Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Samorząd i społeczność / O autostradach i Bieszczadach – europoseł Łukacijewska informuje

O autostradach i Bieszczadach – europoseł Łukacijewska informuje

Europoseł Elżbieta Łukacijewska, członkini komisji ds. transportu PE, wspólnie z posłami Grupy EPL z Austrii, Holandii, Czech, Francji i Luksemburga wystosowała kilka dni temu apel przeciwko planom wprowadzenia opłat wobec kierowców zagranicznych za korzystanie z niemieckich autostrad. Temat ten ma powrócić podczas planowanego wysłuchania kandydata na Komisarza ds. transportu Marosa Sefcovica. Członkowie komisji TRAN zapowiedzieli, że wezwą KE do wprowadzenia nowego, ujednoliconego i sprawiedliwego dla mieszkańców UE planu opłat za autostrady i drogi szybkiego ruchu w krajach Unii Europejskiej.

– System opłat za korzystanie z dróg w Niemczech nie może opierać się na zasadach, które będą w jakikolwiek sposób dyskryminowały użytkowników niemieckich dróg pochodzących z innych krajów. Wprowadzenie takich przepisów może stanowić naruszenie podstawowych zasad UE, jakimi są równość podmiotów i swoboda przepływu osób. Podczas najbliższego wysłuchania kandydata na komisarza ds. transportu będę chciała usłyszeć  jakie jest jego stanowisko w tej sprawie – powiedziała europoseł PO.

Posłowie nawiązując do projektu dyrektywy Komisji Europejskiej z 2013, opowiadają się między innymi za wprowadzeniem jednolitego systemu winiet za korzystanie z dróg i autostrad oraz za wykorzystaniem części dochodów z tytułu opłat na modernizację, rozwinięcie i utrzymanie infrastruktury drogowej. Apelują również o większą przejrzystość, jeżeli chodzi o części składowe proponowanej opłaty drogowej (podatek od infrastruktury drogowej i ekologiczny).

– Niemcy powinni zachować transparentność i wykazać, że zarówno użytkownicy krajowi jak i zagraniczni będą obciążeni kosztami korzystania z infrastruktury drogowej w ten sam sposób – podsumowała europoseł Łukacijewska.

* * *

W związku z trwającymi obecnie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju negocjacjami Kontraktów Terytorialnych na lata 2014-2020, w tym również Kontraktu Terytorialnego Województwa Podkarpackiego, Elżbieta Łukacijewska Poseł do Parlamentu Europejskiego, zainterweniowała w oficjalnym piśmie do Minister Elżbiety Bieńkowskiej w sprawie uwzględnienia potrzeb Obszaru Karpackiego obejmującego m.in.: powiaty jasielski, krośnieński, bieszczadzki, leski oraz sanocki.

Teren ten, charakteryzujący się niedostateczną infrastrukturą gospodarczą, bardzo wysokim bezrobociem strukturalnym oraz zagrożeniem ubóstwa nie został w wystarczający sposób uwzględniony w stanowisku negocjacyjnym przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.

"Jeżeli mówimy o zrównoważonym rozwoju naszego województwa, nie może być tak, że pieniądze, które otrzyma Podkarpacie w ramach nowej perspektywy finansowej, będą wydawane z pominięciem konkretnych regionów, jak to się dzieje w przypadku Obszaru Karpackiego" –  podkreśla stanowczo Elżbieta Łukacijewska.

Na chwile obecną, potrzeby tego regionu, w ramach nowej perspektywy finansowej szacowane są na 460 414 512,20 zł netto. "Jeszcze w poprzedniej kadencji interweniowałam w tej sprawie u Marszałka Województwa Podkarpackiego, który odpowiedzialny jest za przygotowanie stanowiska negocjacyjnego. W związku z faktem, iż moje uwagi nie zostały uwzględnione, postanowiłam zwrócić się bezpośrednio do Minister Infrastruktury i Rozwoju." – wyjaśnia Elżbieta Łukacijewska.

Pismo w tej sprawie zostało wysłane do Minister Elżbiety Bieńkowskiej, również przez przedstawicieli samorządów gmin Bieszczadzkich, Beskidu Niskiego i Pogórza Przemyskiego oraz Gór Słonnych. Podpisali się pod nim również Starostowie: Jasielski, Krośnieński, Sanocki, Leski i Bieszczadzki oraz przedstawiciele Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Górnych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Zarządu Grupy Bieszczadzkiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku oraz Bieszczadzkich Schronisk i Hoteli PTTK w Sanoku.

"Cały czas walczymy o to, aby region, przez lata zaniedbywany gospodarczo mógł zmienić się w atrakcyjny turystycznie, a do tego potrzebne są środki, które pozwolą na stworzenie koniecznej infrastruktury i będą skutkować utworzeniem nowych miejsc pracy" – apeluje Poseł Łukacijewska.

 

BIURO POSELSKIE ELŻBIETY ŁUKACIJEWSKIEJ,
POSEŁ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Sprawdź również

Wsparcie uchodźców z Ukrainy poprzez tworzenie mieszkań chronionych w ramach RPO WP 2014-2020

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020) zrealizowane zostały …