Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Urodziny „Rzeszowiaków”

Urodziny „Rzeszowiaków”

Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” obchodzi swoje 70. urodziny. Dom Kultury Samorządowego Centrum Kultury zaplanował z tej ważnej okazji trzydniowe wydarzenia. W piątek, 1 lipca,uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej nadanie imienia ZPiT „Rzeszowiacy” parkowi za Miejską Biblioteką Publiczną SCK przy ul. Kusocińskiego, towarzyszyłkoncert plenerowy. Zagrały orkiestra i kapela „Rzeszowiaków” oraz chór zespołu, wystąpili także laureaci Mieleckiego Konkursu Piosenki „Na ludowo – zespołowo” im. J. Mejzy.

Urodziny „Rzeszowiaków” w parku… „Rzeszowiaków”

Mimo skrajnego upału na uroczystości do parku przyszli najbardziej zagorzali miłośnicy folkloru, a przede wszystkim sympatycy ZPiT „Rzeszowiacy”. Zanim jednak publiczność„wpadły w ręce” kapeli „Rzeszowiaków”, odbyła się oficjalna uroczystość odsłonięcia tablicy, która upamiętnia fakt nadania imienia ZPiT „Rzeszowiacy” parkowi za Miejską Biblioteką SCK. Uchwałę akceptującą wniosek o nadanie imienia ZPiT „Rzeszowiacy” odczytał przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Bieniek, który przekazał dokument dyrektor Samorządowego Centrum Kultury Joannie Kruszyńskiej. Złożył także urodzinowe życzenia i gratulacje zespołowi. Wszystkim kolejnym pokoleniom ZPiT „Rzeszowiacy” serdeczne gratulacje złożyła wiceprezydent Mielca Adriana Miłoś, która doceniła rolę zespołu dla kreowania pozytywnego wizerunku miasta. Skłoniła się także wszystkim nieżyjącym członkom zespołu.

Potem pałeczkę przejęła Jadwiga Klaus, chórzystka ZPiT „Rzeszowiacy” w latach 60. oraz Tadeusz Wywrocki, były członek kapeli zespołu, którzy poprowadzili koncert z kapelą, orkiestrą i żeńskim chórem ZPiT „Rzeszowiacy” w roli głównej. Przy dźwiękach kapeli śpiewali niegdysiejsi soliści zespołu: Krystyna Gawryś, Jadwiga Klaus, Angelika Fila i Tadeusz Wywrocki. To oni także opowiadali o swojej bytności w zespole, zabawnych wydarzeniach i anegdotach z rzeszowiackiego życia.

Wystąpili także laureaci Mieleckiego Konkursu Piosenki „Na ludowo – zespołowo” im. J. Mejzy, którzy dali popis niekwestionowanych umiejętności wokalnych.

Wydarzeniem towarzyszącym piątkowym uroczystościom był wernisaż wystawy malarstwa Agnieszki Ciury „Wykroje pamięci”.

W Galerii ESCEK Domu Kultury SCK otwarto wystawę tematycznie nawiązującą do wydarzeń jubileuszowych, bowiem młoda malarka, Agnieszka Ciura, wystawiła w Mielcu obrazy orazzbiór ludowych makatek inspirowanych kulturą i folklorem podkarpackiej wsi. Na wystawę składa się cykl pt. „Obyczaj wyszyty tradycją”, który ma na celu propagowanie piękna polskich obrzędów religijnych, obyczajów i tradycji, a wykorzystanie elementów rzeszowskiego stroju ludowego w kompozycjach malarskich, tak charakterystycznego dla obszaru Podkarpacia, ma za zadanie przybliżyć oglądającym piękno detali i ludowego folkloru.

O źródłach inspiracji folklorem opowiedziała podczas wernisażu autorka prac zgromadzonych na wystawie, Agnieszka Ciura. Opowiadała niemal o każdym z obrazów, przytaczając rodzinne historie, które były kanwą powstania kolejnych płócien.

