Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Bezpieczeństwo / Wpadki i wypadki / Nowy program lekowy dla chorych na szpiczaka mnogiego

Nowy program lekowy dla chorych na szpiczaka mnogiego

1 listopada Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej poinformowało o nowym programie lekowym, który jak podkreślają lekarze i pacjenci, jest niezwykle korzystny dla pacjentów ze szpiczakiem mnogim.

W ramach tego programu chorzy oporni na wcześniejszą terapię lub nawrotowego szpiczaka mogą być leczeni lekiem immunomodulującym- lenalidomidem. Opinie do projektu zarządzenia można nadsyłać do Funduszu do 3 grudnia 2013 r., ale dla 10 tysięcy chorych na szpiczaka mnogiego w Polsce
to ogromna nadzieja na zdrowie i życie.

Prawie 2 tysiące osób rocznie dowiaduje się, że choruje na szpiczaka mnogiego. Nowotwór szpiku kostnego w początkowym stadium daje oznaki podobne do przeziębienia i dlatego, często jest bagatelizowany. To sprawia, że chorzy trafiają do specjalisty w zaawansowanym stadium choroby. Dane medyczne wskazują, że życie chorego można przedłużyć nawet o 6-7 lat i więcej, jeśli kurację rozpocznie się odpowiednio wcześnie. Nowotwór leczy się chemioterapią, a jednym z najskuteczniejszych leków jest lenalidomid, który pobudza aktywność układu odpornościowego i zapobiega rozwojowi  nowych naczyń krwionośnych (które pomagają rozwijać się i rozprzestrzeniać szpiczakowi).

15 listopada na konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej przez Fundację Carita oraz Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową działające w ramach inicjatywy „Wspólna Droga”, hematolodzy i przedstawiciele pacjentów dyskutowali na temat szpiczaka oraz dostępu do leków hamujących nowowtwór.

,,Proces rozpatrywania wniosku o chemioterapię niestandardową przeciąga się czasem o kilka tygodni, a w skrajnych przypadkach i dłużej” – zaznaczył prof. Krzysztof Warzocha, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii w Warszawie. – ,,Wzbudza to u pacjentów uzasadniony niepokój, ponieważ mają oni poczucie, że mogliby być leczeni szybciej
i skuteczniej
” – dodał hematolog.

Zdaniem prof. K. Warzochy nowy program lekowy NFZ pozwoli skrócić okres oczekiwania na lek oraz wyeliminować ogromne zróżnicowanie dostępności do terapii w poszczególnych województwach.

Ze względu na częstotliwość występowania, szpiczak mnogi jest na drugim miejscu wśród chorób nowotworowych układu krwiotwórczego na świecie.
W Polsce choruje na niego 10 tysięcy osób. Lenalidomid to jeden z leków, które spowodowały przełom w leczeniu nowotworu. Niestety, pod względem dostępności do nowoczesnych leków na szpiczaka Polska znajduje się w ogonie Europy. Obecnie chorzy mogą go otrzymać tylko w ramach chemioterapii niestandardowej. Procedura ubiegania się o refundację leku jest czasochłonna, a większość chorych spotykała się z decyzją odmowną. Decyzja prezesa o dodaniu nowych programów lekowych pozwoli na szybszą i co za tym idzie bardziej skuteczną terapię, a dostęp do leku nareszcie będzie standardem”
kwituje Elżbieta Łukacijewska, która od początku współpracuje z Fundacją Carita.
 

W województwie Podkarpackim działają dwa ośrodki zajmujące się onkologią: Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. Ks. B. Markiewicza, który funkcjonuje w ramach szpitala powiatowego, oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Podkarpackie Centrum Onkologii w Rzeszowie.

Inf. BIURO POSELSKIE ELŻBIETY ŁUKACIJEWSKIEJ,
POSEŁ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
 

Sprawdź również

Nietrzeźwy rowerzysta będzie odpowiadał przed sądem

07.01.2025. Policjanci zatrzymali wczoraj rowerzystę, który zdecydował się na jazdę, mimo że wcześniej pił alkohol. …