Wieści Regionalne
nr 1/07 z 30 I 2007 rMieleccy Kresowiacy
Jesienią 2006 r. minęło 4 lata od czasu, gdy w Mielcu odbyło się pierwsze spotkanie Kresowian. Stało się to za sprawą pani dr Elżbiety Belejec, która jest Kresowianką oraz innych osób, zainteresowanych problematyką kresową.W Mielcu i okolicznych wioskach w czasie wojny lub po drugiej wojnie światowej osiedliło się bardzo wiele rodzin z tamtych terenów, które z różnych przyczyn losowych znalazły się w tych miejscowościach i pozostały na stałe. Inspiracją do pierwszych działań organizacyjnych poczynionych przez panią Elżbietę były pilnie śledzone emitowane programy telewizyjne o tematyce kresowej i działające na terenie kraju Terenowe Koła Kresowian.
W poszukiwaniu osób z Kresów Wschodnich skorzystano z pomocy członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej i członków Klubu Środowisk Twórczych w Mielcu, co zaowocowało dużą frekwencją na spotkaniach. Następnie Pani doktor nawiązała kontakt z Zarządem Wojewódzkim TML i KPW w Rzeszowie, z prośbą o pomoc organizacyjną i instruktorską w zakresie utworzenia w Mielcu Koła Terenowego TML i KPW. W następnym organizowanym spotkaniu, na które przybyło około 15 osób uczestniczył przedstawiciel z ramienia Zarządu Oddziału w Rzeszowie, który przekazał pozdrowienia od Zarządu oraz przedstawił zadania statutowe Towarzystwa. Spośród grona uczestników spotkania wybrano pierwszy Zarząd Koła w składzie: Przewodnicząca – Elżbieta Belejec, skarbnik – Krystyna Chybiła, sekretarz – Stanisława Machała.
W dyskusji tematyka obrad przewijała się w zakresie historii terenów Kresów Wschodnich przed II wojną światową, oraz miejscowości zamieszkiwanych przez rodziców i ich dzieci. W spotkaniu uczestniczył również prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej Jerzy Kazana oraz osoby interesujące się tematyką Kresów Wschodnich. Od tego historycznego spotkania Kresowiaków, następne spotkania członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Koła Terenowego w Mielcu odbywają się cyklicznie raz w miesiącu w pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 17-tej, początkowo w pomieszczeniach Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" przy stadionie "Gryf" w Mielcu, a od czerwca 2006 w pomieszczeniach Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Warszawskiej w Mielcu, za sprawą pana starosty mieleckiego Józefa Smacznego i Dyrekcji ZSE w Mielcu, która udzieliła nieodpłatnie pomieszczenie na czas przeprowadzenia spotkania. Tą drogą Zarząd TML i KPW Koło Terenowe w Mielcu oraz członkowie składają serdeczne podziękowania dla Starosty i Dyrekcji za pozytywne decyzje w zakresie przydziału lokalu.
Osoby, które w tej chwili nie uczestniczą w naszych spotkaniach, a są zainteresowane tematyką Kresów Wschodnich Zarząd zaprasza do współpracy.
W swej tak krótkiej historii istnienia członkowie Koła zorganizowali już kilkanaście interesujących kilkudniowych wycieczek autokarowych na Kresy Wschodnie do miejscowości, w których zamieszkiwali z rodzicami jak: Lwów, Żółkiew, Krechów, Truskawiec, Drohobycz, Poczajów, Kamieniec Podolski, Brzeżany, Sokołów, Tarnopol, Kozłów k. Tarnopola, Psary gmina Podkamień. Podziwiali piękne krajobrazy i przyrodę w rozkwicie. Wykonali bardzo dużo ciekawych i pamiątkowych zdjęć, obiektów kultury sakralnej, zabytków kultury miasta Lwowa, cmentarza Łyczakowskiego, cmentarza Orląt Lwowskich i innych miast będących na trasie przejazdu. Sami przy pomocy zdjęć w komponowali się w tło obiektów, dając tym wspaniałe świadectwo swojej obecności w miejscu, które jest im bardzo bliskie sercu i pamięci, bowiem tutaj urodzili się ich rodzice, oni sami, tutaj spędzili młodzieńcze lata, posiadali swoje gospodarstwo, od którego odeszli nie z własnej woli, zostali rozłączeni na zawsze. Przywieziony materiał w postaci filmów i wykonane zdjęcia, literatura po polsku pisana, są zawsze tematem, dyskusją comiesięcznych spotkań członków i snuciem planów następnych wycieczek na przyszłość, bo każdy chce ponownie wybrać się na Kresy Wschodnie w swoje rodzinne strony.
Jedną z dziedzin zainteresowań członków Koła są sprawy związane z życiem naszych rodaków za wschodnią granicą i organizowaniem dla nich pomocy. Pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża Oddział w Mielcu oraz Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Mielcu nasi członkowie organizowali wyjazdy na Kresy Wschodnie przy uzgodnieniu z góry z miejscowymi tam władzami kościelnymi, gdzie przy tej okazji dostarczali dla Polaków odpowiednich darów /bielizny, konserwy itp./ Dużą pomoc i zaangażowanie organizację planowanych wyjazdów naszych członków na Kresy udzielił m.in. kol. Józef Zaskalski, który starannie planował czas wyjazdu i wybierał najpiękniejsze miejscowości do zwiedzania. SPOTKANIE OPLATKOWE U KRESOWIAKÓWJuż po raz trzeci Kresowianie z Mielca zorganizowali 9 stycznia 2007 r. spotkanie opłatkowe, aby wspólnie staropolskim zwyczajem swoich ojców połamać się opłatkiem i złożyć bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia świąteczne.
Przewodnicząca Zarządu Koła pani dr Elżbieta Belejec powitała zebranych Kresowiaków i rozpoczęła składanie świątecznych życzeń łamiąc się ze wszystkimi osobami, którzy wzajemnie składali życzenia i łamali się opłatkiem. Życzenia były bardzo serdeczne nawiązujące do tematyki kresowej. Panie na to spotkanie upiekły i przyniosły pachnące ciasto, ciasteczka francuskie z przepisu swoich Babć jakie wypiekały na święta. Zabrzmiała melodia kolędy bożonarodzeniowej, a opowiadaniom z przeżycia w domu rodzinnym na Kresach Wschodnich i wycieczkach nie było końca.
Jerzy Klementowski
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Wieści regionalne / Wieści Regionalne nr 1/07 z 30 I 2007 r
Sprawdź również
Wieści Regionalne nr 3-4 (402-403) 4 IV 2023 – bezpłatna wersja jpg i pdf
W numerze m.in.: Strona 1: Strona 2: Chóralny Koncert Pasyjny Strona 3: Wieści mieleckie i …