Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / Oszustwo metodą na BLIK poprzez FB – policjanci ostrzegająMieleccy policjanci przestrzegają przed oszustwami „na BLIK”.

Oszustwo metodą na BLIK poprzez FB – policjanci ostrzegająMieleccy policjanci przestrzegają przed oszustwami „na BLIK”.

Przestępcy podszywają się pod znajomych na portalach społecznościowych i proszą o kody BLIK. Niestety kolejne osoby dały się zwieść namowom oszustów przekazując im wygenerowane kody. Wartość strat oszacowana została na kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Pamiętajmy, że nie należy nikomu udostępniać danych do kont bankowych, jak też przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

Przestępcy wymyślają coraz to nowe metody oszustwa. Konta społecznościowe są coraz częściej wykorzystywane przez osoby próbujące wyłudzić nasze pieniądze. Oszuści po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, pod pretekstem wygranej w konkursie proszą o dokonanie płatności potwierdzajacej chęć udziału w konkursie, za pomocą kodu BLIK. Nowoczesne systemy internetowych płatności, pozwalają na natychmiastowe przekazywanie pieniędzy, bez konieczności oczekiwania kilku dni na zaksięgowanie. Płatności przy wykorzystaniu kodu BLIK są realizowane błyskawicznie, a przelewy bardzo trudno jest cofnąć.

W ostatnim czasie w mieleckiej komendzie przyjęto kilkanaście zawiadomień o oszustwach przez portal społecznościowy Facebook. Oszuści, po włamaniu się na konto FB, podszywając się za właściciela konta, wysyłali za pośrednictwem komunikatora Messenger wiadomości, z prośbą o numer telefonu. Po otrzymaniu numeru telefonu, wysyłali wiadomość sms do tych osób z informacją, że zostali zgłoszeni do konkursu, w którym wygrali pieniądze. W celu otrzymania rzekomej  wygranej na swoje konto bankowe, mieli przesłać wygenerowane kody BLIK  podszywającemu się za znajomego – oszustowi, jako potwierdzenie chęci wzięcia udziału w konkursie. W jednym z przypadków oszukana została kobieta, która przesłała oszustowi kody BLIK na kwotę aż 10 tysięcy złotych.

Policjanci apelują o zachowanie czujności i weryfikację pochodzenia otrzymanych wiadomości tekstowych. Dokładnie sprawdźmy, czy osoba potrzebująca wsparcia finansowego faktycznie należy do grona naszych znajomych.

Pamietajmy!

Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa!

Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiście ze znajomym i upewnijmy się czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy.

Prośby wyłudzenia pieniędzy oszustów są różne – m.in. na leki, że została zagubiona torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie czy też trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew.

Jak się chronić?

Przede wszystkim – zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:

  1. pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa, co kilka miesięcy zmieniajmy je,
  2. pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania,
  3. nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
  4. oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła

Inf. https://mielec.policja.gov.pl/rmi/informacje/wydarzenia/122017,Oszustwo-metoda-na-BLIK-poprzez-FB-policjanci-ostrzegaja.html

Sprawdź również

Za nami 5. Zimowy Triathlon w Mielcu

Tym razem na nowo oddanej hali, wszystkie 3 dyscypliny odbyły się na terenie basenu. Patronat …