Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Samorządowe 25 lat w Radomyślu Wielkim

Samorządowe 25 lat w Radomyślu Wielkim

W piątek, 29 maja, w Radomyślu Wielkim świętowano 25-lecie odrodzonego samorządu terytorialnego w naszym kraju. Na uroczystość przybyli byli i obecni samorządowcy, którzy mieli wpływ na obecny kształt gminy Radomyśl Wielki.

 

Czytaj dalej pod reklamą…

 

 

Obchody jubileuszowe rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Radomyślu Wielkim, którą odprawił proboszcz parafii, ksiądz Marian Marszałek. Podczas nabożeństwa modlono się za żyjących samorządowców, ale również tych, którzy odeszli już do wieczności.

 

Przełom

Uroczyste spotkanie samorządowców było okazją do podsumowania dorobku minionych 25 lat. – 8 marca 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił ustawę o samorządzie gminnym. Dwa i pół miesiąca później, 27 maja, odbyły się pierwsze wybory samorządowe w III RP. Wydarzenia te dały początek jednej z najważniejszych reform ustrojowych w XX-wiecznej Polsce oraz bezpośrednio wpłynęły na życie społeczności lokalnych – mówił przewodniczący Rady Miejskiej w Radomyślu Wielkim Jan Miękoś, wprowadzając w tematykę jubileuszowego spotkania. – Reforma samorządowa nie byłaby możliwa, gdyby nie ogromny wkład jej twórców, profesorów Jerzego Regulskiego i Michała Kuleszy oraz sędziego Jerzego Stępnia. Niemniej cóż by znaczył ich wysiłek intelektualny, gdyby nie praca takich samorządowców, jak wy, drogie koleżanki i koledzy. Wszyscy dobrze pamiętamy jak wyglądała Polska lokalna po przełomowym 1989 roku, a jak wygląda dziś. Wszyscy widzimy jak wiele pozytywnych zmian zaszło w naszym najbliższym otoczeniu, w naszej gminie. To wszystko dzięki scedowaniu przez państwo bardzo ważnych zadań na jednostki samorządu terytorialnego – dodał przewodniczący Miękoś.

Jak zaznaczył prelegent spotkania Władysław Bieniek (prezydent Mielca w latach 1990-94) pierwszym poligonem samorządności terytorialnej były Komitety Obywatelskie „Solidarność” powołane jako instrument do prowadzenia działalności politycznej. – W Radomyślu Wielkim Komitet Obywatelski powstał w wyniku współdziałania lokalnych struktur NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”  Pracowników Oświaty i Wychowania. Radomyskiemu komitetowi przewodził Andrzej Przybyszewski, a później Zdzisław Ryba. Wybory samorządowe doprowadziły do wyłonienia pierwszych władz. Przewodniczącym Rady Miejskiej został Wiesław Augustyn, a burmistrzem Marek Chmiel – przypomniał Władysław Bieniek.

 

Pierwsze doświadczenia

Marek Chmiel, który był burmistrzem Radomyśla Wielkiego w latach 1990-98, wspominał, że początek działalności samorządu cechował zachwyt tym, iż ludzie w końcu mogą sami decydować o własnym losie, o sprawach lokalnych. – Trzeba jednak pamiętać, że wówczas nie mieliśmy do dyspozycji dużych pieniędzy. Nie było przecież jeszcze funduszy unijnych. Mieliśmy tylko do dyspozycji środki własne i wojewody. Co ciekawe nie było też wtedy ustawy o zamówieniach publicznych. Mimo to „maglowaliśmy” oferentów, aby uzyskać jak najlepsze ceny dla gminy – stwierdził Chmiel.

