Cukrzyca oznacza nie tylko zmagania z podstawowymi objawami choroby, ale również z jej licznymi ciężkimi powikłaniami, które z czasem degradują cały organizm. Bez wiedzy o tym, jak zatrzymać lub znacznie ograniczyć spustoszenie, chorzy bardzo szybko tracą możliwość normalnego funkcjonowania. Jednym z działań mających im pomóc, będzie cykl wykładów z zakresu profilaktyki i leczenia chorób krążenia, który wygłosi lek. med. Marek Wilczyński, specjalista chirurgii naczyniowej i chirurgii ogólnej. Lekarz na co dzień pracuje w Szpitalu Powiatowym w Mielcu jako ordynator Oddziału Chirurgii Naczyniowej.
Pierwsze z pięciu spotkań rozpocznie się 27 listopada o godz. 16.00 w Podleszanach. – Samo nasze Koło Terenowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków liczy w tej chwili 136 członków, a cykl wykładów zaplanowany jest nie tylko dla nas, ale również dla innych mieszkańców powiatu mieleckiego. Sądzimy, że ta inicjatywa profilaktyczna będzie nieocenioną pomocą dla ogromnej liczby osób z naszego regionu – nie kryje Danuta Zaremba, prezes Koła w Podleszanach. Dodaje, że ponieważ stowarzyszenie jako organizacja pozarządowa nie dostaje żadnych pieniędzy na działalność, istnieje tylko dzięki zaangażowaniu ludzi dobrej woli. – Do takich niezwykle życzliwych i odpowiedzialnych za los chorych zaliczam m.in. dyrektora szpitala Leszka Kołacza, ordynatora Oddziału Chirurgii Naczyniowej Marka Wilczyńskiego, jak również przewodniczącego Rady Społecznej mieleckiego szpitala Józefa Smacznego. Czas lekarzy jest cenny, oni sami zajęci i obciążeni wieloma obowiązkami. Fakt, że przy pomocy ludzi rozumiejących ciężkie położenie chorych udało się zorganizować cykl pięciu wykładów tak cenionego specjalisty, ma dla nas niezwykłą wagę – podkreśla prezes Koła. Dodaje, że osób, które podobnie wspierają Stowarzyszenie na co dzień jest mnóstwo i wszystkim im należą się słowa szczerego podziękowania.
To nie pierwsze wykłady medyczne. Koło gościło niedawno m.in. neurologa, psychiatrę, kardiologa, fizykoterapeutę, a także okulistę. W tym roku oprócz specjalisty z zakresu chorób naczyniowych, wykłady wygłosi również dietetyk. – Cukrzyca powoduje ogromne szkody, powikłania dotykają w zasadzie tak wielu organów i funkcji organizmu, że niewielu jest specjalistów, do których pacjenci nękali tym schorzeniem nie mieliby pytań. Zawsze frekwencja jest bardzo duża, bo przecież to tematy najistotniejsze dla każdego człowieka: jego własne zdrowie – mówi Danuta Zaremba.
Z tego, jak ważne jest wspieranie tego typu inicjatyw zdają sobie sprawę zarówno dyrektor szpitala Leszek Kołacz, jak i ordynator „naczyniówki” lek. Marek Wilczyński: – Obecnie szpital to nie tylko miejsce, w którym się leczy chorych. Wyrósł również na lokalne centrum wspierania idei prozdrowotnych, profilaktycznych. Aktywnie uczestniczymy w różnego rodzaju inicjatywach mających na celu propagowanie i wspomaganie akcji na rzecz zdrowia, a to jeden z takich pomysłów. Jesteśmy dumni, że możemy się włączyć w działania tak aktywnego, dużego Koła z wieloletnimi już tradycjami i dokonaniami – podkreślają przedstawiciele szpitala.
Inf. i fot. Aneta Dyka-Urbańska
rzecznik prasowy szpitala w Mielcu