Justyna Pomykała-Berrached, z-ca dyrektora SCK ds. Domu Kultury, zaprosiła też publiczność do oglądania eksponatów zgromadzonych w mniejszej salce wystawowej Galerii ESCEK, którą nazwała „kapsuła czasu” zespołu „Rzeszowiacy”. Publiczność może tam obejrzeć plakaty, foldery, stroje zespołu z różnych okresów działalności zespołu. Z okazji 70-lecia Dom Kultury SCK przygotował także film, będący swoistą podróżą sentymentalną, w której wzięło udział kilkunastu byłych i obecnych członków ZPiT „Rzeszowiacy”. Film, który można obejrzeć w „kapsule czasu” Rzeszowiaków, okraszony jest dużą liczbą filmów z różnych okresów historii zespołu.

Wernisaż wystawy poprowadziła Anna Cyran.

Drugi dzień 70.urodzin Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” był wielkim tanecznym wydarzeniem. W Domu Kultury SCK odbył się wielki KONCERT POKOLEŃ, w którym obok ZPiT „Rzeszowiacy”, ZPiT „Mali Rzeszowiacy” wystąpili członkowie chóru i baletu dawnych składów zespołu.

Trzeci dzień rzeszowiackich urodzin adresowany był do mielczan, którzy lubią potańcówki pod gołym niebem z muzyką na żywo.

Urodzinowy koncert pokoleń „Rzeszowiaków”

Trzydniowe obchody 70. urodzin mieleckiego zespołu folklorystycznego zaczęto 1 lipca uroczystym odsłonięciem tablicy upamiętniającej nadanie imienia ZPiT „Rzeszowiacy” parkowi za Domem Kultury (1 lipca). W świętowaniu tego wydarzenia wzięli udział: kapela, orkiestra i chór ZPiT „Rzeszowiacy”.

Najbardziej widowiskowym, reprezentacyjnym wydarzeniem obchodów był dzień drugi (2 lipca), czyli KONCERT POKOLEŃ. Trzygodzinne, barwne muzyczno-taneczne widowisko przed pełną widownią okazało się prawdziwym sukcesem. Na scenie pojawiali się w kolejnych odsłonach byli i obecni członkowie ZPiT „Rzeszowiacy”, najmłodsze pokolenia rzeszowiackiego narybku reprezentowali tancerze wszystkich grup wiekowych ZPiT „Małych Rzeszowiaków”, od kilkulatków do nastolatków. W pięknym prologu na scenie i przed nią pokłonili się publiczności wszyscy występujący, a więc ok. 120 osób.

Koncert rozpoczęli ZPiT „Rzeszowiacy” oraz absolwenci chóru „Rzeszowiaków” wykonaniem mazura i walca w strojach z epoki Księstwa Warszawskiego. Potem wystąpili kolejno: tancerze Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiaków w polce warszawskiej, ZPiT „Mali Rzeszowiacy” w suicie tańców żywieckich, ZPiT „Rzeszowiacy” w suicie tańców spiskich, średnia grupa „Małych Rzeszowiaków” w krakowiaku, chór „Rzeszowiaków” z przyśpiewkami dziewczęcymi, seniorzy „Rzeszowiacy” wraz z absolwentami baletu w kujawiaku, „Rzeszowiacy” w oberku, starsi „Mali Rzeszowiacy” w suicie tańców opolskich, najmłodsi „Mali Rzeszowiacy” w poleczce, chór „Rzeszowiaków” z utworem „Płynie woda”, „Rzeszowiacy” w krakowiaku.

W drugiej części koncertu publiczność mogła podziwiać kolejno: „Rzeszowiaków” w suicie tańców rzeszowskich, absolwentów chóru „Rzeszowiaków” w utworach: „Ej, wy baby”, „Już mi minęło” oraz „Diabeł; „Rzeszowiaków” seniorów w suicie tańców przeworskich, absolwentów baletu „Rzeszowiaków” w suicie tańców lasowiackich, starszych „Małych Rzeszowiaków” w suicie tańców kaszubskich, balet i chór „Rzeszowiaków” oraz absolwentów w suicie tańców lubelskich, absolwentów w tańcach zagłębia dąbrowskiego, starszych „małych Rzeszowiaków” w suicie tańców wielkopolskich, absolwentów chóru w utworze „Zielona murawka”, chór ZPiTw utworze „Szewczyku, szewczyku”, „Rzeszowiaków” w suicie tańców sądeckich. Koncert zakończył się widowiskowym, tanecznym finałem wszystkich „dorosłych” uczestników KONCERTU POKOLEŃ, który publiczność nagrodziła gorącą owacją na stojąco.

