Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Odsłonięcie tablicy upamiętniającej wypędzenia przez Niemców Żydów z Mielca 9 marca 1942 r.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej wypędzenia przez Niemców Żydów z Mielca 9 marca 1942 r.

W dniu 9 marca 2022 r.odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie budynku „Łojczykówki” przy ul. Mickiewicza 2 w Mielcu o treści:

„Pamięci obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy 9 marca 1942 r. zostali zgromadzeni przez niemieckie formacje policyjne na mieleckim rynku, a następnie wywiezieni na teren dystryktu lubelskiego. W czasie deportacji Niemcy dokonali masowych zbrodni zabijając kilkuset Żydów. Pozostali Żydzi w większości stracili życie w niemieckich obozach zagłady.

Społeczność Mielca

Instytut Pamięci Narodowej

Oddział w Rzeszowie.

Tekst na tablicy jest także w wersji angielskiej.

W uroczystości uczestniczyły władze miasta Mielca i powiatu mieleckiego, przedstawiciele władz wojewódzkich i IPN w Rzeszowie oraz młodzież szkolna.

Po uroczystości przedstawiciele grupy społecznościowej Mayn Shtetele Mielec pod pomnikiem pamięci spalonych żywcem przez Niemców kilkudziesięciu Żydów w mieleckiej synagodze 13 września 1939 r.

Inf. i Fot. W. Gąsiewski

Zapraszam także do lektury:

Antykwariat-Galeria Pracownia Ikon Mielecjana-Galicjana zaprasza:

 

Sprawdź również

Dzieci z półkolonii w „Jadernówce”

W ostatnich dniach w Muzeum Historii Fotografii “Jadernówka’’ w Mielcu gościły dzieci z mieleckich półkolonii. …