W dni dzisiejszym droga mailową dotarły do nas dwie interpelacje posłanki Krystyny Skowrońskiej. Wprawdzie skierowane są do dwóch różnych agend rządowych, ale łączy je wspólna przyczyna – pandemia koronawirusa, w związku z tym publikujemy je w jednej wiadomości.
Redakcja
* * *
Mielec, 5 maja 2020 roku
Krystyna Skowrońska
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Pani
Marlena Maląg
Minister Rodziny, Pracy
i Polityki Społecznej
Interpelacja
w sprawie pomocy rządu podczas pandemii koronawirusa dla domów pomocy społecznej w województwie podkarpackim
Szanowna Pani Minister,
obecnie – według informacji resortu zdrowia – w 824 Domach Pomocy Społecznej (DPS) w kraju jest ok. 80 tysięcy pensjonariuszy. Ostatnio media informowały o zakażeniach i kwarantannie tak pensjonariuszy, jak pracowników domów pomocy. Bez pomocy państwa, a tylko samorządów, które najczęściej są organami założycielskimi DPS, placówki te mogą sobie nie poradzić z pandemią, jako że najczęściej mieszkańcami są osoby starsze i schorowane.
Podczas konferencji prasowej 20 kwietnia 2020 roku informowała Pani m.in., iż rząd wspiera samorządy w opanowaniu sytuacji w domach pomocy społecznej finansowo i zaopatruje je w środki higieny. Dla przykładu, Dom Pomocy Społecznej w Mielcu otrzymał tylko 50 litrów płynu dezynfekcyjnego i 10 litrów do dezynfekcji powierzchni – dla 155 pensjonariuszy.
Podczas konferencji prasowej wskazywała Pani, że można przeznaczyć 1 mld zł z funduszy Europejskiego Funduszu Społecznego na działania zapewniające zdrowie i bezpieczeństwo osób w DPS i domach dziecka. Dodając, że już 125 mln zł zostało uruchomione i przeznaczone przez samorządy na zakup sprzętu i dofinansowanie wynagrodzeń osób, które pracują w DPS.
W związku z powyższym proszę o odpowiedzi na poniższe pytania:
- Jaką dotychczas pomoc finansową i środków higieny na walkę z koronawirusem COViD 19 otrzymały Domy Pomocy Społecznej na Podkarpaciu, których ogólnie w powiatach jest 50?
- Jakie były kryteria udzielania wsparcia finansowego domom pomocy?
- Jaką jeszcze pomoc finansową i w jakim czasie mogą otrzymać domy pomocy społecznej?
- W jaki sposób rząd jeszcze wspiera domy pomocy podczas pandemii koronawirusa?
Z poważaniem,
Krystyna Skowrońska
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
* * *
Mielec, 6 maja 2020 roku
Krystyna Skowrońska
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Pan
Piotr Gliński
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Interpelacja
w sprawie trudnej sytuacji prasy lokalnej w czasie pandemii koronawirusa
Szanowny Panie Premierze,
Izba Wydawców Prasy wraz ze Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych i Stowarzyszeniem Prasy Lokalnej zwrócili się pod koniec marca 2020 roku z apelem do Pana o pomoc lokalnej prasie.
Organizacje wydawców prasowych a także lokalni wydawcy w piśmie do mnie, podkreślają, w jak trudnej sytuacji znaleźli się wydawcy prasy lokalnej oraz jak ważną rolę pełnią takie tytuły – przekazują informacje, edukują czytelników oraz integrują ich wokół idei wspólnych działań. Rola prasy lokalnej jest tym większa, iż tytuły te docierają często do osób, które nie potrafią korzystać z Internetu.
Obecnie jednak prasa lokalna z dnia na dzień została postawiona w niezwykle trudnej sytuacji. Akcja „pozostań w domu” i systematycznie wprowadzane wcześniejsze zakazy i ograniczenia przekładają się na spadek sprzedaży czasopism i na przychody wydawnictw – czytam w liście. Z dnia na dzień zostały odwołane zlecenia ogłoszeń i reklamy publikowane przez lokalne i ogólnopolskie firmy w prasie (nawet 80 proc.) i na stronach internetowych. Część dziennikarzy została pozbawiona źródeł utrzymania.
Z uwagi na wielką rolę kulturotwórczą, społeczną i gospodarczą prywatnej lokalnej prasy, uważam, że rząd podejmie stosowne działania mające osłonić lokalne wydawnictwa przed trudnościami, które są efektem epidemii koronawirusa.
W związku z powyższym proszę Pana Premiera odpowiedź na pytania:
- Czy i jaka jest pomoc rządu dla wydawców prasy lokalnej, tak by okres pandemii nie był dla nich zabójczy?
- Czy rozważane jest, by wesprzeć prasę lokalną poprzez publikację płatnych rządowych ogłoszeń i komunikatów do ludności?
- Czy możliwe jest:
– okresowe, sześciomiesięczne zwolnienie wydawców z zapłaty ZUS (pod warunkiem wykazania wypłaty wynagrodzeń dla pracowników)?
– wprowadzenie zerowej stawki VAT dla sprzedaży prasy lokalnej?
– wypłatę w formie nieoprocentowanej pożyczki z budżetu państwa środków na pokrycie czynszów, rachunków za media?
Z poważaniem,
Krystyna Skowrońska
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej