Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Odnowiona kapliczka

Odnowiona kapliczka

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Kazimierza w Dąbrówce Wisłockiej przeprowadziła remont wraz z modernizacją kapliczki pw. Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Kapliczka znajduje się naprzeciw remizy OSP. Ma blisko dwuwiekową historię (dokładna data powstania jest trudna do ustalenia). Przekazy ustne mieszkańców wskazują na I poł. XIX wieku. Obok kapliczki posadzono dwa dęby, których wiek datuje się na czas jej powstania. Pierwszą osobą, która opiekowała się kapliczką, była żona nauczyciela o nazwisku Wisz. Zabytkowy walor kapliczki podkreśla sposób jej wykonania. Jest drewniana, oszalowana, postawiona na podmurówce. Kapliczka była kilkakrotnie przebudowywana, zachowała jednak pierwsze wyposażenie, jak i układ przestrzenny. Przy niewielkim ołtarzu znajduje się sześć obrazów, a na nim dwa świeczniki i dwie gipsowe figurki Matki Bożej. Historyczność kapliczki podkreśla również figurka św. Jana Nepomucena z początku lub połowy XIX wieku. Pierwotnie kapliczka pokryta była gontem. W 2004 r. zmieniono pokrycie na blachę. W szczytowej części dachu znajduje się hełm, a w nim mała sygnaturka. Jeszcze pod koniec XX w. po lewej stronie znajdowały się mogiły sowieckich żołnierzy, którzy zginęli tu w czasie stabilizacji frontu (1944/45). Pod koniec ubiegłego stulecia, po wcześniejszej ekshumacji, ich szczątki zabrano do Rosji.

Remont kapliczki wraz z jej modernizacją był możliwy dzięki złożeniu wniosku grantowego do Lokalnej Grupy Działania PROWENT w Mielcu. Parafia otrzymała na to zadanie 19979 złotych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20 z poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”. Roboty obejmowały m.in odgrzybianie i impregnowanie elementów drewnianych, wymianę odeskowania zewnętrznego i wewnętrznego ścian, wykonanie gładzi gipsowej na ścianach wewnętrznych z płyt gipsowych i OSB, malowanie wewnątrz i zewnątrz, wykonanie posadzki z płytek, malowanie dachu, wykonanie chodniczka, remont płotku oraz montaż ławeczek parkowych.

Realizacja zadania wpisała się w operacje dotyczące zachowania oraz promocję lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Kapliczka jest obiektem ogólnodostępnym, miejscem modlitwy, kontemplacji oraz odpoczynku, gdzie mogą odbywać się wydarzenia związane z krzewieniem i kultywowaniem tradycji.

Krzysztof Babiarz

Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

Sprawdź również

Konkurs literacki na napisanie opowiadania lub utworu poetyckiego…

Odkryta i nieodkryta ziemia mielecka Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu zaprasza do udziału w trzeciej …