Wieści Regionalne nr 10/08 z 24 październik 2008 r.
DOC. DR WACŁAW NELEC
NOWY REKTOR MIELECKIEJ UCZELNI Nowy dziekan WSGiZ Mielec, dr Andrzej Skowron odczytuje tekst ślubowania studenckiego (fot. Damian Gąsiewski)
1-go października br. msza św. w kaplicy św. Stanisława Kostki w Mielcu w intencji pracowników uczelni i studentów mieleckiej Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania, rozpoczęła uroczystą Inaugurację Jubileuszowego X-go roku akademickiego 2008/2009. Już w budynku uczelni uroczystość rozpoczęła pieśń „Gaude Mater Polonia”, po czym nastąpiło powitanie gości przez ustępującego Rektora Prof. zw. dr hab. Andrzeja Pruska i przekazanie insygniów władzy rektorskiej nowemu Rektorowi WSGiZ doc. dr Wacławowi Nelcowi. Następnie miało miejsce podsumowanie dotychczasowej działalności WSGiZ przez Rektora Prof. zw. dr hab. Andrzeja Pruska, wręczenie honorowych medali WSGiZ Signum Gratiae, immatrykulacja studentów I-go roku, wręczenie dyplomów najlepszym absolwentom WSGiZ w roku akademickim 2007/08 oraz znów pieśń „Gaudeamus Igitur” i koncert w wykonaniu Chóru Młodzieżowego I LO w Mielcu pod dyr. P. Lisa. Po wystąpieniach zaproszonych gości dr Andrzej Skowron, nowy dziekan uczelni wystąpił z wykładem inauguracyjnym na temat „Przyczyny i konsekwencje światowego kryzysu finansowego oraz wnioski na przyszłość”.
(DG) J. M. Rektor WSGiZ w Mielcu doc. dr Wacław Nelec
Rozmowa z doc. dr Wacławem Nelcem – rektorem Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania w Mielcu
Włodzimierz Gąsiewski – Może na wstępie kilka słów o pańskiej drodze zawodowej i naukowej…
Wacław Nelec – Jestem absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie, na której pisałem pracę magisterską na temat Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu pod kierunkiem Prof. dr hab. Jana Targalskiego. Recenzentem był natomiast pan prof. dr hab. Andrzej Prusek, który w dalszej drodze naukowej został promotorem mojej rozprawy doktorskiej. W trakcie studiów ekonomicznych ukończyłem studia podyplomowe z zakresu psychologii i pedagogiki nauczania przy Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Następnie, pracując już w Wyższej Szkole Gospodarki i Zarządzania w Mielcu, ukończyłem studium informatyki na Politechnice Warszawskiej. Dalszą karierę naukową kontynuowałem już na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, na Wydziale Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych, gdzie napisałem i obroniłem pracę doktorską.
W. Gąsiewski – Więc można powiedzieć, że od początku swojej kariery jest pan związany z tą uczelnią.
Wacław Nelec – Zdobyta wiedza i wykształcenie na studiach umożliwiły mi podjęcie pracy w Wyższej Szkole Gospodarki
i Zarządzania w Mielcu. To właśnie ta uczelnia dała mi możliwość dalszego rozwoju moich zainteresowań z zakresu ekonomii i doskonalenia swojego warsztatu naukowego. Zdobyte tu doświadczenie zawodowe oraz współpraca ze znakomitą kadrą naukową pomogły mi w dalszej drodze naukowej i zawodowej.
W. Gąsiewski – Rozumiem więc, że pańskie mianowanie na stanowisko rektora jest naturalnym awansem zawodowym w ramach uczelni…
Wacław Nelec – Do Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania w Mielcu przyszedłem po pierwszym roku jej działalności. Przez pierwsze kilka lat pracowałem jako asystent pana profesora Andrzeja Pruska, uczestnicząc w wielu pracach naukowych. Następnie powierzono mi zajęcie się działem nauczania. Brałem udział we wszelkiego rodzaju projektach i programach nauczania, które uczelnia musiała autoryzować, zmieniać
i poprawiać, a także co roku pisać sprawozdania dla Państwowej Komisji Akredytacyjnej, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kolejnym awansem było objęcie funkcji prodziekana. Zajmowałem się badaniami, projektami i programami nauczania. Jako prodziekan pracowałem trzy lata i obecnie objąłem godność rektora.
W. Gąsiewski – Zapewne przygotuje pan jakby „stan otwarcia”, który można nazwać oceną zarówno rektora prof. Pruska i pana jednocześnie, więc jaki jest bilans tej pracy?
Wacław Nelec – Bilans tych dziewięciu lat, bo obecnie zaczęliśmy dziesiąty, jubileuszowy, zamyka się liczbą ponad 950 absolwentów I stopnia, z tytułem licencjata, w tym wielu, którzy ukończyli nasze studia z wynikiem bardzo dobrym, a także bardzo dobrym z wyróżnieniem. Taki stopień oceny wprowadziliśmy po to, aby szczególnie docenić tych studentów, którzy podczas całego okresu studiów osiągali bardzo dobre wyniki, i także ich praca dyplomowa zasługiwała na wyróżnienie. Średnia, jaka jest potrzebna aby uzyskać ocenę „bardzo dobry z wyróżnieniem” wynosi co najmniej 4,75 co nie jest takie łatwe do osiągnięcia. Oprócz tego mieliśmy już w swoim dorobku naukowym funkcjonowania uczelni kilka edycji studiów podyplomowych, wśród których największą popularnością cieszył się kierunek „Zarządzanie oświatą”, który ukończyło ponad 200 absolwentów.
W. Gąsiewski – Czy śledziliście państwo losy absolwentów, ich kariery, np. jak wielu z nich uzyskuje potem tytuł magistra?
Wacław Nelec – Już ponad 60% naszych absolwentów uzyskało tytuł magistra. Pracują na różnych stanowiskach, także kierowniczych. Przy wielu spotkaniach nasi absolwenci bardzo pozytywnie wspominają okres studiów w naszej uczelni, co nas bardzo satysfakcjonuje.
W. Gąsiewski – Zawsze w takich sytuacjach mówi się o rankingach, jak się plasuje wasza uczelnia, na tle innych w regionie, a być może także w kraju?
Wacław Nelec – Sądzę, że jako uczelnia typowo regionalna, zlokalizowana w ponad 60-tysięcznym mieście, na tle innych regionów porównywalnych z Mielcem, nie wypadamy źle. Mieścimy się w czołówce i wśród wszystkich uczelni niepublicznych w kraju, to na 300 uczelni, jesteśmy w grupie 40 najlepszych.
W. Gąsiewski – Cały czas mówimy o przeszłości, nawiązując do dnia dzisiejszego – jak wygląda teraźniejszość uczelni, jeśli chodzi o kierunki kształcenia i liczbę studentów?
Wacław Nelec – W chwili obecnej na pierwszy rok akademicki przyjęliśmy 159 studentów, co porównując do 142 studentów
w roku poprzednim daje nam niewielki, ok. 10% wzrost naboru, mimo że wiele podobnych uczelni ma problemy z rekrutacją.
W. Gąsiewski – A kierunki studiów?
Wacław Nelec – Głównym jest kierunek ekonomiczny, a w jego ramach prowadzimy specjalności, które student wybiera po trzecim semestrze. Tuż na początku czwartego semestru składa deklarację wyboru specjalności. Wprawdzie podobną deklarację składa na początku studiów, ale nie jest to wiążące lecz dopiero po III semestrze, gdy student zorientuje się, co go najbardziej interesuje lub jaka jest sytuacja na rynku pracy, wybiera specjalność, na której chce kontynuować studia. Specjalności te to: rachunkowość i ubezpieczenia. Muszę podkreślić, że np. bardzo szczegółowo uczymy rachunkowości, to też i chętnych na nią jest z roku na rok coraz więcej, począwszy od rachunkowości podatkowej, finansowej, zarządczej, budżetowej, sektora publicznego, rewizji ksiąg rachunkowych i audytu wewnętrznego. No i ubezpieczenia stanowiące ciekawą specjalizacje w połączeniu z rachunkowością. Druga specjalność, którą od poprzedniego roku wybierają studenci, to ekonomia i zarządzanie firmą, w ramach której, studenci poznają funkcjonowanie firmy, zarządzanie firmą, prowadzenie własnej działalności. Jednym z celów tej specjalności jest motywowanie jeszcze nie pracujących studentów, aby sami mogli podjąć działalność gospodarczą, otworzyć i rozwijać swoją firmę. Mamy też specjalności, które obecnie wprowadzamy, jak gospodarka regionalna, która jest modyfikacją naszej poprzedniej specjalności tj. eurogospodarka i strategie rozwoju. Zmieniliśmy ją, dostosowując tym samym do potrzeb rynku. Studenci w ramach tej specjalności będą mogli uczyć się jak pozyskiwać środki z Unii Europejskiej, jak zarządzać tymi środkami oraz jaki ma to wpływ na rozwój i strategie regionalne. Absolwent tej specjalności, znający zasady społeczno-ekonomiczne obowiązujące w krajach Wspólnoty, będzie miał również duże szanse na założenie własnej firmy, a tym samym możliwość samozatrudnienia, co przyczyni się do poprawy sytuacji na lokalnym rynku pracy. Czwarta specjalność, która jest także efektem naszych badań rynku i sądzę, że znajdzie zainteresowanie wśród studentów, to specjalność nieruchomości. Nasi absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie nie tylko
w Mielcu, gdzie jest już kilka agencji nieruchomości, ale przede wszystkim na rynku pracy w dużych miastach, kontynuując swoją naukę na II stopniu studiów wyższych.
W. Gąsiewski – Miarą jakości kształcenia jest kadra, jak pan ocenia na dzień dzisiejszy stan kadry do realizacji tych przedsięwzięć i ewentualnie przyszłych zadań?
Wacław Nelec – Kadra naszej uczelni to znakomici pracownicy naukowi i wybitni specjaliści. Jej 65% mamy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pozostali to pracownicy naukowi z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na chwilę obecną spełniamy
w 100 procentach wymogi Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Mamy nawet więcej, niż wymagają tego przepisy, zatrudnionych pracowników naukowych z tytułem profesora habilitowanego oraz doktora ekonomii, co jest właśnie podstawowym wymogiem Państwowej Komisji Akredytacyjnej i jest przez nią ściśle kontrolowane.
W. Gąsiewski – W związku z tym jakie są plany na przyszłość?
Wacław Nelec – Mamy pewien niedosyt co do realizacji przedsięwzięć, związanych z pozyskaniem funduszy unijnych w ramach projektów dla Szkolnictwa Wyższego. Chodzi tu o projekty związane z wzmocnieniem i rozwojem potencjału dydaktycznego, otwieraniem nowych kierunków, dokształcania absolwentów bądź studentów. Szkolnictwo wyższe i nauka miały taką możliwość do 1 października b.r. w ramach priorytetu IV. Kapitał Ludzki, działanie 4.1. Do tej pory niestety nie udało nam się wygrać żadnego z nich. Lecz taki właśnie projekt związany z dokształcaniem studentów lub też absolwentów studiów I stopnia, chcących się przekwalifikować, udało nam się złożyć do Ministerstwa. Jego głównym tematem jest „Zarządzanie produkcją w przemyśle lotniczym”, który jest naszym wyjściem naprzeciw potrzeb rynku pracy Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu. Partnerem tego projektu jest właśnie PZL Mielec Sp. z o.o. i sądzę, że dzięki innowacyjności naszego projektu powinniśmy go wygrać i zdobyć środki aby dokształcić absolwentów z dziedziny lotniczej.
W. Gąsiewski – Żeby uczelnia mogła się rozwijać potrzebne są środki także poza opłatami za studia i środkami unijnymi, np. wynikające ze wsparcia samorządów. Jak wygląda sytuacja w tym zakresie. Czy w tej dziedzinie nastąpi jakiś przełom?
Wacław Nelec – Życzyłbym sobie tego jako rektor tej uczelni oraz zapewne jej studenci, bo nie chodzi nam
o środki na wynagrodzenia pracowników, ale aby trafiły one do studentów, aby poprawić ich zaplecze, zakup nowych pracowni. W chwili obecnej sami finansujemy wszelkie koszty związane z funkcjonowaniem uczelni, ale liczę na zmianę nastawienia i mam nadzieję, że w nowej dekadzie poprawi się jakość kształcenia dzięki dodatkowym funduszom ze strony samorządów.
W. Gąsiewski – Gdyby się pojawiły takie środki, to jakie są najważniejsze potrzeby jeśli chodzi o bazę materialną uczelni?
Wacław Nelec – Jest wiele do zrobienia. Chciałbym w tym roku wymienić przede wszystkim pracownię komputerową, zakupić tam nowy sprzęt, aby studenci mogli uczyć się i studiować zgodnie ze współczesnymi standardami w tej dziedzinie, aby programy komputerowe, zwłaszcza w dziedzinie rachunkowości i ubezpieczeń mogły właściwie funkcjonować, gdyż wraz
z postępem technicznym, nowe programy wymuszają doskonalszy sprzęt. Naszą bolączką jest też zły stan dachu naszego budynku. Jest on z roku na rok w stanie coraz bardziej opłakanym, mimo corocznych starań wciąż przecieka. Na pewno już nie zdążymy przed zimą, ale na wiosnę musimy już coś z tym zrobić i tu cała nadzieja w samorządzie…
W. Gąsiewski – Czy ma pan nadzieję, że właśnie teraz może nastąpić „nowe otwarcie”, które docenią pracę i ważną rolę w regionie waszej Uczelni?
Wacław Nelec – Przedstawiciele samorządów już podczas otwarcia nowego roku akademickiego, deklarowały swoją współpracę, za co już bardzo dziękuję. Mam nadzieję, że będzie kontynuacja tych deklaracji i wspólnie będziemy się starać rozwiązać nasze najważniejsze problemy zwłaszcza w zakresie bazy naukowej, a także materialnej.
W. Gąsiewski – W związku z tym gratuluję nominacji na stanowisko rektora oraz realizacji swoich planów
i zamierzeń na tym stanowisku.
Wacław Nelec – Dziękuje bardzo.
Rozmawiał:
Włodzimierz Gąsiewski