Wieści Regionalne
nr 5/07 z 12 V 2007 r."Wśród ogrodów i lasów"
…to tytuł 58 wystawy prac plastycznych członków Klubu Środowisk Twórczych Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Wł. Szafera w Mielcu i zbiorów naturalnych okazów przyrodniczych Nadleśnictwa Tuszyma. Ekspozycja ta poświęcona jest pamięci profesora Władysława Szafera wybitnego uczonego, botanika, mielczanina, inicjatora powstania Towarzystwa, które po śmierci Profesora przyjęło Jego imię.
Swoje prace wykonane w różnych technikach artystycznych: obrazy olejne, akwarele, pastele, rysunek, rzeźby, korzenioplastyka, haft krzyżykowy, fotografie przedstawiające piękno Ziemi Mieleckiej, Przecławskiej i lasów Nadleśnictwa Tuszyma prezentowało 24 twórców zrzeszonych w KŚT i członkowie Koła Fotograficznego ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Wyszyńskiego w Tuszymie: Joanna Bator, Andrzej Bednarz, Jan Brożyna, Stanisław Czarnecki, Jan Drews, Krystyna Gargas-Gąsiewska, Justyna Gondek, Tomasz Gondek, Wiesława Górak, Magdalena Hill, Józefa Kardyś, Anna Kazana, Jerzy Kazana, Józefa Krzak, Ryszard Laskowski, Marian Pietruszka, Tadeusz Płeszka, Lucyna Przebieglec, Halina Saj, Ryszard Świniuch, Małgorzata Wiech, Maria Zapolska, Zbigniew Wicherski, LŁukasz Wicherski i uczniowie z Koła Fotograficznego Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie: Ireneusz Augustyn, Arkadiusz Jędrychowski, Patryk Krupa i Jakub Moskal.
Zwiedzający zachwycali się pracami zgromadzonymi na wystawie, podziwiali talent artystów i niepowtarzalne piękno zakątków naszej okolicy. Niektórzy dopiero na tej wystawie zobaczyli na fotografiach rozkwitłe grzybienie w rezerwacie Bagno Przecławskie, a namalowane gniazdo jaskółek swoim naturalnym pięknem wzbudziło szczególne uznanie oglądających.
Również sielskie kwiaty polskich ogrodów przyciągały uwagę zwiedzających, wzbudzając podziw dla kunsztu malarskiego artystów. Dużym uznaniem cieszyły się obrazy wykonane techniką haftu krzyżykowego oraz rzeźby w drewnie i korzenioplastyka. Dzięki wiernemu odtworzeniu lasów naszego nadleśnictwa widz miał wrażenie jakby osobiście wędrował po zielonych, leśnych zakątkach. Zdjęcia członków Koła Fotograficznego SP w Tuszymie dzięki wychwyceniu najciekawszych osobliwości przyrody uzmysłowiły wszystkim szczególne bogactwo otaczającej przyrody.
Wielość i różnorodność dzieł prezentowanych na wystawie dowodzi o prężnie działającym środowisku Twórców z okolic powiatu mieleckiego zrzeszonych w KŚT, którego Prezesem jest Pani Krystyna Gargas-Gąsiewska.
Wszystkim zainteresowanym polecam stronę www.tmzm.mielec.pl, gdzie znajduje się więcej informacji o Patronie Towarzystwa i działalności Klubu Środowisk Twórczych i TMZM w Mielcu.
Zbiory naturalnych okazów przyrodniczych nadleśnictwa ubogaciły i uzupełniły całą ekspozycję. Niektóre okazy chrząszczy, motyli i innych "zwierzątek" trudno jest zobaczyć w naturze, podobnie przekroje gleb występujących na naszym terenie. Piękne poroża, wypchane okazy ptaków, skóra z węża, nietypowe narośla na drzewach, stare narzędzia leśników i inne autentyczne eksponaty przyrodnicze były oglądane z wielkim zainteresowaniem.
