Przyczółek baranowsko-sandomierski został utworzony 30 lipca 1944 r., kiedy to oddział przedni 1 armii pancernej gwardii sforsował Wisłę, a następnie wspólnie z piechotą powiększył teren do 12 km szerokości i 8 km głębokości, a do 4 sierpnia Rosjanie zajęli teren 50 km szerokości i 30 km w głąb. Niemcy już 1 sierpnia podjęli próbę kontruderzenia wykonując koncentryczne uderzenia spod Tarnobrzega i Mielca skąd atakowały 2 dywizje pancerne i jedna dywizja zmotoryzowana. Wówczas to Niemcy odbili Wojków i zaczęli zagrażać lewemu skrzydłu tyłom 13 armii sowieckiej. Aby zlikwidować tę niebezpieczną sytuację marszałek Koniew podjął działania mające na celu rozbicie mieleckiego ugrupowania Niemców przy użyciu części sił 5 armii gwardii wraz z jednym korpusem 3 armii pancernej gwardii. W wyniku tej decyzji 4 sierpnia na Mielec ruszyły związki 33 korpusu piechoty, we ścisłym współdziałaniu z oddziałami 9 korpusu zmechanizowanego.
Od tej chwili możemy mówić o stworzeniu dodatkowego „przyczółka mieleckiego” i zajęcia nie tylko Mielca, ale także znacznej części powiatu mieleckiego po zachodniej stronie Wisłoki, a później także części powiatu dębickiego wraz z Dębicą. Wiele wskazuje na to, że Rosjanie w tym rejonie jak najszybciej chcieli zdobyć bez większych zniszczeń Mielec i znajdujące się tu Zakłady Lotnicze i lotnisko. Natomiast na południowy wschód od Mielca, nie lada gratką było zdobycie niemieckiego poligonu rakietowego w Bliźnie, a dalej poligonu SS Heidelager Pustków-Dębica. Takie też w sumie w tym rejonie okazały się końcowe zdobycze letniej ofensywy Armii Czerwonej.
Podobne zadania przyjął sobie za cel w ramach akcji „Burza” Inspektorat AK Mielec, który zmobilizował do walki trzy batalionowy 3 pułk piechoty. Pierwszy batalion odtwarzał mielecki obwód AK dowodzony przez rtm. Konstantego Łubieńskiego „Marcina”, „Sosnę” i został oparty na czterech oddziałach („obozach”). Pierwszy z nich „Hejnał” – liczył 150 żołnierzy, „Pobudka” – 28, „Zawierucha” – 41 i „Kosa” – 21 żołnierzy AK. Wszystkie oddziały gotowe były do akcji od 24 lipca 1944 r. (…)
Obszerny artykuł na ten temat, w tym mapy działań wojennych, także niemieckie oraz ,,Meldunki dzienne” Tagesmeldung niemieckiego Dowództwa 59 Korpusu Armijnego z działań bojowych w pierwszych dniach sierpnia w rejonie Mielca i sąsiadujących terenach znajdują się w najnowszej publikacji Agencji Wydawniczej ,,Promocja” pod redakcją Włodzimierza Gąsiewskiego, pt. ,,Eksplorator Regionalny”. T. I – 2016.
Słowa wstępne, recenzja wydawnicza, spis treści oraz indeks nazw geograficznych, nazwisk i pseudonimów, a także reklamy sponsorów znajdują się w załączonym pliku pdf: Eksplorator regionalny 2016 spis tresci slowa wstepne indeks reklamy
Zapraszam do lektury: Włodzimierz Gąsiewski
Mapka źródło:
W. Szymczyk, Zwycięskie lato, Warszawa 1977, na podkładzie mapy: https://www.google.pl/maps/place/mielecki/ oraz opr. wł.
Książkę można nabyć w naszym Antykwariacie-Galerii Mielecjana-Galicjana, (osobiście, telefonicznie lub wysyłkowo) 39-300 Mielec, ul. Sobieskiego 1, czynny pon-pt. 10-14. tel. 17 7411527, 602 776197; e-mail: kontakt@promocja.mielec.pl – można sie umówić w innym terminie i godzinie.
Zakupu można też dokonać przez nasz sklep: https://www.facebook.com/commerce/products/1579458875421586/
oraz na allegro pod linkiem:https://allegro.pl/oferta/eksplorator-regionalny-mielec-raporty-niemieckie-8938950571
Zapraszamy także na nasze aukcje
lub