Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Wieści regionalne / Wieści Regionalne Nr 12 z 20 listopada 2005 r

Wieści Regionalne Nr 12 z 20 listopada 2005 r

Wieści Regionalne
Nr 12 z 20 listopada 2005 rPerłowy Jubileusz Ośrodka Kultury Gminy Mielec w Chorzelowie
30 października br. w Samorządowym Ośrodku Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie odbyły się uroczystości 30-lecia, tj. perłowego jubileuszu tego ośrodka. Chorzelowskie uroczystości zaszczycili m.in.: J&#243zef Smaczny – Starosta Powiatu Mieleckiego, Marek Paprocki – Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego, Marian Błach  – Wice Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego, Marek Jastrzębski  – Dyrektor Wojew&#243dzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, natomiast rolę gospodarzy pełnili: Władysław Ochalik – W&#243jt Gminy Mielec, Jan Duszkiewicz  – Przewodniczący Rady Gminy Mielec oraz pracownicy Urzędu Gminy, radni Gminy Mielec, dyrektorzy Szk&#243ł Podstawowych i Gimnazj&#243w Gminy Mielec, sołtysi, przedstawiciele organizacji społecznych, dyrektorzy  dom&#243w i ośrodk&#243w kultury z powiatu Mieleckiego, sponsorzy i sympatycy Ośrodka, mieszkańcy Chorzelowa i Gminy Mielec oraz byli dyrektorzy, byli i obecni  pracownicy Ośrodka Kultury. Trzydziestolecie, trzydziestolecie już o nim głośno w całym powiecie
To tak się stało jakoś ukradkiem GOK w Chorzelowie trzydziestolatkiem
W Gminie Mielec on jedyny działa dla każdej rodziny
I na miejscu i w terenie w świątek piątek i w niedzielę
W dni  powszednie i od święta GOK o nas wszystkich pamięta
 
Ośrodek Kultury Gminy Mielec zmieniał trzykrotnie nazwę, zmienił też swoją siedzibę. Historię Ośrodka Kultury pisało życie a w kronikach odnotowywano wydarzenia z działalności Ośrodka Kultury.  Powr&#243ćmy na chwilę do początku tej historii .
W 1975 r. w wyniku reformy władzy i administracji państwowej po likwidacji instytucji i plac&#243wek powiatowych zaszły  zmiany r&#243wnież na terenie Gminy Mielec. Przed powstaniem GOKu działalnością kulturalną zajmowała się Powiatowa Poradnia Kulturalno-Oświatowa w Mielcu. Pracownicy Poradni na czele z kierownikiem J&#243zefem Witkiem w latach 1972-74 rozpoczęli przygotowania do wsp&#243łtworzenia i organizowania powstających w powiecie mieleckim Gminnych Ośrodk&#243w Kultury. Poradnia wspierała działaczy kultury biblioteką repertuarowa, bogatą płytoteką oraz wypożyczalnią sprzętu audiowizualnego. 1 lipca 1975 roku zostaje powołany do życia Gminny Ośrodek Kultury dla Gminy Mielec. Na pierwszej stronie pierwszej kroniki odnotowano: "Siedzibę Gminnemu Ośrodkowi Kultury wyznaczono w  Domu Ludowym w Wojsławiu.  Pionierami tej plac&#243wki zostali ludzie  nie z przypadku, lecz zaprawieni w "bojach" o kulturę na wsi, a to instruktorzy byłej Powiatowej Poradni Kulturalno-Oświatowej w Mielcu, kt&#243rzy w nowych warunkach rozpoczęli pracę w następującym składzie: Krystyna Książnicka – dyrektor,  Jadwiga Klaus – instruktor ds. teatru, Maria Gąsiorek – instruktor ds. oświaty i programowania, Stanisław Jemioło – kierowca "Nysy". Początki zawsze bywają trudne. Do załatwienia i ułożenia jest wiele spraw organizacyjnych, administracyjnych i remontowych. Właściwa działalność plac&#243wki rusza powoli, napotykając wiele trudności. Ale po to są trudności by je przezwyciężyć. Zapał tworzenia nowego, wypr&#243bowania sił, pracy dla ludzi i z ludźmi wytwarza atmosferę tw&#243rczego działania w młodej plac&#243wce.