Były burmistrz wspominał również o prowadzonych wówczas inwestycjach. Jedną z pierwszych była telefonizacja gminy, a środki na ten cel trzeba było zdobyć w Warszawie. – 25 lat temu było tylko kilka telefonów na wioskę. Pierwsze komitety telefonizacyjne liczyły po 30 osób, tylu było chętnych. Ludzie twierdzili, że telefony są im niepotrzebne. Szybko jednak zmieniali zdanie. W latach późniejszych komitety liczyły już po 150 osób. Kolejne ważne zadania, przed którymi stanęliśmy to budowa wodociągu i gazociągu. Niezmiernie ważną sprawą była oświata, byliśmy jedną z pierwszych gmin, która przejęła oświatę. Ponieważ inwestowaliśmy w infrastrukturę to chcieliśmy mieć również wpływ na zarządzanie. Gratuluję również naszym następcom, że tak wiele udało się przeprowadzić inwestycji, rozwinąć gminę – stwierdził Marek Chmiel, który dodał, że reforma samorządowa udała się również z tego względu, że wzrosło zainteresowanie ludzi sprawami lokalnymi.

Wiesław Augustyn, który przewodził pierwszej Radzie Miejskiej skonkludował, że pierwsi samorządowcy jako prekursorzy samorządności robili co mogli. – Mieliśmy ograniczone możliwości finansowe, ale i tak dużo udało się zrobić. Niestety pieniędzy w samorządach, jak brakowało 25 lat temu, tak brakuje i dziś.

 

Ponad 100 milionów na inwestycje

Jak stwierdził burmistrz Józef Rybiński nie byłoby wolności bez samorządności. To samorządność jest źródłem sukcesu małych Ojczyzn. – Te 25 lat samorządności gminy to skok cywilizacyjny w jakości życia naszych mieszkańców. To zasługa wszystkich samorządowców działających w tym okresie. Pierwszy samorząd miał dużo trudniej niż my. My przychodząc do samorządu już mieliśmy na czym bazować. Czy wszystko potoczyło się jak zakładaliśmy? Pewnie nie, ale ten rozwój i tak jest znaczący. Wystarczy przytoczyć liczby. Ponad 100 milionów złotych przeznaczyliśmy na inwestycje. Mamy odnowione, bardzo dobrze wyposażone szkoły z zapleczem sportowym w postaci boisk i czterech hal sportowych. Mamy 5 publicznych i 7 niepublicznych przedszkoli. Wyremontowaliśmy ponad 110 kilometrów dróg, 30 km chodników, 16 km ścieżek rowerowych – to wszystko przecież bardzo ważna kwestia bezpieczeństwa. Dla ośrodka kultury odbudowaliśmy budynek Sokoła, także GOPS ma nową siedzibę. 60 procent gminy jest skanalizowane. Mamy dwa ośrodki zdrowie, jest pogotowie. Jesteśmy gminą o najniższych podatkach w regionie, a to się przekłada na liczbę podmiotów gospodarczych, których obecnie mamy 566. O naszym rozwoju świadczy także przyrost liczby mieszkańców: w 1990 r. w gminie mieszkało 12 tysięcy osób, a obecnie jest to już 14,3 tys. – wyliczał burmistrz Rybiński.

– Trzeba mieć świadomość, że nasza przyszłość idzie w dobrym kierunku, lepszym niż mogło się wydawać naszym przodkom. Sprawy gminy Radomyśl idą w dobrą stronę – podsumował Grzegorz Wróbel, przewodniczący Rady Miejskiej w latach 1998 – 2002.

 

Gratulacje

Na jubileusz 25-lecia samorządu gminy Radomyśl Wielki przyjechał Victor Malczenko z ukraińskiego Radomyśla, który w imieniu tamtejszego mera złożył gratulacje w związku  dotychczasowymi osiągnięciami i życzenia dalszego rozwoju gminy.

Jubileusz samorządu uświetnił koncert śląskiego artysty Damiana Holeckiego i występy uczniów Szkoły Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Radomyślu Wielkim.

 

Krzysztof Babiarz
Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

 

Samorządowe 25 lat

Sprawdź również

Koncert Niepodległościowy [zdjęcia]

Pięknym koncertem Mielecka Orkiestra Symfoniczna, przy pełnej widowni, uświetniła obchody Święta Niepodległości. Koncert Niepodległościowy co …