Imieniem profesora Władysława Szafera został nazwany rezerwat przyrody Buczyna na Płaskowyżu Kolbuszowskim w Przyłęku (znajduje się on na terenie lasów Nadleśnictwa Tuszyma). To o jego utworzenie tak bardzo zabiegał Profesor, by ochronić to skupisko leśne w stanie niezmienionym dla przyszłych pokoleń jako autentyczny fragment Puszczy Sandomierskiej. W związku z przypadającą w ubiegłym roku 120 rocznicą urodzin Władysława Szafera członkowie Towarzystwa i pracownicy Nadleśnictwa Tuszyma przy aktywnej współpracy Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie zapragnęli bliżej zapoznać wszystkich zainteresowanych z osobą i działalnością profesora Władysława Szafera.
W okazałej Sali Konferencyjnej Nadleśnictwa Tuszyma 20 kwietnia 2007 r. została zorganizowana wieczornica, na którą licznie przybyli zaproszeni goście, członkowie TMZM, pracownicy nadleśnictwa, mieszkańcy Tuszymy i młodzież szkolna. Wśród gości przybyłych na wieczornicę był obecny: wicestarosta powiatu mieleckiego Pan Józef Smaczny, prezes TMZM – Pan Jerzy Kazana, dyrektor SCK w Mielcu – Pan Marek Skalski, prezes KŚT – Pani Krystyna Gargas-Gąsiewska.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Tuszyma – Pan Zygmunt Jurasz zapoznał wszystkich zebranych z postacią Profesora Władysława Szafera, opowiadał różne szczegóły z Jego życia, nawet te rzadko publikowane. Te informacje uzupełnił jeszcze w swoim wystąpieniu Pan Jan Stępień, przypominając przesłanie, jakie pozostawił w roku 1968 prof. dr Władysław Szafer członkom Towarzystwa: "Zbierajcie ze znawstwem wszelkiego rodzaju zabytki i dokumenty przeszłości
i gromadźcie je w Mieleckim Muzeum Ziemi i Człowieka. Zbierajcie materiały dokumentalne o drewnianej architekturze i budownictwie regionalnym, zbierajcie stroje, pieśni i obyczaje ludowe, interesujcie się historią i prehistorią, dawną gospodarką ludzką na wsi i w mieście (…) Pamięć o przeszłości niech będzie w Waszym Towarzystwie harmonijna z myślą o teraźniejszości".
Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Tuszymie przygotowani przez Panią Barbarę Muniak przedstawili inscenizację pt. "Na ratunek lasom". Dzieci w pięknych i oryginalnych strojach leśnych zwierząt, "radziły" jak ochronić las przed szkodliwym i niszczycielskim działaniem człowieka. Obecni na wieczornicy goście gromkimi brawami nagrodzili występ młodych aktorów, ich umiejętności aktorskie i wiedzę o lesie, a także duże zaangażowanie i ogromny wkład pracy nauczycielki, Pani Barbary Muniak przygotowującej przedstawienie.
Nadleśniczy Zygmunt Jurasz przedstawił metody edukowania młodzieży szkolnej o lesie i formy współpracy ze szkołami gminy Przecław. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuszymie Pani Maria Kozioł opowiadała zainteresowanym o wieloletniej współpracy szkoły z nadleśnictwem, o realizowaniu Programu Edukacji Leśnej pt. "LAS" i kolejnych zadań wynikających z planu współpracy z Nadleśnictwem Tuszyma. W ramach realizacji tego programu nauczyciele i uczniowie klas młodszych i starszych organizują wycieczki do lasów i rezerwatów, organizują konkursy szkolne i międzyszkolne wiedzy o lesie i jego mieszkańcach, np. konkursy "Zielnik", piosenek o lesie, konkursy plastyczne, przygotowują inscenizacje o tematyce leśnej i ekologicznej prezentowane rodzicom i pracownikom nadleśnictwa.