Gmina Mielec liczy ok.15 tysięcy mieszkańc&#243w zamieszkałych w 17 wioskach. Istnieje 10 szk&#243ł podstawowych, 5 przedszkoli oraz 1 szkoła ponadpodstawowa. GOK stara się sprostać stawianym wymaganiom, koordynować, inspirować i prowadzić działania, pobudzać do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Program sw&#243j realizuje poprzez wsp&#243łdziałanie z plac&#243wkami kulturalno-oświatowymi na terenie gminy jak: remizy  i świetlice OSP, kluby Młodego Rolnika, biblioteki, organizacje młodzieżowe i społeczne, instytucje i zakłady pracy. Opr&#243cz działalności w terenie GOK prowadzi intensywną pracę środowiskową w Wojsławskim Domu Ludowym – miejscu swojego lokum."
Ośrodek Kultury działa prężnie,  zatrudniani są nowi pracownicy: m.in. Andrzej Ciach, Jerzy Pachowicz. Zmienia się r&#243wnież dyrekcja. Funkcję tę obejmuje Jan Torba. Pan Torba jednak nie pracuje długo jako dyrektor bowiem w 1978 roku w lutym funkcje obejmuje Maria Januszewska. Jest dzień 1 września 1978 rok. Następuje zmiana nazwy Ośrodek Kultury Gminy Mielec. OKGM Mielec zmienia też dyrektora. Tym razem  Ośrodkowi szefuje Jadwiga Klaus, kt&#243ra rozpoczynała pracę w Ośrodku od jego powstania. Do pracy w Ośrodku zatrudniani są kolejni specjaliści: Andrzej Drews, Tadeusz Wywrocki, Robert Świątek, Jerzy Mamcarz, Andrzej Szęszoł – instruktorzy muzycy, Zenona Szyszka, Elżbieta Kramarz – instruktorzy teatralnicy, J&#243zef Szk&#243łka, Leszek Kramarz, Jan Sarama – instruktorzy tańca, Urszula Gładyszewska, Zbigniew Maniak, Anna Weber, Lucyna Szęszoł – instruktorzy plastycy, Teresa Zalotyńska, Emilia Wąż, Bogumiła Świerczek, Marta Drozd, Adam Kupiec, Małgorzata Indyk- pracownicy administracyjni, Dariusz Jankowski – fotografik. Oczywiście należy dodać w tym miejscu, że wielu spośr&#243d zatrudnianych os&#243b bardzo szybko odchodziło z pracy, bowiem jak wspomniałam na początku praca w kulturze wymaga wielu poświęceń i wielu wyrzeczeń. Zostają ci najbardziej zaangażowani i kulturalni maniacy.
Z dniem 1 stycznia 1985 roku wieś Wojsław leżąca dotąd w granicach Gminy Mielec zostaje włączona do miasta Mielca, zatem Ośrodek Kultury Gminy Mielec jest teraz w granicach miasta. W sylwestra 85 roku dotychczasowy dyrektor Jadwiga Klaus, kt&#243ra wytrzymała burze i wichry najdłużej spośr&#243d &#243wczesnych dyrektor&#243w odchodzi krzewić kulturę w mieście,  a jej miejsce zajmuje Zenona Szyszka pełniąc obowiązki przez p&#243ł roku. I znowu następuje zmiana dyrektora. Zostaje nim Grażyna Hebda, kt&#243ra zatrudnia nowych pracownik&#243w Dorotę Kieraś i Bożenę Telega. Ośrodek Kultury działa prężnie i co tu dużo m&#243wić miasto zaczyna zazdrościć Gminie takiej plac&#243wki. We wrześniu 1986 roku zostaje powołany do życia Miejski Ośrodek Kultury i siedzibę otrzymuje… w Domu Ludowym w osiedlu Wojsław czyli siedzibie Ośrodka Kultury Gminy Mielec. Jest takie przysłowie, że dwa grzybki w barszczu to za dużo. Dwa Ośrodki Kultury w jednym budynku to też nie mało. Trudno oddzielić co robi jeden, co drugi. Kr&#243tko m&#243wiąc trzeba było rozglądnąć się za  nową siedzibą i to na terenie Gminy Mielec. Spośr&#243d wielu propozycji decyzją &#243wczesnego Naczelnika Gminy Mielec Marka Bieganowskiego wybrany zostaje budynek Domu Ludowego w Chorzelowie. Rozpoczyna się jego remont i modernizacja.
Trud rozbudowy nowej siedziby podjęła Grażyna Hebda &#243wczesny dyrektor OKGM , kt&#243ra zatrudnia Władysława Ochalika jako technika budowlanego i wraz z nim prowadzi sprawy związane z modernizacją nowej siedziby. Przez 3,5 roku trwa remont budynku, w tym czasie działalność kulturalna kierowana jest z siedziby Ośrodka Kultury w Wojsławiu, gdzie wsp&#243łdziałają ze sobą dwa Ośrodki MOK i OKGM. Do Chorzelowa przechodzi sześciu pracownik&#243w: Grażyna Hebda, Dorota Kieraś, Bożena Telega, Zenona Szyszka, Tadeusz Wywrocki i Stanisław Jemioło. Potem zatrudnieni zostają:  Krystyna Maziarz i Edyta Radłowska  pracownicy administracyjni.
15 lat temu 22 września 1990 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Ośrodka Kultury Gminy Mielec w Chorzelowie, stwarzając pracownikom wspaniałą bazę a dzieciom, młodzieży i dorosłym doskonałe warunki do szerszego uczestnictwa w klubach, kołach zainteresowań oraz organizowanych imprezach kulturalnych. Kadra Ośrodka Kultury jest pełna energii i nowych pomysł&#243w, jest u siebie, wreszcie może pracować w takich warunkach jakie tylko sobie można wymarzyć.
Rok 1991 przynosi kolejne zmiany. We wrześniu dyrektorem zostaje Mieczysław Przebieglec i następuje r&#243wnież zmiana w nazwie i strukturze organizacyjnej Ośrodka Kultury. Nazwa zostaje poszerzona na Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec zs. w Chorzelowie, jednocześnie przyłącza się do Ośrodka Kultury – sport i Biblioteki Publiczne. Zostaje zlikwidowana Gminna Biblioteka Publiczne a podległe jej Biblioteki zostają wcielone do Ośrodka Kultury. Jednocześnie zwiększa się kadra pracownicza o kierownik&#243w Bibliotek Publicznych – Krystynę Dydo, Zofię Załucką, Janinę Niedbała, Stanisławę Nowak, Helenę Burhard i Urszulę Trzpis. Prowadzący Biblioteki pracownicy podlegając teraz SOKiS-owi krzewią kulturę starając się zachęcić do aktywnego czytelnictwa i pozyskiwać jak największą liczbę czytelnik&#243w. Dzięki inicjatywie pana Mieczysława zostaje reaktywowany Ludowy Zesp&#243ł Sportowy "Burza" Chorzel&#243w, kt&#243ry przyjmuje nazwę LZS "SOKiS".
Dyrektor Mieczysław  Przebieglec odchodzi ze stanowiska w kwietniu 1994 roku a jego miejsce zajmuje Dorota Kieraś, będąca dyrektorem do dnia dzisiejszego.  Nowy dyrektor zatrudnia młodych, zdolnych, pełnych inicjatywy instruktor&#243w. W zastępstwie Bożeny Telega zatrudnia instruktor&#243w tańca – Marka Cyrana, potem Katarzynę Skiba,  obydwoje pracują  po p&#243ł roku.,  plastyka Annę Kuźniar, Elżbietę Sowa – pracownika administracyjnego, instruktora tańca Mariusza Sosińskiego, teatralnika  Ewę Lubacz, Beatę Kosoń gł&#243wnego Księgowego, oczywiście zmiany kadrowe odbywają się na przestrzeni kilku lat. Zmienia się kadra w bibliotekach zatrudnione zostają Grażyna Hebda, Maria Soluch, Danuta Giza, Regina Kopeć – Chruściel. W lutym 2005 roku odchodzi na emeryturę historia Ośrodka Kultury Stanisław Jemioło, kt&#243ry przez lat 30 kierował samochodem służbowym,  w kulturze pracował nieprzerwalnie 40 lat. Miejsce pana Stanisława  zajął Andrzej Kościelny.
