Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / NAUCZYCIELE POLONIJNI W RADOMYŚLU WIELKIM

NAUCZYCIELE POLONIJNI W RADOMYŚLU WIELKIM

          W dniach 3-7 czerwca 2018 roku w placówkach Stowarzyszenia „Nasza Gmina” przebywała 12-osobowa grupa nauczycieli polonijnych ze Stryja. Celem pobytu był udział w warsztatach pt. Opieka nad dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Polsce – warsztaty edukacyjne dla nauczycieli polonijnych z Ukrainy.

            W trakcie pobytu uczestnicy obserwowali i uczestniczyli w zajęciach w placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie – w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Dulczy Małej,         w Oddziale Zamiejscowym Niepublicznego Przedszkola „Radosny Start” w Dulczy Małej,               w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Pniu, w Niepublicznej Szkole Przysposabiającej do Pracy w Pniu oraz w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pniu. W godzinach popołudniowych odbywały się prelekcje, wygłaszane przez specjalistów z placówek Stowarzyszenia – mgr Katarzynę Hudy i mgr Joannę Sak.

W ostatnim dniu uczestnicy Warsztatów złożyli wizytę w Niepublicznym Przedszkolu „Radosny Start” w Radomyślu Wielkim oraz w Gimnazjum Publicznym w Radomyślu Welkim.      W tej ostatniej placówce uczestniczyli w lekcji astronomii, mając okazję zobaczyć możliwości, jakie daje bezpośredni dostęp do planetarium i obserwatorium astronomicznego.

Kwestia edukacji dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na Ukrainie jest wciąż tematem trudnym – brak jest uregulowań prawnych, brak specjalistycznych placówek oraz fachowców. Nauczyciele polonijni z zainteresowaniem przyglądali się funkcjonowaniu placówek Stowarzyszenia, byli zachwyceni zarówno ich wyposażeniem, jak też metodami pracy i atmosferą. Na każde zadawane pytanie pracownicy Stowarzyszenia starali się udzielać wyczerpujących odpowiedzi. Wymieniono również bezpośrednie kontakty, w celu dalszych konsultacji.

Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie „Nasza Gmina”, a partnerem Szkoła Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju. Projekt został sfinansowany z środków Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Koordynatrem Projektu był dr Andrzej Przybyszewski.

AP

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …