręczenia dzieciom nagród w ramach konkursu plastycznego „Żarówka słońcem malowana”. W trakcie jej trwania na ludową nutę przygrywała kapela „Żarowianie”, a na zakończenie odbyła się zabawa taneczna.
Warto organizować
Parada Konna jest organizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Radę Sołecką w Żarówce z jej pomysłodawcą, sołtysem Aleksandrem Mrozem na czele, przy współpracy z Okręgowym Związkiem Hodowców Koni z Rzeszowa, OSP w Żarówce i Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim. – Organizując parady konne chcemy pokazywać te piękne zwierzęta, jakimi są konie. Na co dzień rzadko bywają widoczne, bo obecnie w pracach polowych wykorzystywane są traktory. Co roku staramy się urozmaicać tę naszą imprezę, chyba z całkiem dobrym skutkiem, o czym świadczą te rzesze ludzi, które zjechały do nas z różnych stron Podkarpacia i Małopolski. Takich tłumów to u nas jeszcze nie było – przyznała jedna z organizatorek, radna Józefa Smagacz.
Patronat nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Powiatu Mieleckiego i Burmistrz Radomyśla Wielkiego. – Wspieramy organizatorów tej pięknej imprezy, bo naprawdę warto. Po pierwsze, gdyż w okolicznych powiatach pewnie niewiele jest tego typu wydarzeń z koniem i człowiekiem w rolach głównych, a po drugie, bo ludzie chętnie przyjeżdżają na paradę, miło spędzają wolny czas i wyjeżdżają z bagażem wielu pozytywnych wrażeń. To wydarzenie wpisuje się zatem w promocję Żarówki i gminy Radomyśl Wielki – powiedział burmistrz Józef Rybiński.
Krzysztof Babiarz
Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim
Zobacz wideo:
www.facebook.com/pages/Gmina-Radomyśl-Wielki/927931523931054
MiĹoĹnicy koni tĹumnie zawitali do ĹťarĂłwki