Obecnie Ośrodek Kultury podlega Samorządowi Gminnemu, kt&#243ry ze swojego budżetu gminnego finansuje działalność kulturalną i pomimo prowadzonych wielu inwestycji zapewnia byt Ośrodkowi stwarzając w ten spos&#243b możliwości aktywnego uczestnictwa w kulturze wszystkim mieszkańcom Gminy. Trzykrotnie zmieniały się nazwy Ośrodka Kultury, zmieniła się siedziba i było 9 dyrektor&#243w, a Ośrodek Kultury nadal swoją działalnością obejmuje teren Gminy Mielec, graniczącej z miastem z trzech stron. Obecnie Gmina Mielec liczy  ponad 12 tysięcy os&#243b zamieszkałych w 13 sołectwach. Ośrodek wsp&#243łpracuje z organizacjami społecznymi LZS, KGW , OSP organizując wsp&#243lne imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne, plenerowe.   Wsp&#243łpracując z 9 Szkołami Podstawowymi i 2 Gimnazjami organizowane są konkursy co najmniej raz w miesiącu, ponadto grupy taneczne czy też wokalne, kt&#243rych członkami jest młodzież szkolna bardzo często uczestniczą w programach artystycznych na imprezach organizowanych przez Ośrodek Kultury w Chorzelowie. Ośrodek Kultury wsp&#243łpracuje r&#243wnież z ościennymi plac&#243wkami kultury w Grochowym, Padwii Narodowej, Radomyślu, Wadowicach, Przecławiu oraz z mieleckim środowiskiem kulturalnym Samorządowym Centrum Kultury, Sp&#243łdzielczym Domem Kultury, Biblioteką Miejską, Muzeum Regionalnym, Towarzystwem Miłośnik&#243w Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera, Klubem Środowisk Tw&#243rczych.
Historię Ośrodka pisało życie i potrzeby środowiska. Wyrazem tego niech będzie przybliżona ilość uroczystości i imprez kulturalno-rozrywkowych zorganizowanych lub wsp&#243łorganizowanych przez 30 lat, a jest to niebagatelna ilość bo ponad 1500. Wszystkie imprezy realizowane były z uwzględnieniem potrzeb kulturalnych środowiska, w oparciu o istniejąca bazę i kadrę instruktorska, pozyskując do wsp&#243łpracy naturalnych sojusznik&#243w. Poprzez organizacje tak wielu imprez Ośrodek zawsze starał się kultywować tradycje ojc&#243w, upowszechniać kulturę, pozyskiwać dorobek artystyczny i promować talenty.  
Ośrodek podczas swojej trzydziestoletniej historii zdobył wiele nagr&#243d i wyr&#243żnień. Nie spos&#243b wymienić wszystkich, warto jednak przedstawić te najważniejsze. Pierwsze nagrody zdobywały zespoły prowadzone przez instruktor&#243w GOKu już w 1976 roku. Były to nagrody dla Andrzeja Ciacha i Teatru Poezji na Wojew&#243dzkiej Biesiadzie Teatralnej "Horyniec 76" oraz dla Zespołu "Gratis" na Międzywojew&#243dzkim Przeglądzie Zespoł&#243w Artystycznych. W 1982 roku Zesp&#243ł "Cantabile"  był w Złotej Dziesiątce na Og&#243lnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki   we Wrocławiu. Nagrody zdobywał Andrzej Szęszoł – w 1984 r. w Myśliborzu nagroda ZAKRu i w Warszawie na Og&#243lnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej , w 1985 roku w Olsztynie I miejsce na Og&#243lnopolskim Konkursie Recytatorskim. P&#243źniejsze pokolenie w osobie Ewy Lubacz r&#243wnież błyszczy w wojew&#243dztwie i nie tylko zdobywając nagrody na konkursach poezji religijnej  w Sędziszowie 1994 r., 1997, 1998, oraz w konkursach recytatorskich w Rzeszowie w 1997-99.
Nagrody zdobywają także zespoły teatralne prowadzone przez instruktor&#243w Ośrodka Kultury W Strzyżowie co roku odbywa się Wojew&#243dzki Przegląd Dziecięcych Zespoł&#243w Teatralnych.  Nasze zespoły bardzo często były w czoł&#243wce i tak 1983,1984  – Zesp&#243ł "Skrzat" 1985 zespoły "Skrzat i Malinka". Osobną historię ma Zesp&#243ł "Kurtyna" zdobywając nagrody w Strzyżowie w latach 1992, 1994, 1996, 1999, 2001, 2002. W konkursie poeci i pisarze dzieciom  nagrody na szczeblu wojew&#243dzkim w roku 1993, 1994, 1996, 1998, 2000, 2001, 2002 oraz w przeglądach teatr&#243w jasełkowych w Głogowie Młp. w 2001 r.  i na Niebyleckim kabaretowisku w 1996 r.
Zespoły taneczne r&#243wnież mogą pochwalić się sukcesami i tak ZPiT zdobywa nagrody i wyr&#243żnienia w 1997 r. w Szczebrzeszynie, w 2002 r. w Lubaczowie, nagradzane są r&#243wnież widowiska jasełkowe tego zespołu w Głogowie w 1999 r. oraz Batorzu 2001. Jest stałym uczestnikiem Przegląd&#243w "Kaczucha" w Krośnie i "Muzyka łączy pokolenia" w Wadowicach wracając z nagrodami. Klub Tańca Towarzyskiego coraz bardziej znany na podkarpaciu przywozi medale z Turniej&#243w Tańca Towarzyskiego w roku 2002, 2003, 2004, 2005 oraz z Przeglądu Zespoł&#243w Tanecznych "Arabeska" w Kolbuszowej w 2004r. oraz Przeglądu o Złote Pi&#243ro  w Stalowej Woli w 2005 r. Zespoły Estradowe "Rytm" z Chorzelowa i "Blues" z Podleszan nie odbiegają od czoł&#243wki przywożąc trofea z przegląd&#243w tanecznych w Krośnie, Kolbuszowej i Stalowej Woli.
Nagrody zdobywają r&#243wnież soliści i recytatorzy. Wymienić należy kilka nazwisk już z czas&#243w chorzelowskiej historii Ośrodka Kultury. Magda Radek, Anna Niziołek, Ola Jarco, Kasia Kiełb, Adam Durlak, Kasia Kędzior, Ada Łucka, Kinga Pyź, Asia Kukułka, Ania Rybitwa, Ania Telega.
W dziedzinie plastyki tw&#243rcy zrzeszeni przy Ośrodku Kultury przywożą r&#243wnież nagrody i wyr&#243żnienia. W 1992 r. Marian Pietruszka, w 1993 Ryszard Badura, 1994 Marian Pietruszka i Tadeusz Płeszka, w 2000 r. Maria Kozak- Ciemiega, w 2001 r. Magdalena Książnicka, w 2002 r. Michał Mieszkowicz. Warto r&#243wnież przypomnieć, że w 1997 roku Gmina Mielec otrzymała tytuł Mecenasa Kultury w konfrontacjach aktywności kulturalnej gmin wojew&#243dztwa rzeszowskiego.
     Są to tylko te ważniejsze konkursy i przeglądy powiatowe, wojew&#243dzkie, międzywojew&#243dzkie, og&#243lnopolskie. Oczywiście jest jeszcze wiele innych lokalnych konkurs&#243w i przegląd&#243w, w kt&#243rych biorą udział i zespoły i osoby indywidualne, nie spos&#243b jednak wymienić dzisiaj wszystkie.
Należy r&#243wnież wspomnieć o kadrze Ośrodka Kultury, kt&#243ra przez 30 lat pracowała na taką opinię  jaką dzisiaj możemy się poszczycić. Przez 30 lat plac&#243wką kierowało 9 dyrektor&#243w, z kt&#243rych najdłużej kieruje plac&#243wką Dorota Kieraś – Jędrychowska  11 lat. Opr&#243cz dyrektor&#243w pracowało 59 pracownik&#243w merytorycznych, administracji i obsługi, dzięki kt&#243rym Ośrodek Kultury rozwijał się, odnosił sukcesy, zdobywał popularność. Wszyscy zostali już wymienieni, warto natomiast wspomnieć o tych, kt&#243rzy pracowali i pracują najdłużej: Stanisław Jemioło – 30 lat, Tadeusz Wywrocki – 25 l., Dorota Kieraś -Jędrychowska – 19 l., Bożena Telega – 19 l, Grażyna Hebda – 15 l.,  Krystyna Dydo – 14 l., Zofia Załucka – 14 l., Zenona Szyszka -14 l., Teresa Zalotyńska – 11 l., Jadwiga Klaus – 10 l., Anna Surowiec – 10 l,. Elżbieta Sowa – 10l.,  Janina Niedbała – 10 l., Andrzej Drews – 9 l., Andrzej Ciach – 7 l. Średnia lat pracy pozostałych os&#243b to 3 lata, z tym że długość okresu pracy jest bardzo r&#243żna od 5 miesięcy do 5 lat.
