27 maja 1990 r. odbyły się w Polsce pierwsze w pełni wolne po II wojnie światowej wybory samorządowe. W ich efekcie wybrano Radę Miejską Mielca, a ta wyłoniła spośród siebie przewodniczącego Andrzeja Osnowskiego oraz prezydenta Władysława Bieńka. Obaj wywodzili się z ruchu „Solidarności” i inteligencji katolickiej oraz Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” przy Lechu Wałęsie. W związku z tym na naszym portalu 27 maja br. ukazał się artykuł Krzysztofa Babiarza pt.: „Pierwsi mieleccy rajcy III RP – 27 maja minęło 24 lata od pierwszych wyborów samorządowych w naszym kraju” zobacz: http://www.promocja.mielec.pl/aktualnosc.php?id=1054
Nawiązując do tej rocznicy przeprowadziliśmy także wywiad z Władysławem Bieńkiem – prezydentem Mielca w latach 1990-1994. Z wypowiedzi mec. Bieńka wynika, że: w ciągu czerech lat kadencji w Mielcu dokonały się najważniejsze zmiany systemowe, powstały instytucje oraz podjęto decyzje, w tym o powołaniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W następnych latach zostały one wcielone w życie i dziś decydują o rozwoju Mielca. Wywiad można obejrzeć na wideo na naszej stronie. Zostanie on także opublikowany drukiem w „Wieściach Regionalnych” oraz kwartalniku „Nadwisłocze”.
Wywiad przeprowadził: Włodzimierz Gąsiewski
Na zaprezentowanych zdjęciach, od lewej:
Prezydent Mielca Władysław Bieniek w swoim dość skromnym gabinecie prezydenckim (foto arch.)
Prezydent Mielca do 1990 r. Lucjan Surowiec (na zdjęciu od lewej) przekazuje urząd prezydenta Władysławowi Bienkowi (fot. Jerzy Jarosz)
Prezydent Mielca Władysław Bieniek składa gratulacje radnemu dr Janowi Rusinowi (foto arch.)
WĹadysĹaw Bieniek pierwszy prezydent Mielca w III RP