Członkowie Koła Fotograficznego pod opieką nauczycielki Józefy Krzak w czasie plenerów zwiedzają i fotografują okoliczne lasy, a potem prezentują swe zdjęcia na forum szkoły. Właściwie to poprzez swoją działalność realizują przesłanie prof. Szafera; fotografują "ginące piękno" Tuszymy i okolicy: drewnianą architekturę, krzyże i kapliczki przydrożne, stare, zabytkowe (niekiedy bardzo zniszczone przez czas) nagrobki cmentarne itp. obiekty.
Młodzież szkolna pod opieką nauczycieli poznaje i zapisuje historię swojej wsi, parafii, zapisuje słownictwo gwarowe, zbiera eksponaty do izby pamięci, opiekuje się cmentarzem wojennym w Białym Borze.
Prezes KŚT Krystyna Gargas-Gąsiewska zabierając głos podziękowała za staropolską gościnę ze strony nadleśniczego Zygmunta Jurasza, przedstawiła wieloletnią już współpracę między Klubem, a Nadleśnictwem Tuszyma, możliwość organizowania plenerów dla twórców i wystawiania swoich prac w Sali Konferencyjnej.
Sporym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się również prywatna kolekcja leśniczego Leśnictwa Przyłęk Jerzego Kurzawy. Zbiory eksponatów gromadzone przez wiele lat z historii łowiectwa, rezerwatu Buczyna w Przyłęku i ochrony przyrody były wspaniałą lekcją historii o naszym regionie dla młodzieży szkolnej, uzupełnianą ciekawymi opowieściami Pana Jerzego Kurzawy.
Wszyscy uczestnicy wieczornicy zabierający głos byli zgodni, że profesor Szafer uczynił wiele, by rozpoznać florę i faunę Puszczy Sandomierskiej, opisać ją i zachować dla potomnych. Podkreślali też, że Profesor ma również godnych następców – leśników, artystów, nauczycieli, którzy przede wszystkim kształtują wrażliwość dorosłych i młodzieży na piękno natury, poszanowanie przyrody i przywiązanie do swojej, małej ojczyzny. Wyrazili też nadzieję, że wychowywane przez nich młode pokolenie w przyszłości wykaże się większą świadomością ekologiczną i troską o nasze środowisko naturalne.Każdy uczestnik wieczornicy otrzymał folder wystawy "Wśród ogrodów i lasów" z opisem wystawy i informacją o Nadleśnictwie Tuszyma. Wiersz Józefy Kardyś – poetki i malarki, członkini KŚT umieszczony również na folderze najbardziej oddaje cud odradzania się wiosennej przyrody.ZMARTWYCHWSTANIEA wydaje się
Że dopiero co Ziemia zmartwychwstała
W szarej koszuli i boso
A już bzy zapachem wszystkich odurzają
I jabłonie w swych gałęziach
Naręcza kwiatów niosąKawał nieba upadł do ogrodu
Niezapominajek błękitnymi poduchami
Zaś w rodzące się wśród bryłek roślinki
Można gapić się całymi godzinamiTrwa cud stwarzania życia
Maleńka chwilka
Niby nic się nie stało
A spod grudki wyłania się zielony listek
To maleńkie nasionko zmartwychwstałoMam nadzieję, że dzięki zorganizowanej wieczornicy okoliczni mieszkańcy i wszyscy zwiedzający wystawę "Wśród ogrodów i lasów" mieli okazję oderwać się od codziennych spraw, doznać wzruszeń estetycznych w kontakcie z dziełami rąk ludzkich inspirowanymi pięknem natury.
Józefa Krzak
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Wieści regionalne / Wieści Regionalne nr 5/07 z 12 V 2007 r.
Sprawdź również
Wieści Regionalne nr 3-4 (402-403) 4 IV 2023 – bezpłatna wersja jpg i pdf
W numerze m.in.: Strona 1: Strona 2: Chóralny Koncert Pasyjny Strona 3: Wieści mieleckie i …