Obecnie w Ośrodku Kultury pracuje 8 pracownik&#243w merytorycznych, administracji i obsługi oraz 6 bibliotekarek na terenie Gminy Mielec. Dorota Kieraś – Jędrychowska – dyrektor Ośrodka Kultury, Bożena Telega – straszy instruktor  ds. tańca i teatru, Anna Surowiec – instruktor ds. plastyki, Tadeusz Wywrocki – instruktor ds. muzyki, Mariusz Sosiński – instruktor ds. tańca, Beata Kosoń – gł&#243wny księgowy, Elżbieta Sowa- sprzątająca, Andrzej Kościelny – kierowca. W Bibliotekach pracują, w Chorzelowie: Krystyna Dydo, w Podleszanach – Maria Soluch, w Rzędzianowicach –  Grażyna Hebda, w Trześni – Regina Kopeć-Chruściel, w Woli Mieleckiej – Danuta Giza, w Zlotniakch – Zofia Załucka.
Dyrekcja i pracownicy Ośrodka Kultury bardzo serdecznie dziekują budowniczym tego obiektu, władzom wojew&#243dzkim i gminnym, wszystkim kt&#243rzy przyczynili do powstania Ośrodka Kultury w Chorzelowie. Podziękowania składamy Samorządowi Gminy Mielec na czele z panem Władysławem Ochalikiem W&#243jtem Gminy Mielec, Pani Skarbnik Teresie Zalotyńskiej, Radzie Gminy Mielec z Panem Janem Duszkiewiczem Przewodniczącym Rady za systematyczne zapewnianie odpowiednich środk&#243w i warunk&#243w finansowo- organizacyjnych pozwalających na prowadzenie działalności kulturalnej na terenie Gminy Mielec. Dziękujemy  Dyrektorom Szk&#243ł Podstawowych i Gimnazj&#243w a za ich pośrednictwem gronom pedagogicznym za wsp&#243łpracę, za przychylność, za przyjmowanie naszych ofert i korzystanie z nich. Podziękowania składamy Prezesom i Przewodniczącym organizacji społecznych działającym w całej Gminie, zwłaszcza Kołom Gospodyń Wiejskich i Ludowym Klubom Sportowym za dotychczasową wsp&#243łpracę przy wsp&#243lnym organizowaniu imprez.
Przez 30 lat w Ośrodku Kultury działało 35 zespoł&#243w , klub&#243w i k&#243łek zainteresowań, obecnie jest ich 22. Członkami są dzieci, młodzież i dorośli. I to właśnie im należą się szczeg&#243lne podziękowania za czas spędzony czynnie na zajęciach, pr&#243bach, występach. To dzięki ich talentowi kadra Ośrodka przez wiele lat zdobywała i zdobywa nagrody kształtując i promując  odpowiednio ich talent. Sukces nie przychodzi sam, muszą go tworzyć zar&#243wno członkowie zespoł&#243w jak i instruktorzy, poświęcając wiele godzin pracy. Dziękujemy wszystkim rodzicom, kt&#243rzy pozwalali i pozwalają swoim dzieciom na uczestnictwo w zajęciach i wielu wyjazdach zwłaszcza sobotnio-niedzielnych wielokrotnie całodniowych. Podziękowania składamy r&#243wnież sponsorom, wszystkim razem i każdemu z osobna, kt&#243rzy przez wiele lat bezinteresownie finansowali wiele imprez kulturalnych.