Potem na scenę wchodziły kolejne delegacje, które składały życzenia i gratulacje wszystkim pokoleniom ZPiT „Rzeszowiacy”, którzy przez 70 lat tworzyli piękną, nieprzerwaną historię zespołu. Z życzeniami pospieszyli osobiście: marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, wiceprezydent Mielca Adriana Miłoś, kierownik zespołu „Chorzelowiacy” Bożena Telega, delegacja zespołu „Hanka” z Głogowa Małopolskiego,delegacja studenckiego zespołu „Połoniny” z Rzeszowa, Stowarzyszenie Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy”. Prowadzący koncert kierownik Działu Zespołów Artystycznych, Bartosz Kramarz, odczytał też list gratulacyjny od posłanki Krystyny Skowrońskiej.

Za piękny, wymagający wielu przygotowań i treningów, koncert podziękowała dyrektor Samorządowego Centrum Kultury Joanna Kruszyńska, a słowa uznania i podziękowań dla wszystkich uczestników KONCERTU POKOLEŃ przekazał także choreograf ZPiT „Rzeszowiacy”, który przygotował całe sobotnie wydarzenie – Mariusz Bożek.

W niedzielę, 3 lipca, Dom Kultury SCK, który zorganizował obchody jubileuszu 70-lecia ZPIT „Rzeszowiacy”, zaprosił mielczan na potańcówkę na Rynek Starego Mielca. Wystąpiły kapele: „Grochowiacy” (Gminny Ośrodek Kultury w Tuszowie Narodowym)i „Chorzelowiacy” (Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie). Pomiędzy występami kapel dyskotekę w stylu folk poprowadził też Sławomir Stan.

2 lipca w godzinach przedpołudniowych odbyła się też Msza św. w intencji wszystkich pokoleń ZPiT „Rzeszowiacy” w kościele pod wezwaniem MBNP.

Małgorzata Rojkowicz

Włodek Gąsiewski zaprasza do lektury swoich mieleckich i nie tylko publikacji:

BIESZCZADZKIE SZLAKI IKON /BIESZCZADY TRAIL OF ICONS/ DROGA DO ŁOPIENKI /THE WAY TO ŁOPIENKA/

„Mielec w fotografii ulicznej i słowie 20/21 – Mielec in street photo and the word 20/21”. Wydanie Mielec, czerwiec 2022. Tematem fotografii ulicznej są przypadkowe, odpowiednio uchwycone ujęcia życia ulicznego. Jest to dyscyplina z pogranicza reportażu oraz fotografii artystycznej… W albumie znalazło 130 ujęć w absolutnej większości rejestrujących ulice, ludzi, architekturę i przyrodę miejską. Podpisy i opisy słowne mają charakter liryczno-poetycki, w oszczędny, ale też i artystyczny sposób przekazujące nastrój pokazany na fotografiach. W związku z tym album może być zwięzłym zapisem dokumentalno-artystycznym z życia miasta Mielca z początku lat 20. XXI wieku. Publikacja jest po polsku i angielsku i może być pamiątką nie tylko miejscowych, ale też i wielu gości z zagranicy przebywających w Mielcu. Szukaj w mieleckich księgarniach oraz w internecie:

https://allegro.pl/oferta/mielec-w-fotografii-ulicznej-i-slowie-20-21-12254912139

V Kolumna III Rzeszy i kaci ziemi mieleckiej podczas okupacji niemieckiej – Rudolf Zimmermann i inni, nowa książka historyczna Włodka Gąsiewskiego

Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady

Sprawdź również

Niewybuch w Szafranowie

17.09.2024. Mundurowi zabezpieczają miejsce odnalezienia niewybuchu w miejscowości Szafranów. Najprawdopodobniej granat moździerzowy, znalazł właściciel ziemi …