Pod takim hasłem w dniu 14.09.2014 r. odbyło się Święto Miodu i otwarcie wystawy pod tym tytułem zorganizowane przez Powiatowe Kolo Pszczelarzy i Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.
Uroczystości oficjalne poprzedziła Msza w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy Mielec-Osiedle
Nabożeństwo pod przewodnictwem ks. prałata Kazimierza Czesaka w intencji wszystkich pszczelarzy zrzeszonych i nie zrzeszonych w Powiatowym Kole Pszczelarzy oraz ich rodzin i sympatyków pszczelarstwa W koncelebrze m.in. wziął udział zaproszony ks. Stanisław Góral, miłośnik pszczelarstwa, pracujący wcześniej w tej parafii. .
Na początek koncelebry ks. Kazimierz powitał zebranych pszczelarzy i zaproszonych gości oraz życzył radosnego świętowania. Następnie dokonał ceremonii poświęcenia sztandaru Powiatowego Koła Pszczelarzy w Mielcu ufundowanego przy udziale członków koła i sponsorów.
W uroczystej Mszy świętej wzięły udział poczty sztandarowe: Powiatowego Koła Pszczelarzy w Mielcu reprezentowali: Adam Chmura, Maciej Warcholak i Marcin Krawiec.
Koło Pszczelarzy w Kolbuszowej reprezentowali Jan Gorzelany – prezes i Roman Jasiński-wiceprezes oraz poczet sztandarowy w składzie: Mieczysław Rzeszot, Stanisław Marut i Józef Mikołajczyk.
Pszczelarzy Ziemi Leżajskiej „Pasieka” reprezentował Jan Sebza – prezes, a w poczcie sztandarowym wystąpili: Ryszard Kluz, Władysław Krukowski i Wojciech Kazibudzki.
W poczcie sztandarowym Koła Pszczelarzy Rzeszów wystąpili: Tadeusz Dylon, Kazimierz Dubiel, Jacek Kocur.
. Czytanie poszczególnych wersetów Pisma Świętego powierzono pszczelarkom koła.
Delegacja Powiatowego Kola Pszczelarzy w osobach: Alfred Wrona, Wiesław Szumiński i Ryszard Krawczyk złożyła na ołtarzu dary ofiarne w postaci miodu pszczelego.
Na zakończenie uroczystości kościelnych ks. Kazimierz podziękował za złożone dary ofiarne i gratulował wspaniałego sztandaru, który jest symbolem przynależności do organizacji pszczelarskiej. Przed kościołem wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie.
W uroczystym orszaku pszczelarze, poczty sztandarowe i zaproszeni goście udali do Samorządowego Centrum Kultury, gdzie wicestarosta Andrzej Bryła, Elżbieta Flis – prezes oraz Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego w Rzeszowie Roman Bartoń dokonali oficjalnego otwarcia wystawy „Pszczelarstwo w służbie człowiekowi”.
W wspomnianej uroczystości wzięli udział również m.in. zaproszeni goście w osobach : członkowie Komisji Rozwoju Gospodarczego Rolnictwa i Ochrony Środowiska przy Radzie Powiatu, Jacek Tejchma – dyrektor SCK w Mielcu, wraz z małżonką Andrzej Dąbrowski prezes Zajazdu „Anna” w Brzyściu.
Ta wspaniała wystawa edukacyjna objęta Patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego Andrzeja Chrabąszcza
W swoim wystąpieniu pani prezes PKP w Mielcu Elżbieta Flis powitała zaproszonych gości i podziękowała za wspólne świętowanie, zaprosiła do zwiedzania wystawy. Andrzej Bryła w imieniu starosty Andrzeja Chrabąszcza i swoim bardzo serdecznie podziękował za zaproszenie i zorganizowanie tak wspaniałej edukacyjnej wystawy sprzętu pszczelarskiego.
Edukacyjna wystawa pszczelarska zorganizowana przez Zarząd przy pomocy pszczelarzy Koła Powiatowego prezentuje różnorodny sprzęt pszczelarski m.in.: topiarki słoneczne i elektryczne do wytopu wosku, wirówki do miodu, różne typy uli od barci i kłód do dzisiejszych nowoczesnych typy uli, ul szklany edukacyjny z rojem pszczół. Zorganizowano dla zwiedzających warsztaty edukacyjne, pokaz wybierania miodu w pasiece, degustacje miodów. Przedstawiono również ekspozycję literatury pszczelarskiej, ogródek roślin miododajnych, wiele folderów o bogatej tematyce pszczelarskiej, oraz prowadzoną historyczną kronikę Koła Pszczelarzy w Mielcu
Dużą atrakcją wystawy był ogromny „niedźwiedź” z Kamczatki upolowany przez pana Andrzeja Dąbrowskiego. Zwiedzającym umożliwiono zakup miodu z pasiek mieleckich pszczelarzy.
Po uroczystym otwarciu wystawy i po zwiedzaniu jej, zaproszono wszystkich obecnych do sali nr 1, Tu głos zabrał prezes Roman Bartoń..
W czasie wystąpienia prezes Roman Bartoń wysoko ocenił pracę Zarządu i Powiatowego Koła Pszczelarzy w Mielcu, gratulował wspaniałego sztandaru i wspaniałej uroczystości. Wspomniał, że ten sztandar jest jedynym z ośmiu sztandarów jakie mają pszczelarze w obrębie województwa Podkarpackiego. Minutą ciszy uczono pamięć zmarłych kolegów pszczelarzy tj. prezesa Bronisława Nowaka i wiceprezesa Wiesława Magdy. W dalszej części swojego wystąpienia prezes Bartoń przedstawił sytuację w całym związku pszczelarskim jak również przytoczył plany i zamierzenia na terenie województwa podkarpackiego. Zapraszał do zwiększonej współpracy z kołami pszczelarskimi, wzięcia udziału w uroczystościach organizowanych w Stróżach, Leżajsku, Kamiannej, u Marszałka Województwa Podkarpackiego..
Zarząd Powiatowego Koła Pszczelarzy w Mielcu na czas organizowanej wystawy pszczelarskiej wprowadził imienny grafik dyżurów członków koła celem udzielania zwiedzającym wyczerpujących informacji z zakresu wiadomości o pszczelarstwie.
Wystawę: zwiedziło liczne grono mieszkańców Mielca, a także grupy zorganizowane w tym: m.in. dzieci z Przedszkola nr 12, uczniowie szkół podstawowych nr 1, nr 6, nr 12 z Mielca oraz szkoły podstawowe: z Trzciany i z Dobrynina, a także Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Mielcu. W dniu 20.09. wystawę zwiedził Marszałek Województwa Podkarpackiego –Władysław Ortyl i m.in. dokonał wpisu do kroniki w formie podziękowania.
Oprac. i zdjęcia Jerzy Klementowski
Kronikarz PKP w Mielcu
PSZCZELARSTWO W SĹUĹťBIE CZĹOWIEKOWI