Wśr&#243d wielu podziękowań nie może zabraknąć i tych dla kadry Ośrodka Kultury. Dyrekcja Ośrodka Kultury serdecznie i gorąco dziękuje byłym dyrektorom i pracownikom oraz tym obecnym pracownikom merytorycznym, administracyjnym i obsługi, za wieloletnią pracę na rzecz krzewienia kultury, za ciekawe, nowatorskie pomysły wprowadzane w życie Ośrodka, za osiągnięcia i te duże i te małe, za stworzenie miłej rodzinnej atmosfery w pracy.
Obecnie instruktorzy Ośrodka Kultury prowadzą następujące zespoły i koła zainteresowań:
–   Zesp&#243ł Pieśni i Tańca "Chorzelowiacy" –  działa 12 lat – opiekun: Bożena Telega
–   Klub Tańca Towarzyskiego "Takt"   – działa 5 lat  – opiekun Mariusz Sosiński
–   Grupa Taneczna przy Szkole Podstawowej w Chrząstowie – opiekun Mariusz Sosiński
–   Zesp&#243ł Tańca Estradowego "Rytm" – działa 4 lata
–    Zesp&#243ły Taneczne "Blues" i "Wesołe Nutki" przy Szkole Podstawowej w Podleszanach – działają 3 lata
–    Zesp&#243ł Tańca Ludowego "Stokrotka" przy Szkole Podstawowej w Złotnikach –  działa 4 lata
–   Grupa Taneczna przy Szkole Podstawowej w Rzędzianowicach – działa 2-gi rok
–   Grupy Taneczne w Szkołach Podstawowych w Książnicach i Rydzowie rozpoczęły zajęcia w październiku tego roku
Ww. zespoły i grupy taneczne prowadzi Bożena Telega
–    Zesp&#243ł Teatralny "Kurtyna" – działa 14 lat, obecnie prowadzony jest przez  Tadeusza Wywrockiego i B. Telega
–   Kapela Ludowa "Chorzelowiacy" – opiekun Tadeusz Wywrocki
–   K&#243łka plastyczne w Szkołach Podstawowych w Rydzowie, Chorzelowie, Książnicach, Podleszanach rozpoczęły działalność od października prowadzone są przez Annę Surowiec
–   K&#243łko Biblioteczne w Trześni   – opiekun Regina Kopeć-Chruściel
–   K&#243łko Biblioteczne "Mole książkowe" w Chorzelowie – opiekun Krystyna Dydo
–   Klub Przyjaci&#243ł Książki "Chochliki" w Rzędzianowicach – opiekun Grażyna Hebda
–   Ludowy Klub Sportowy "SOKiS" Chorzel&#243w – opiekunem z ramienia Ośrodka Kultury jest Dorota Kieraś – Jędrychowska
Opr. Bożena TelegaPodczas uroczystości 30-lecia w Chorzelowie po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się zespoły: Zesp&#243ł Teatralny "Kurtyna", Zesp&#243ł "Limbus Fatuorum", Klub Tańca Towarzyskiego "Takt", Zesp&#243ł Taneczny "Blues", Zesp&#243ł Taneczny "Rytm" i Zesp&#243ł Pieśni i Tańca "Chorzelowiacy" – wszystkie z Ośrodka w Chorzelowie. Gościnie z recitalem poezji śpiewanej wystąpił Jerzy Mamcarz, znany w kraju poeta i pieśniarz i były pracownik Ośrodka, dostojnego jubilata jednocześnie. Uroczystościom towarzyszyła wystawa dyplom&#243w i nagr&#243d zdobytych przez zespoły działające przy Ośrodku Kultury oraz wystawa zdjęć "Z kroniki 30-lecia…." Uroczystości zakończyła degustacja urodzinowego tortu oraz spotkanie wspomnieniowe przy wsp&#243lnym stole.
Redakcja "Wieści Regionalnych" składa dostojnym jubilatom życzenia wszelkiej pomyślności i uznania za ich trud włożony w krzewienie kultury i pracę artystyczną, życząc jednocześnie samych sukces&#243w i r&#243wnie hucznych obchod&#243w 50 a potem 100-lecia.
Włodzimierz Gąsiewski

Sprawdź również

Wieści Regionalne nr 3-4 (402-403) 4 IV 2023 – bezpłatna wersja jpg i pdf

W numerze m.in.: Strona 1: Strona 2: Chóralny Koncert Pasyjny Strona 3: Wieści mieleckie i …